Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 31 to 39 of 39

Topic: logistica si costuri liveaboard

Barca 12.2m, 100-150 euro pe lună pentru marina. Plus 300 euro scoatere/băgare din/īn apă. In Grecia sau Romania, preturi asemănătoare.
    Impozit 1300 lei pe an, depinde de județ.
    Asigurare full casco plus asigurare echipaj plus asigurarea obligatorie, 1200 euro pe an la Pantaenius. Asigurarea valabilă de la Bosfor la Gibraltar. Suma asigurată 65000 euro.
    Īntreținere anuală: primul an 2500-3000 euro
    Al doilea an: 1500-2000 euro
    Al treilea, care urmează acum: cred că sub 1500 euro

Wow.

Un răspuns fix ce īmi doream Mulțumesc Sebba.
    Ma gāndesc ca e de folos și altor cititori sau, poate, voi cei de aici de pe forum le știți deja.

Sănătate

Cu plăcere.
    Ține cont īnsă că nu e obligatoriu sa faci casco. Poți ieși undeva la 200 euro pe an doar cu asigurarea obligatorie, RCA
    La fel, īntreținerea anuală e reflectată de tipul bărci, starea ei, unde și cu cine faci reparațiile.
    Un mic aspect, in al doilea an am băgat 1300 euro doar in ancoră și windlass. S-ar fi putut și mai ieftin dar am ținut morțiș să iau o ancoră mai "lăudată" și nu tocmai ieftină.
    Deci īntr-un final depinde și de tine

Quote Originally Posted by Daniel_C View Post
    Ma scuzati daca nu postez unde trebuie.
    Pe forum am gasit diverse informatii interesante, dar nu am gasit undeva ( poate mi-a scapat) cat costa, succint, detinerea unui velier.
    Adica:
    -cost marina/an ( Limanu/Tomis/Eforie). Banuiesc ca e undeva la 1000 euro/sezon pana in 10m LOA.
    -antifouling si intretinerea anuala ( cost macara, cavaleti, preturi firma pt reconditionare opera vie)
    -impozit
    -inspectii tehnice
    -revizie anuala motor
    -asigurare

Se excepteaza gadgeturile sau accesoriile ce le iei sau nu, dupa dorinta sau cazul unui velier trailerabil, in cazul caruia nu mai platesti cavaletii din extrasezon.

Se prea poate sa fi fost mentionate, dar eu nu am reusit sa le dibuiesc.
    Va multumesc de informatii si, daca cumva au mai fost postate, v-as fi recunoscator pentru link,

Numai bine,
    Dan
    Dan, se poate spune doar ca ide generală, fiindcă exact ca la mașini, există diferențe īntre costurile de impozitare, īntreținere, etc.
    Dar īn general un velier nepretențios, fără compartimentări interioare poate costa 500 lei impozitul anual. Mai mare, cu compartimentări, este 1100 lei. Dar și acestea mai pot avea diferențe, īn funcție de localitatea unde l-ai īnregistrat.
    Inspecțiile tehnice se fac la doi ani și jumătate, costurile sunt mici, īn jurul a 100-150 euro.
    -Revizia motorului. N-am ce să-ți spun aici, e prea stufos subiectul. Ia īn considerare că sunt motoare in-board sau out-board, benzină sau diesel. Apoi că sunt diferite capacități. Īn general se schimbă uleiul, filtrele de ulei și benzină/motorină, impeller-ul la perioadele definite īn cartea tehnică, cureaua de transmisie la fel, etc... Cum să-ți dau un preț de cost? Oricum, revizia simplă, anuală, o poți face singur și te costă doar uleiul și filtrele. Adică tot un preț neglijabil.
    -Antifouling. Poți face singur lucrarea, caz īn care te costă vopseaua și primer-ul. Altfel poți alege un tip de barcă și cu un simplu telefon la Marina Eforie, afli exact costurile complete ale acestei operații (macara, cavalet, lucrare, așezare pe apă). Īn plus afli și costurile de marină, pentru anul īn curs. Pentru că de la an la an pot fi diferențe.
    -Asigurarea. Din nou, o plajă foarte mare de răspunsuri. Te poate costa 300-400 euro sau mai mult, īn funcție de mărimea bărcii, anul de fabricație, zona īn care navighezi. Eu unul plătesc doar perioada de navigație īn apele Mării Egee, care pentru barca mea de 8m, este 53 euro/lună. Dacă aș lua un an īntreg, ar fi probabil 200 euro.

Īn funcție de apele unde navighezi mai pot fi și alte taxe. Īn apele grecești mai există DEKPA și TEPAI.

6.  

Iti multumesc si tie, Florio.

Inteleg prea bine ca nu sunt costuri fixe si universal valabile.Ce am primit pana acum sunt niste informatii excelente. Va multumesc inca o data.

Motivul intrebarilor e unul simplu: printr-o conjunctura, un Odin 820 s-ar putea sa vina in "ograda" la mine.

Quote Originally Posted by Daniel_C View Post
    Iti multumesc si tie, Florio.

Inteleg prea bine ca nu sunt costuri fixe si universal valabile.Ce am primit pana acum sunt niste informatii excelente. Va multumesc inca o data.

Motivul intrebarilor e unul simplu: printr-o conjunctura, un Odin 820 s-ar putea sa vina in "ograda" la mine.
    E barcă sub 10m, costurile de marină sunt mici, īntreținerea este realizabilă de tine fără costuri către specialiști, go for it!
    Barcă mică īnseamnă un raport excelent distracție/costuri. Costurile devin neglijabile, distracția maximă.
    Pentru comparație, e posibil ca un pescar īmpătimit să cheltuiască mai mult pe scule și mers la baltă, decāt tine cu barca de 8m.

Am un prieten englez cu un Nicholson 38 ft din 1978 , Lefkada marina. Cost barca 30000e refit 30000e acum are whater maker, masina spalat, aer, solar . Etc Conditiile sunt de apartament , iese in oras 3 seri , se plimba vara in Mediterana dar cu ochiul pe cheltuieli , sta mai mult la ancora , vara sunt scumpe marinele. Si are un cost de viata in care sunt incluse cheltuieli cu reparatii barca, consumabile si mancare plus ceva haine de 2000 e mi a spus. Toate astea la o barca cat de cat renovata. 2 persoane.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    389

@Daniel_C, problema este cāt e nevoie să investeşti īn barcă. Dacă velele şi rigul sunt ok, iar tu vrei să te plimbi costier, şi nici nu īncepi să īi pui una-alta, atunci costurile vor fi suportabile. Dacă trebuie īnsă schimbate manevre fixe, vele, vrei nişte sailing mai pretenţios sau confort care īncă nu-i instalat, mai bine cauţi direct o barcă echipată cum īţi doreşti, ca din diferenţa de preţ să ai o idee despre costuri.

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Alte topicuri asemănătoare

1. Cateva intrebari de logistica
    de DoiNomazi īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 2 Jul 2012, 04:07 AM
  2. Costuri de constructie
    de Smokey īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 16 Sep 2010, 07:39 AM

Tags for this Thread

Bookmarks