logistica si costuri liveaboard

vrei sa stai ca in aplicatiile militare,iti iei caiac si cort,vrei mai bine ca acasa,it iei de la 8m in sus,daca ai ceva indeminare nu te costa decit marina.poti pur si simplu o folosesti ca si locuinta plutitoare,un 8m costa pe la 900-1000 euro pe an marina la noi cu apa si energie electrica,un motor te duce minim 10-15 ani,depinde cit il folosesti,daca-l folosesti doar in sezon,te duce o viata,la diesel ma refer.velele?la fel,depinde cit de mult stau in soare,ultravioletele le omoara.mai sint o gramada de marine si f. multe golfuri si golfulete unde nu coasta,asta daca nu vrei sa stai in porturile turistice unde-i un balamuc total vara in sezon.oricum costul unui concediu pe barca ta costa mai putin decit unul acontat in iarna la nu stiu ce hotel cu fereastra spre gradina de legume ! mai intii mergi pe citeva barci cu lungimi diferite,dupa.......hotaraste ce si cum!si nu uita de aprobarea familiei!

Desi amandoua plutesc pe o aceasi apa, ba chiar pot fi propulsate si de un acelasi vant, e clar ca un kayak si un velier nu trebuie comparate. Cu foarte putine exceptii, kayak-ul te obliga sa-ti petreci noaptea pe tarm, in timp ce velierul iti poate legana si noptile pe apa. Kayak-ul te forteaza sa fii minimalist mai mult decat un velier, dar iti ofera si variante mai multe de transport si, nu mai putin important, faciliteaza intrarea in zone imposibil de accesat in velier. (adancimi mici, canale, gheturi, fauna)

tumblr_psh6xoGr0J1qj1kdqo1_1280.png


Ideal ar fi sa le poti avea pe amandoua... :)
 
Ultima editare:
corect,numa' ca pe velier(barca mai mare) poate fi luat si un caiac,dinghi.......sa intri in locuri cu ape mici,inguste,etc.....exact ca in poza de mai sus.
 
Florio, ma refeream ca reparatiile la vele, manevre si motor pot astepta o perioada daca stai in port si nu te deplasezi.
Mai problematica mi se pare situatia in care esti nevoit sa tragi cateva zile intr-unul din porturile cele scumpe, in caz ca se intampla ceva neprevazut. Din ce am vazut pana acum ca ordine de marime, la o luna intr-un port, reducerea e de 20 - 30% fata de pretul pe zi, iar la 3 luni poate fi si de 50%. Daca faci 2-3 escale neprevazute pe luna, s-a dus toata economia.




Cam la varianta asta ma gandesc. Cochetez de ceva timp cu ideea unui Pakayak, dar as vrea sa vad unul pe viu inainte sa dau banii (deloc putini). Am inteles ca ei ofera niste "test drive-uri" prin zona New York, v-ati intersectat cu ei pana acum?

Dacă am ajuns la caiace, din experinețele mele, un caiac demontabil ocupă loc suficient de mult cât să nu mi-l doresc. Îmi e mai util unul rigid. :)
Nomazii au ture specifice lor, nu intră în acest calcul fiindcă nimeni din forumurile noastre și nici măcar din lumea cunoscută nu realizează așa ceva.
Un caiac demontabil în 3 module, ocupă tot portbagajul unul SUV. Un demontabil tip Klepper, are și el doi ditamai sacii. Prefer un rigid transportat pe mașină, care oricum se va comporta excelent față de orice alt tip de caiac.
Acum vorbesc de caiace serioase, rezistente și încăpătoare ca bagaj, adică niște caiace de expediție sau măcar de tură.
Altfel , pentru ieșiri scurte, caiacul Oru este ușor și ocupă loc puțin.
 
Desi amandoua plutesc pe o aceasi apa, ba chiar pot fi propulsate si de un acelasi vant, e clar ca un kayak si un velier nu trebuie comparate. Cu foarte putine exceptii, kayak-ul te obliga sa-ti petreci noaptea pe tarm, in timp ce velierul iti poate legana si noptile pe apa. Kayak-ul te forteaza sa fii minimalist mai mult decat un velier, dar iti ofera si variante mai multe de transport si, nu mai putin important, faciliteaza intrarea in zone imposibil de accesat in velier. (adancimi mici, canale, gheturi, fauna)

tumblr_psh6xoGr0J1qj1kdqo1_1280.png


Ideal ar fi sa le poti avea pe amandoua... :)

Superbă, poza cu bărcile noastre în canalul Perișor, iar marea în plan secund. :)
E prima oară cînd o văd.
În câteva ore urma să vină furtuna :)
 
Superbă, poza cu bărcile noastre în canalul Perișor, iar marea în plan secund. :)
E prima oară cînd o văd.
În câteva ore urma să vină furtuna :)


Pentru exemplificare, cat de incapator si confortabil este velierul si cat de "spartan" este kayak-ul tandem de expeditie... :)
 
Pentru exemplificare, cat de incapator si confortabil este velierul si cat de "spartan" este kayak-ul tandem de expeditie... :)

Drept e că la furtună (ca și toată săptămâna dealtfel) am fost în barca mea, 5 oameni și un cățel.
Senzația este una extrem de plăcută, auzind toată desfășurarea de forțe de afară și știind că în barcă nu pătrunde strop din diluviu :D .
Cortul este un adăpost universal, dar comoditatea bărcii are un alt nivel. Romeo a observat permanent furtuna pe geam, făcând tot felul de calcule, nervos că nu înțelegea: dom”le, de unde a apărut asta, așa, neanunțată, nevisată, fără semne premergătoare, din sfântul senin?!
I-am spus că e particularitate a zonei, mare-lagună-deltă. Furtuni violente, de scurtă durată, care apar rapid, așa cum și dispar.
De aceea Razelmul are o faimă atât de neagră.
 
Apare de multe ori termenul "cost", si nu e bine :) Chestiile astea le faci pentru ca trebuie ...
 
Foarte frumoasa fotografia. Felicitari !
1. Din câte stiu doar ambarcatiunile non-EU cu skipper non-EU au limitari de timp în apele comunitare. Da, pot exista taxe despre care e bine sa fii informat înainte de începerea unei calatorii (face parte din partea de planificare)
2. S-a mai raspuns, In Ionice , câteva exemple, cam 1-1.5 EUR / ml cu exceptia Corfu, Paxos unde este mai scump, Vathi - Ithaca gratis in Aprilie-Mai, Sivota-Lefkada gratis la cheu beton restul se plateste, Porto Spilia-Meganisi acostare/apa/curent contra cina. Cost apa 6 EUR/100l de la cisterne la cheu sau cu carduri dedicate (5,10,20 EUR)
3. Navionics îti ofera toate detaliile desi combinatia cu cartea pilot a zonei e solutia recomadabila.
4. Sunt mai multe solutii la fiecare problema, toate cu avantaje si dezavantaje. Functie de configuratia geografica a zonei (Ionice ai 3-4 mile semnal de la tarm) semnalul GPRS/GSM este limitat ca distanta. In afara zonei de acoperire un Garmin Explorer InReach + o taxa de abonament lunara te-ar putea ajuta. Oricum, daca ai Internet si n-ai semnal de telefon, WhatsApp e o posibila solutie. O alta configuratie ar fi un modem WiFi + SIM (care accepta pâna la 12 conexiuni concurente).
5. Doar daca sursa de apa este una sigura (taverne în golfuri, beach-bar - uri chiar resedinte particulare)
6. Depinde de natura reparatiilor si daca implica ridicarea barcii pe mal sau nu. De obicei e bine sa cauti un yacht club sau un boatyard echipat corespunzator. O sursa de informatii cu privire la reparatii sunt cei care închiriaza barci turistilor sau chiar numere de telefon afisate prin diferite porturi/marine.
La 7,8,9 nu pot raspunde din lipsa de cunostinte.

Eu te încurajez sa-ti urmezi visul indiferent sub ce forma se materializeaza acesta. Daca vrei sa navighezi, fa-o.
 
Multumesc ghrt pentru raspunsul detaliat.
As mai avea nevoie de cateva clarificari punctuale.

1. In Spania nu ai voie sa ancorezi pe gratis sau nu ai voie deloc? Sau ai voie sa ancorezi dar nu ai voie sa debarci pe tarm?
2. Nu stapanesc foarte bine jargonul (mooring, docking, slip, etc) sau termenii echivalenti in romana. Dar din ce inteleg exista mai multe variante de "parcare": in larg la ancora proprie, in larg la ancora fixa (cu sau fara permisiune de a ajunge pe tarm), in port si in port cu acces la utilitati. Cam care ar fi costurile relative? x -> 2x -> 3x?
5. Din ce tin eu minte, desalinizarea este un proces foarte ineficient. Cat de comun este sa ai asa ceva pe barca? Si cati litri de combustibil (gaz, motorina) arzi pentru 1 litru de apa?
7. Ma refeream la < +10 grade noaptea, iarna. In insulele Canare de exemplu, temperatura aerului nu ar trebui sa scada sub 15 grade. Dar acolo nu mai e vorba de Mediterana, deci s-ar putea ca temperatura apei sa fie mai mica. Cam cate grade se mentin in cabina in conditiile astea fara incalzire?
8. Prea mult nu m-am gandit, dar ma astept ca o barca sub 30ft sa nu aiba cabina de dus. Si la peste 30ft par a fi alte costuri de achizitie, intretinere si parcare. In orice caz, cantitatea de apa necesara sa faci dus "ca omul" te-ar cam tine legat de port, nu?


Cam asta e adevarul dur pe care ma temeam sa il aud. Ajuta mult faptul ca a fost impachetat intr-o forma plastica :D. Si e mai bine sa il afli din timp.

La o prima vedere, porturile si marinele au un numar foarte limitat de locuri raportat la cerere. Deci nu m-ar mira sa fie mai usor si mai ieftin sa gasesti o garsoniera la fata locului. Iar de-acolo, tot caiacul e baza, mai ales ca diferenta de viteza fata de un velier nu e asa mare :sail:


Salut,

Sunt de acord ca tre sa sti ce vrei si sa ai o pasiune pentru barci, inainte de a te imbarca intr-un asfel de proiect de live-aboard. Dar, este mai usor decat reiese din raspunsul detaliat primit. Noi am locuit 3 ani in Londra pe barca, Oyster Mariner 35, inainte de a pleca in jurul lumii si am economisit cam 50% din cheltuielile curente. Mai mult de atat, este un mod de viata, care daca esti pasionat de barci, te va face sa te simti in concediu in fiecare zi.

In circumnavigatie, noi am petrecut ceva timp in nordul Spaniei, majoritatea timpului la ancora cu acces la tarm fara nici o problema. Numai ca in Spania, am avut vizite destul de dese de la customs, pt ca daca petreci acolo mai mult de 18 luni (nu stiu daca imi aduc aminte bine perioada...) trebuie sa inregistrezi barca acolo si sa platesti taxe pt ea, taxe care sunt destul de consistente. Acceasi situatie este si in Canare. Pentru a evita asta poti sa navighezi intr-un port care nu e spaniol si inapoi si perioada se reseteaza.

Noi nu am avut desalinizator pana acum si a fost foarte ok. Am avut acces la apa potabila peste tot, pana si in Pacific. Abia acum am achizitional un desalinizator, pt comodiatate.

Ai grija ca in Canare, situatia ancoratului este dificila. In canare cel mai bine este sa ai un loc in marina-Cam 4000 euro pe an era in marina Tazacorte. Hula este insuportabila in orice ancoraj, mai putin cel de langa port Rosario in Fuerteventura.

Nu stiu unde ai ajuns cu priectul asta, insa bafta in orice caz.

Ana

PS: Daca nu esti o persoana practica, nu cred ca locuitul pe barca este pt tine, decat daca ai multi bani sa dai la mecanici, electricieni, etc.
 
Ma scuzati daca nu postez unde trebuie.
Pe forum am gasit diverse informatii interesante, dar nu am gasit undeva ( poate mi-a scapat) cat costa, succint, detinerea unui velier.
Adica:
-cost marina/an ( Limanu/Tomis/Eforie). Banuiesc ca e undeva la 1000 euro/sezon pana in 10m LOA.
-antifouling si intretinerea anuala ( cost macara, cavaleti, preturi firma pt reconditionare opera vie)
-impozit
-inspectii tehnice
-revizie anuala motor
-asigurare

Se excepteaza gadgeturile sau accesoriile ce le iei sau nu, dupa dorinta sau cazul unui velier trailerabil, in cazul caruia nu mai platesti cavaletii din extrasezon.

Se prea poate sa fi fost mentionate, dar eu nu am reusit sa le dibuiesc.
Va multumesc de informatii si, daca cumva au mai fost postate, v-as fi recunoscator pentru link,

Numai bine,
Dan
 
Ultima editare:
Barca 12.2m, 100-150 euro pe lună pentru marina. Plus 300 euro scoatere/băgare din/în apă. In Grecia sau Romania, preturi asemănătoare.
Impozit 1300 lei pe an, depinde de județ.
Asigurare full casco plus asigurare echipaj plus asigurarea obligatorie, 1200 euro pe an la Pantaenius. Asigurarea valabilă de la Bosfor la Gibraltar. Suma asigurată 65000 euro.
Întreținere anuală: primul an 2500-3000 euro
Al doilea an: 1500-2000 euro
Al treilea, care urmează acum: cred că sub 1500 euro
 
Wow.

Un răspuns fix ce îmi doream Mulțumesc Sebba.
Ma gândesc ca e de folos și altor cititori sau, poate, voi cei de aici de pe forum le știți deja.

Sănătate
 
Cu plăcere.
Ține cont însă că nu e obligatoriu sa faci casco. Poți ieși undeva la 200 euro pe an doar cu asigurarea obligatorie, RCA
La fel, întreținerea anuală e reflectată de tipul bărci, starea ei, unde și cu cine faci reparațiile.
Un mic aspect, in al doilea an am băgat 1300 euro doar in ancoră și windlass. S-ar fi putut și mai ieftin dar am ținut morțiș să iau o ancoră mai "lăudată" și nu tocmai ieftină.
Deci într-un final depinde și de tine
 
Ma scuzati daca nu postez unde trebuie.
Pe forum am gasit diverse informatii interesante, dar nu am gasit undeva ( poate mi-a scapat) cat costa, succint, detinerea unui velier.
Adica:
-cost marina/an ( Limanu/Tomis/Eforie). Banuiesc ca e undeva la 1000 euro/sezon pana in 10m LOA.
-antifouling si intretinerea anuala ( cost macara, cavaleti, preturi firma pt reconditionare opera vie)
-impozit
-inspectii tehnice
-revizie anuala motor
-asigurare

Se excepteaza gadgeturile sau accesoriile ce le iei sau nu, dupa dorinta sau cazul unui velier trailerabil, in cazul caruia nu mai platesti cavaletii din extrasezon.

Se prea poate sa fi fost mentionate, dar eu nu am reusit sa le dibuiesc.
Va multumesc de informatii si, daca cumva au mai fost postate, v-as fi recunoscator pentru link,

Numai bine,
Dan

Dan, se poate spune doar ca ide generală, fiindcă exact ca la mașini, există diferențe între costurile de impozitare, întreținere, etc.
Dar în general un velier nepretențios, fără compartimentări interioare poate costa 500 lei impozitul anual. Mai mare, cu compartimentări, este 1100 lei. Dar și acestea mai pot avea diferențe, în funcție de localitatea unde l-ai înregistrat.
Inspecțiile tehnice se fac la doi ani și jumătate, costurile sunt mici, în jurul a 100-150 euro.
-Revizia motorului. N-am ce să-ți spun aici, e prea stufos subiectul. Ia în considerare că sunt motoare in-board sau out-board, benzină sau diesel. Apoi că sunt diferite capacități. În general se schimbă uleiul, filtrele de ulei și benzină/motorină, impeller-ul la perioadele definite în cartea tehnică, cureaua de transmisie la fel, etc... Cum să-ți dau un preț de cost? :) Oricum, revizia simplă, anuală, o poți face singur și te costă doar uleiul și filtrele. Adică tot un preț neglijabil.
-Antifouling. Poți face singur lucrarea, caz în care te costă vopseaua și primer-ul. Altfel poți alege un tip de barcă și cu un simplu telefon la Marina Eforie, afli exact costurile complete ale acestei operații (macara, cavalet, lucrare, așezare pe apă). În plus afli și costurile de marină, pentru anul în curs. Pentru că de la an la an pot fi diferențe.
-Asigurarea. Din nou, o plajă foarte mare de răspunsuri. Te poate costa 300-400 euro sau mai mult, în funcție de mărimea bărcii, anul de fabricație, zona în care navighezi. Eu unul plătesc doar perioada de navigație în apele Mării Egee, care pentru barca mea de 8m, este 53 euro/lună. Dacă aș lua un an întreg, ar fi probabil 200 euro.

În funcție de apele unde navighezi mai pot fi și alte taxe. În apele grecești mai există DEKPA și TEPAI.
 
Iti multumesc si tie, Florio.

Inteleg prea bine ca nu sunt costuri fixe si universal valabile.Ce am primit pana acum sunt niste informatii excelente. Va multumesc inca o data.

Motivul intrebarilor e unul simplu: printr-o conjunctura, un Odin 820 s-ar putea sa vina in "ograda" la mine.
 
Iti multumesc si tie, Florio.

Inteleg prea bine ca nu sunt costuri fixe si universal valabile.Ce am primit pana acum sunt niste informatii excelente. Va multumesc inca o data.

Motivul intrebarilor e unul simplu: printr-o conjunctura, un Odin 820 s-ar putea sa vina in "ograda" la mine.

E barcă sub 10m, costurile de marină sunt mici, întreținerea este realizabilă de tine fără costuri către specialiști, go for it! :)
Barcă mică înseamnă un raport excelent distracție/costuri. Costurile devin neglijabile, distracția maximă.
Pentru comparație, e posibil ca un pescar împătimit să cheltuiască mai mult pe scule și mers la baltă, decât tine cu barca de 8m.
 
Am un prieten englez cu un Nicholson 38 ft din 1978 , Lefkada marina. Cost barca 30000e refit 30000e acum are whater maker, masina spalat, aer, solar . Etc Conditiile sunt de apartament , iese in oras 3 seri , se plimba vara in Mediterana dar cu ochiul pe cheltuieli , sta mai mult la ancora , vara sunt scumpe marinele. Si are un cost de viata in care sunt incluse cheltuieli cu reparatii barca, consumabile si mancare plus ceva haine de 2000 e mi a spus. Toate astea la o barca cat de cat renovata. 2 persoane.
 
@Daniel_C, problema este cât e nevoie să investeşti în barcă. Dacă velele şi rigul sunt ok, iar tu vrei să te plimbi costier, şi nici nu începi să îi pui una-alta, atunci costurile vor fi suportabile. Dacă trebuie însă schimbate manevre fixe, vele, vrei nişte sailing mai pretenţios sau confort care încă nu-i instalat, mai bine cauţi direct o barcă echipată cum îţi doreşti, ca din diferenţa de preţ să ai o idee despre costuri.
 
Multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri. Revin cu un update, care va fi cam ... offtopic.
Desi nu am renuntat complet la idee, am impins-o undeva in fundal, fix din cauza logisticii si costurilor. Poate o voi revizita in cativa ani.

Am facut in schimb un alt experiment, pe uscat, si anume o rulota. Ca o comparatie, in materie de logistica si costuri, orientativ ar fi cam asa:

1. Achizitie. 7-8k euro rulota ~5 metri, 7-8k euro masina 4x4, ambele segmentul mediu. As zice sub costul unui velier comparabil.
2. Costuri "portuare" - aproape 0. Cu rulota pregatita pentru off-the-grid, am stat o luna intreaga in "salbaticie" fara probleme. Si nu vad de ce nu as putea extinde perioada la 3 luni sau mai mult. In plus, optiunile pentru parcare pe termen lung sunt multe si relativ ieftine.
3. Utilitati: apa - se gaseste gratis, dar trebuie carata de colo colo o data la 3-4 zile. Curent - gratis de la panou cu baterie pentru orice minus aer conditionat. Gaz - o butelie de 12L (30 lei) la 3 saptamani, pentru frigider, apa calda, putina caldura noaptea si aragaz. Ma refer doar la lunile de vara.
4. Conditii: zicea cineva mai sus, conditii de apartament. Insa au fost zile cand in Bucuresti s-a taiat curentul, apa calda, ba chiar apa rece, in timp ce eu nu am avut probleme de genul. Am gasit chiar si o mini masina de spalat, deci se poate vorbi de lux aproape.
5. Internet: o cartela de 5-6 euro ajunge departe in Romania. Dar semnalul 4G e surprinzator de greu de gasit, odata ce iesi de pe drum.
6. Mobilitate: mult mai buna pe uscat decat pe apa, din motive lesne de inteles. Trebuie niste atentie la navigatul proprietatilor agricole si a rezervatiilor, dar in principiu loc e destul.
7. Taxe si impozite: minime pentru rulota, iar la masina sunt cele uzuale: RCA, rovinieta, impozit anual.
8. Costuri de mentenanta. O masina serioasa 4x4 SH, exploatata in semi-offroad si tractand remorca poate costa inca o data pretul de achizitie pe durata de exploatare de 5-7 ani. Deci sa zicem un 500-1000 euro pe an, in functie de masina si de exploatare. La rulota, mi-e prea devreme sa ma pronunt, dar nu par a fi componente care sa necesite intretinere anuala. Cel mai mare risc mi se pare cel structural, fiindca constructia este destul de subreda, si drumurile noastre destul de valurite.
9. Incalzire pe perioada iernii - o mare necunoscuta. Izolatia nu pare cine stie ce, iar asa la o prima vedere, am testat doar nopti de vara, cand la 10 grade afara, inauntru se mentineau 15-18.
10. Alte costuri care nu apar la velier: combustibilul, care depinde insa foarte mult de fataiala. Odata stationat, as bugeta un 50-100km la fiecare 3-4 zile. Pentru transportat apa, gunoi, caseta WC, cumparat una-alta din oras.

Ma astept sa se inaspreasca conditiile de campare "clandestina" si in Romania, dar exista oricand optiunea de a cumpara cateva sute de metri de teren, chiar si extravilan, la costuri destul de mici.
 

Back
Sus