Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 11 to 20 of 54

Topic: logistica si costuri liveaboard

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Ce zice Florio e valabil in Grecia in mare parte, daca mergi spre vest se schimba dramatic treaba. De-asta merg mai rar in Croatia, sunt golfuri unde ai voie doar la mooring, cam 10 euro pt o barca ~3x picioare, iar o marina in Croatie e intre 35-70 euro / noapte, depinde de barca si loc, unele au si apa+curent incluse, altele sunt separat.

In Grecia inca tine cu trasul la pontonul intretinut de o taverna, mananci acolo, dimineata pleci. Dar nu cred ca te va tine cineva cu saptamanile acolo. Ideea de barca e sa te misti, deci nu vei sta pe loc teoretic. Acum daca vrei doar sa stai la mal pe apa, poti sta si pe o barja trasa la Dunare daca e pana acolo.

Parerea mea e ca problema principala e la costurile cu barca si mentananta sistemelor ei - atat cat costa, dar si unde le faci si cu cine le faci. Ex daca trebe sa schimbi o manevra fixa, trebuie sa ajungi undeva unde e om specializat in asta. Daca trebuie sa schimbi piese la motor trebuie sa ajungi la un dealer care are piesa si care stie sa o monteze, etc.

Costurile zilnice pot fi la fel ca pe uscat, si acolo mananci, ai ceva cheltuieli cu casa/apartamentul/chiria.
    Cred că postam īn același timp, fiindcă am spus cam aceleași lucruri .
    Apropo de vest vs. Grecia, tendința īn apele grecești a devenit aceeași, probabil la presiunea politică a Uniunii. Acum văd și la un chioșc dintr-un portuleț pescăresc, aparat de marcat și chitanță.
    Există īn legislația lor prevederi despre cheiaj īn portul localității, dar īn general nu se aplică. De exemplu īn Neos Marmaras era totul gratis pānă acum 3 ani inclusiv. Și cheiaj și apă, ba și curent, cum te īnțelegeai cu oamenii.
    După ce s-a mutat Constantin acolo cu Bananec-ul, īncă era ok, Cānd au īnceput să apară īncă alte 2-3 bărci romānești stānd permanent acolo, deja s-a schimbat treaba. Le-au cerut 1000 euro pe an. Nu e mult, dar tendința e vizibilă.
    Apoi cu taxele e aceeași poveste.
    Acum 4 ani au introdus DEKPA-plată anuală, anul acesta au pus TEPAI, plată lunară.

P.S.
    Cred că am descurajat omul . Mihai, poate fi ieftin, sigur că da. Īnsă nu e decāt īn anumite condiții. Care sunt īn permanentă mișcare și ele

Depka nu este taxa anuală. Plătești doar prima data 50 euro apoi doar vizezi anual formularul.
    Tepai este īntr-adevăr taxa lunara. 8 euro pe metru pentru bărcile de minim 12.00m
    Aprox 33 euro pe lună pentru bărci intre 10 și 12m

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Junior Member draken's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    21

Cam 2000-2500 eur pe an intr-o marina cu apa calda, pentru 30ft, in Egee. Doar pentru barca. In rest, problema ta - poate vrei cuisine, poate e ok si peste cu nimic. Viata confortabila la bordul unui yacht nu e pentru oricine (nici pentru mine) . Ca daca ar fi, nu s-ar povesti. Anton Lupan e mort demult. Daca chiar esti yachtman, n-ai nevoie de sfaturi de pe forumuri. Daca nu esti, lasa-te oricum, pentru siguranta ta. Intrebari?

Quote Originally Posted by sebba View Post
    Depka nu este taxa anuală. Plătești doar prima data 50 euro apoi doar vizezi anual formularul.
    Tepai este īntr-adevăr taxa lunara. 8 euro pe metru pentru bărcile de minim 12.00m
    Aprox 33 euro pe lună pentru bărci intre 10 și 12m

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
    Au tot sucit-o și le sucesc īn continuare . La implementare, DEKPA a fost 50 euro carnetul și 25 euro taxa anuală. De anul trecut nu s-a mai perceput taxa anuală DEKPA ci doar ștampila de verificare, și au dat-o pe TEPAI, lunar, de anul acesta. Dacă privim retrospectiv, taxările cresc.
    Acum depinde ce parte a paharului privim: cea goală spune că tot cresc taxele, cea plină spune că au o creștere lentă, nu una covārșitoare.
    La greci totuși, tot paharul este plin ochi, comparativ cu restul bazinului mediteranean
    Last edited by Florio; 31 May 2019 at 01:45 PM.

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

Quote Originally Posted by Florio View Post
    De aceea, dacă scopul este a trăi īn buza mării, e mai economic să mergi la cazare.
    Dacă scopul este aventura pe apă, atunci merită cheltuiala de achiziție a unei bărci avānd apoi chetuielile de īntreținere ale ei și ale tale.
    Traiul la bordul unei ambarcațiuni poate fi economic, doar dacă suporți un regim spartan. Altfel vei avea trai de rulotă la preț de hotel .
    Scopul nu imi e clar nici mie, dar oricare ar fi, imi pun problema costului de oportunitate. Aventura pe apa poti sa faci si cu caiacul. In 2 ore poti fi in conditii de off-coast, iar in 4 ore in conditii de blue water. Poti sa ajungi prin locuri unde cu barca nu ai sanse, si nu ai nevoie de BF6 ca sa traiesti periculos.

Daca de banii necesari sa cumperi un yacht, sa il pui la punct si sa faci liveaboard N ani in Mediterana poti sa mergi in N concedii consecutive de 1 an prin lume in varianta cazare + caiac, pentru mine alegerea devine mult mai simpla.

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Parerea mea e ca problema principala e la costurile cu barca si mentananta sistemelor ei - atat cat costa, dar si unde le faci si cu cine le faci. Ex daca trebe sa schimbi o manevra fixa, trebuie sa ajungi undeva unde e om specializat in asta. Daca trebuie sa schimbi piese la motor trebuie sa ajungi la un dealer care are piesa si care stie sa o monteze, etc.
    E adevarat, asta ar fi a 3-a categorie de costuri ca importanta. Imi imaginez ca pot fi o mare parte din bugetul anual, dar nu sunt chiar costuri fixe, fiindca daca stai pe loc nu se aplica neaparat. Si mai suporta carpeli si amanari.

6.  

Quote Originally Posted by mihaio07 View Post
    ............................
    Daca de banii necesari sa cumperi un yacht, sa il pui la punct si sa faci liveaboard N ani in Mediterana poti sa mergi in N concedii consecutive de 1 an prin lume in varianta cazare + caiac, pentru mine alegerea devine mult mai simpla.
    .............
    Cu siguranță varianta caiac+călătorie este una care-ți conferă multe libertăți īn a-ți folosi fondurile, foarte multă destinații pe o arie extinsă, dacă ești caiacist, distracția este maximă și confortul la fel, fiindcă vei avea cazarea pe care ți-o alegi.
    Poți rămāne la varianta aceasta, fiindcă elimină o investiție inițială mare, cu cheltuieli de mentenanță, riscurile și grijile pe care ți le dau cheiajul īn perioada īn care nu ești lāngă barcă.
    Un velier īși cumpără numai cei care au microbul velelor

E adevarat, asta ar fi a 3-a categorie de costuri ca importanta. Imi imaginez ca pot fi o mare parte din bugetul anual, dar nu sunt chiar costuri fixe, fiindca daca stai pe loc nu se aplica neaparat. Si mai suporta carpeli si amanari.
    Īn principiu da, īn realitate, nu. Lucrările la care ai putea face cārpeală sunt doar cele estetice, iar acolo n-o să te lase inima să faci rabat .
    Restul lucrărilor, țin de motor, aparatură, arboradă, coca, iar aici fiind vorba de siguranța vieții tale, nu faci nicidecum cārpeli.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Cu siguranță varianta caiac+călătorie este una care-ți conferă multe libertăți īn a-ți folosi fondurile, foarte multă destinații pe o arie extinsă, dacă ești caiacist, distracția este maximă și confortul la fel, fiindcă vei avea cazarea pe care ți-o alegi. .
    calatorie + caiac + cort, e o solutie care nu da gres in foarte mute imprejurari... si daca optezi pentru un caiac demontabil, in principiu, lumea e a ta...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

Florio, ma refeream ca reparatiile la vele, manevre si motor pot astepta o perioada daca stai in port si nu te deplasezi.
    Mai problematica mi se pare situatia in care esti nevoit sa tragi cateva zile intr-unul din porturile cele scumpe, in caz ca se intampla ceva neprevazut. Din ce am vazut pana acum ca ordine de marime, la o luna intr-un port, reducerea e de 20 - 30% fata de pretul pe zi, iar la 3 luni poate fi si de 50%. Daca faci 2-3 escale neprevazute pe luna, s-a dus toata economia.

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    calatorie + caiac + cort, e o solutie care nu da gres in foarte mute imprejurari... si daca optezi pentru un caiac demontabil, in principiu, lumea e a ta...
    Cam la varianta asta ma gandesc. Cochetez de ceva timp cu ideea unui Pakayak, dar as vrea sa vad unul pe viu inainte sa dau banii (deloc putini). Am inteles ca ei ofera niste "test drive-uri" prin zona New York, v-ati intersectat cu ei pana acum?

Cam la varianta asta ma gandesc. Cochetez de ceva timp cu ideea unui Pakayak, dar as vrea sa vad unul pe viu inainte sa dau banii (deloc putini). Am inteles ca ei ofera niste "test drive-uri" prin zona New York, v-ati intersectat cu ei pana acum?
    Kayak-ul modular pare o solutie fezabila.

Nu stiu ce ti-ai planificat sa faci cu el, dar strict din punctul meu de vedere, din imagini, cel de la "Pakayak" pare un kayak de agrement cu incarcatura utila redusa. probabil excelent pentru un weekend pe apa, o joaca in valuri, un "rock garden", mai ales ca e relativ scurt si usor de manevrat.

Exista si "Point 65 Mercury GTX", care seamana a "touring kayak". Nu stiu cum se comporta pe apa incarcate, presupun ca sunt rezistente, dar as fi, probabil in mod nejustificat, ingrijorat in permanenta de rezistenta imbinarilor...

Cei de la "Pakayak" ofera teste in upstatel NY, dar nu in oras.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    853

vrei sa stai ca in aplicatiile militare,iti iei caiac si cort,vrei mai bine ca acasa,it iei de la 8m in sus,daca ai ceva indeminare nu te costa decit marina.poti pur si simplu o folosesti ca si locuinta plutitoare,un 8m costa pe la 900-1000 euro pe an marina la noi cu apa si energie electrica,un motor te duce minim 10-15 ani,depinde cit il folosesti,daca-l folosesti doar in sezon,te duce o viata,la diesel ma refer.velele?la fel,depinde cit de mult stau in soare,ultravioletele le omoara.mai sint o gramada de marine si f. multe golfuri si golfulete unde nu coasta,asta daca nu vrei sa stai in porturile turistice unde-i un balamuc total vara in sezon.oricum costul unui concediu pe barca ta costa mai putin decit unul acontat in iarna la nu stiu ce hotel cu fereastra spre gradina de legume ! mai intii mergi pe citeva barci cu lungimi diferite,dupa.......hotaraste ce si cum!si nu uita de aprobarea familiei!

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Cateva intrebari de logistica
    de DoiNomazi īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 2 Jul 2012, 04:07 AM
  2. Costuri de constructie
    de Smokey īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 16 Sep 2010, 07:39 AM

Tags for this Thread

Bookmarks