logistica si costuri liveaboard

Multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri. Revin cu un update, care va fi cam ... offtopic.
Desi nu am renuntat complet la idee, am impins-o undeva in fundal, fix din cauza logisticii si costurilor. Poate o voi revizita in cativa ani.

Am facut in schimb un alt experiment, pe uscat, si anume o rulota.

Colegul de forum și prietenul meu din facultate Răzvan (Stavride) a făcut exact acest pas și e fericit cu alegerea. A cumpărat în primvară un camper și îl utilizează intens :)


Ca o comparatie, in materie de logistica si costuri, orientativ ar fi cam asa:
1. Achizitie. 7-8k euro rulota ~5 metri, 7-8k euro masina 4x4, ambele segmentul mediu. As zice sub costul unui velier comparabil.

Puțin discutabil. De 15000 euro poți lua un velier de 32 picioare acum. Un alt prieten coleg de forum a făcut asta anul trecut. Un velier de 32 picioare e mai confortabil decât rulota de 5m și are avantajul că faci un sport superb, numit ”sailing” :)

2. Costuri "portuare" - aproape 0. Cu rulota pregatita pentru off-the-grid, am stat o luna intreaga in "salbaticie" fara probleme. Si nu vad de ce nu as putea extinde perioada la 3 luni sau mai mult. In plus, optiunile pentru parcare pe termen lung sunt multe si relativ ieftine.
Perfect adevărat, pentru sălbăticie (cât s-o mai putea). Dacă accesezi un camping de rulote așa cum ne cam îndrumă legislația și o să devină tot mai stringent, costurile încep să fie de la 60 la 220 lei/noapte și 30 lei de persoană (de exemplu camping 2 Mai). Dar ai dreptate, încă se mai poate în zone sălbatice, pe muchia legii.

3. Utilitati: apa - se gaseste gratis, dar trebuie carata de colo colo o data la 3-4 zile. Curent - gratis de la panou cu baterie pentru orice minus aer conditionat. Gaz - o butelie de 12L (30 lei) la 3 saptamani, pentru frigider, apa calda, putina caldura noaptea si aragaz. Ma refer doar la lunile de vara.
Aceeași relaxare o am și eu pe barcă, fiind complet autonom. Cheia în această ecuație este minimalismul; deși în trecut economia era în orice casă, acum s-a pierdut odată cu ridicarea nivelului de trai. Facem duș cu o tonă de apă iar până ne spălăm pe dinți, curg în chiuvetă 2 găleți de apă.

4. Conditii: zicea cineva mai sus, conditii de apartament. Insa au fost zile cand in Bucuresti s-a taiat curentul, apa calda, ba chiar apa rece, in timp ce eu nu am avut probleme de genul. Am gasit chiar si o mini masina de spalat, deci se poate vorbi de lux aproape.
Aici îmi arde a glumi, spunând că și la București ai fi avut apă în condițiile în care ai fi cărat ca la rulotă :D
Mașina de spălat perfectă pentru rulotă sau barcă, o văd pe aceea care funcționează centrifugal, la pedală. E mică și nu necesită altă energie decât aceea din călcâi.

5. Internet: o cartela de 5-6 euro ajunge departe in Romania. Dar semnalul 4G e surprinzator de greu de gasit, odata ce iesi de pe drum.
6. Mobilitate: mult mai buna pe uscat decat pe apa, din motive lesne de inteles. Trebuie niste atentie la navigatul proprietatilor agricole si a rezervatiilor, dar in principiu loc e destul.
Despre internet sunt de acord. La mobilitate însă iar e discutabil. Cu rulota ești legat de un drum, nu poți merge în natură unde dorești, în poiana care-ți place, dacă nu ai acces măcar pe un drum forestier.
Cu barca merg în orice golf.
Pericolele însă, mult mai multe pe apă decât pe uscat.

7. Taxe si impozite: minime pentru rulota, iar la masina sunt cele uzuale: RCA, rovinieta, impozit anual.
8. Costuri de mentenanta. O masina serioasa 4x4 SH, exploatata in semi-offroad si tractand remorca poate costa inca o data pretul de achizitie pe durata de exploatare de 5-7 ani. Deci sa zicem un 500-1000 euro pe an, in functie de masina si de exploatare. La rulota, mi-e prea devreme sa ma pronunt, dar nu par a fi componente care sa necesite intretinere anuala. Cel mai mare risc mi se pare cel structural, fiindca constructia este destul de subreda, si drumurile noastre destul de valurite.
Taxele și impozitele pentru barcă sunt de 1100 lei/ an pentru yacht ( bărcile cu compartimentări interioare), 550 lei/an pentru o barcă fără compartimentări, fiindcă nu o consideră yacht. Pentru mașină și rulotă...depinde de mașină, că rulota e mai sensibil taxată. Aici nu văd o diferență de luat în seamă.
Costurile de mentenanță îmi par mult mai mari decât la o barcă de dimensiunile menționate mai sus. O mașină are multe piese în mișcare, iar acestea se cer înlocuite cu atât mai des cu cât drumurile pe care merge sunt mai sălbatice.
Dar parcarea poate fi mai blândă la costuri decât o marină. Dacă ai curtea proprie, poate deveni gratuită.
Același lucru este și pentru o barcă tractabilă, de 8m , ca a mea :) .

9. Incalzire pe perioada iernii - o mare necunoscuta. Izolatia nu pare cine stie ce, iar asa la o prima vedere, am testat doar nopti de vara, cand la 10 grade afara, inauntru se mentineau 15-18.
10. Alte costuri care nu apar la velier: combustibilul, care depinde insa foarte mult de fataiala. Odata stationat, as bugeta un 50-100km la fiecare 3-4 zile. Pentru transportat apa, gunoi, caseta WC, cumparat una-alta din oras.
Ma astept sa se inaspreasca conditiile de campare "clandestina" si in Romania, dar exista oricand optiunea de a cumpara cateva sute de metri de teren, chiar si extravilan, la costuri destul de mici.

Aici apare un avantaj al rulotei, cu barca nu prea mai ieșim când e vreme rece. Ieșim adică, dar numai navigație de zi și atât.
Cumpărarea terenului extravilan nu o consider o opțiune, din cauza nesiguranței. Am un teren în intravilanul Berceniului, lângă lac. Dar nu-mi vine să las ceva de o oarecare valoare în curte, atât timp cât nu locuiește nimeni acolo.

Gata! Am răspuns de plăcerea dialogului de forum, iar acum fug la barcă pentru câteva zile :)
Baftă în toate!
 
Stiu ca nu prea e productiva o discutie despre rulote pe un forum de barci, asa ca ma rezum doar la aspectul mobilitate, caruia nu i-am dat suficienta importanta la inceput.

Daca vorbim de velier, cam vorbim de navigatie maritima, iar daca vorbim de navigatie maritima, cam vorbim de navigatie costiera (cat C). In timp ce pe uscat te poti deplasa in "lungime, latime si inaltime", navigatia costiera te constrange doar la "lungime".

Indiferent de destinatie, traseul e aproximativ acelasi pentru toata lumea. Iar golfurile de pe traseu sunt in drumul tuturor ambarcatiunilor intr-o masura mult mai mare decat drumurile forestiere de pe uscat.
Pentru a ajunge la Marea Egee sunt cam 800 km si o singura ruta.
 
Stiu ca nu prea e productiva o discutie despre rulote pe un forum de barci, asa ca ma rezum doar la aspectul mobilitate, caruia nu i-am dat suficienta importanta la inceput.

Daca vorbim de velier, cam vorbim de navigatie maritima, iar daca vorbim de navigatie maritima, cam vorbim de navigatie costiera (cat C). In timp ce pe uscat te poti deplasa in "lungime, latime si inaltime", navigatia costiera te constrange doar la "lungime".

Indiferent de destinatie, traseul e aproximativ acelasi pentru toata lumea. Iar golfurile de pe traseu sunt in drumul tuturor ambarcatiunilor intr-o masura mult mai mare decat drumurile forestiere de pe uscat.
Pentru a ajunge la Marea Egee sunt cam 800 km si o singura ruta.

Navigația costieră este cea mai ofertantă pentru o familie în vacanță. Noi facem traversade mai lunguțe (40-70 mile) doar ca să accesăm alte zone în care vom colinda costier o perioadă :)

...
Indiferent de destinatie, traseul e aproximativ acelasi pentru toata lumea. Iar golfurile de pe traseu sunt in drumul tuturor ambarcatiunilor intr-o masura mult mai mare decat drumurile forestiere de pe uscat.
Pentru a ajunge la Marea Egee sunt cam 800 km si o singura ruta.

Dacă te referi la drumul pe mare, da, e o rută de lungimea aproximativă pe care ai spus-o. Mai scurtă, dacă mergi Mangalia-Bosfor direct. Dar o călătorie pe toată coasta vestică a Mării Negre spre sud, este o frumusețe. Noi am făcut ceva de acest gen: https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4322&page=3&p=60622#post60622
Dar asta o dată sau de două ori, altfel devine rutină.
Dacă însă vrei să petreci timpul în Egee, cea mai bună variantă este o barcă de tipul a ceea ce avem noi: suficient de spațioasă pentru toată familia, confortul de a sta înăuntru în picioare, toaletă, bucătărie, utilități și....transportabilitate pe șosea. :)
Aceasta din urmă face ca un drum de 5 zile România-Grecia (pe apă) să se transforme într-unul de 10 ore (pe șosea).
Cea mai bună variantă pe care am găsit-o până în prezent și ...unul din motivele de bază pentru care nu am cumpărat altă barcă mai mare.
Deși am vrut asta cu ardoare, ani la rând :D
 
transportabilitate pe șosea. :)
Aceasta din urmă face ca un drum de 5 zile România-Grecia (pe apă) să se transforme într-unul de 10 ore (pe șosea).

Exact, si acesta e un alt aspect pe care l-am neglijat in comparatia mea. Transportabilitatea pe sosea creste foarte mult mobilitatea si simplifica si "parcarea" pe termen lung.
Dar inseamna peridoc, inseamna masina cat de cat zdravana, deci costurile de rulota + costurile de la barca. Si mai inseamna ambarcatiune de dimensiuni mici si chila de dimensiuni mici.

La o adica, s-ar putea folosi o ambarcatiune si pe post de rulota, rezolvand toate problemele. Inca nu am vazut velier pe forestiere sau pe plaja de la vadu, dar cine stie, poate ii place cuiva ideea.
 
Mie îmi pare că voi comparați mere cu pere.
Întrebarea e simplă: ce vrei sa faci?
Mers pe caldarâm? Ia rulotă, van, tractor, autobuz.
Mers pe apă? Ia barcă! Dar nu te aștepta să poți trage frâna de mână când se strică motorul.
Vrei în aer? Ia avion. Dar nu uita că și ăla tot de pe pământ sau de pe apă decolează și aterizează.
Să combini doar avantajele e imposibil, ca și forțatul râmei in piatra

Rămân pe apă, e 70% din pământ
 
Exact, si acesta e un alt aspect pe care l-am neglijat in comparatia mea. Transportabilitatea pe sosea creste foarte mult mobilitatea si simplifica si "parcarea" pe termen lung.
Dar inseamna peridoc, inseamna masina cat de cat zdravana, deci costurile de rulota + costurile de la barca. Si mai inseamna ambarcatiune de dimensiuni mici si chila de dimensiuni mici.

La o adica, s-ar putea folosi o ambarcatiune si pe post de rulota, rezolvand toate problemele. Inca nu am vazut velier pe forestiere sau pe plaja de la vadu, dar cine stie, poate ii place cuiva ideea.

In ciuda acestor avantaje zdrobitoare, am impresia ca se fabrica/vand/utilizeaza mai multe yachturi decat rulote. S-a prostit lumea, e clar...
 
Vad ca topicul se duce in alta directie, dar ma simt dator cu niste detalii:


Saptamana viitoare voi merge sa imi aduc un Imexus 28 de 8.5m.
Treaba cu Odinul a picat, desi imi convenea mai mult motorul outboard. Asta e. Facem ce ne dorim, dar dupa cum putem :))
Il gasesc combinatia ideala pentru ce imi trebuie mie: costier,delta, Dunare. Adica ce are de oferit Romania in materie de agrement nautic.

Ca si dotari:
-motor inboard Volvo Penta cu 400 de ore, service la zi cu facturi, dovezi, etc.
-autopilot
-sprayhood si bimini
-extra tankuri de diesel ( 160 de l total)
-extra tankuri de apa dulce
-dus de punte si apa calda ( ramane de clarificat)
- peridoc
+
diverse si un mic dinghy cu vasle

LOA 8.5 m
LPP 8.0m
B-2.55 m

Ballast 760 lichid, 160 solid plus derivor de 50 kg
Greutate goala aprox 1.5 tone
Dmax probabil undeva la 2.5-2.7 tone

La limita trailerabilitatii dar Ok pt mine.

Numai bine,
Dan
 
In ciuda acestor avantaje zdrobitoare, am impresia ca se fabrica/vand/utilizeaza mai multe yachturi decat rulote. S-a prostit lumea, e clar...

Cred ca este o impresie eronata.
In Statele Unite, unde e mai usor de gasit numere exacte, avem asa:

11000 ambarcatiuni intre 26 si 35 de picioare vandute in 2017 - https://www.statista.com/statistics/466299/unit-sales-of-boats-in-us/
62000 autorulote vandute in 2017 -
https://www.statista.com/statistics/252792/us-wholesale-shipments-of-motorhomes/
504000 vehicule recreationale RV (autorulote, rulote, goose neck, etc) vandute in 2017
https://www.statista.com/statistics/252752/wholesale-shipments-of-recreational-vehicles-in-the-us/

11.88 milioane de ambarcatiuni recreationale in 2019
https://www.statista.com/statistics/240634/registered-recreational-boating-vessels-in-the-us/
15.43 milioane de "camperi" activi in 2019
https://www.statista.com/statistics/763765/rv-camping-participants-us/

Si, in final, ca e vorba despre liveaboard mai mult decat despre iesiri de weekend:
18-20 milioane de americani traiesc in case mobile
https://www.apartmentlist.com/resea... percent of,households living in mobile homes.
https://www.theguardian.com/lifeand...are big and,population, live in trailer parks.
 
Vad ca topicul se duce in alta directie, dar ma simt dator cu niste detalii:


Saptamana viitoare voi merge sa imi aduc un Imexus 28 de 8.5m.
Treaba cu Odinul a picat, desi imi convenea mai mult motorul outboard. Asta e. Facem ce ne dorim, dar dupa cum putem :))
Il gasesc combinatia ideala pentru ce imi trebuie mie: costier,delta, Dunare. Adica ce are de oferit Romania in materie de agrement nautic.

Ca si dotari:
-motor inboard Volvo Penta cu 400 de ore, service la zi cu facturi, dovezi, etc.
-autopilot
-sprayhood si bimini
-extra tankuri de diesel ( 160 de l total)
-extra tankuri de apa dulce
-dus de punte si apa calda ( ramane de clarificat)
- peridoc
+
diverse si un mic dinghy cu vasle

LOA 8.5 m
LPP 8.0m
B-2.55 m

Ballast 760 lichid, 160 solid plus derivor de 50 kg
Greutate goala aprox 1.5 tone
Dmax probabil undeva la 2.5-2.7 tone

La limita trailerabilitatii dar Ok pt mine.

Numai bine,
Dan

Felicitări pentru achiziție! Imexus e o barcă ce duce categoria ei un pic mai către lux. :)
Adică finisaje și dotări peste clasa tractabilelor cu balast amovibil.
Am urcat pe acest model de barcă, acum 4 ani, chiar într-o marină românească: Belona- Eforie.
Senzația este de barcă solidă și grea, cum spuneam, peste clasa tractabilelor.
Subiectul topicului nu pare făcut pentru această barcă, fiindcă nu este deloc una ieftină. Cu alte cuvinte, comparativ cu costurile bărcii, întreținerea și cheiajul nu sunt notabile cât să justifice o dezbatere.
Astfel, acest subiect se epuizează repede: costurile pot fi limitate la cele de marină. Și cam atât.
Având în vedere că nu se încadrează conform legislației la ”Yachturi”, neavând compartimentări distincte drept camere, impozitul o să fie pe la 500 de lei (parcă 550 am plătit eu la sectorul 4 București).
Fiind totuși tractabilă, nu există costuri de ridicare sau lansare, fiindcă acestea se fac pe și de pe trailerul propriu. Nu că macaraua ar fi fost vreun cost notabil.
Întreținerea anuală este banală: verificare motor și Z-drive, o vopsea antifouling la 3-4 ani și ...cam atât :)
În rest, bani de carburant, fiindcă un 140 cp chiar și diesel, nu poate fi foarte economic.

Felicitări încă o dată pentru barcă și să ne arăți poze! :)

*Erată posibilă: Imexus ar putea avea un alt impozit, cauzat de cilindreea mare. Nu știu, doar bănuiesc.
 
Ultima editare:
Despre aria de folosire, este drept că se poate trăi frumos la bord, pe tot litoralul, pe Dunăre și în zona lagunară Razelm-Golovița, bine-nțeles accesând această zonă prin canalele mari.
Având în vedere calibrul mărit al bărcii, canalul Dunavăț ar fi cel vizat, căci pe drumul preferat de mine Dunavăț-Cocoș-Mustaca, e mai greu cu catargul ridicat.
Aș mai avea aici o remarcă, din experiență.
Toate aceste zone (exceptând marinele consacrate ale litoralului) sunt sălbatice. Adică îți va plânge inima după o bombonică de barcă, lăsată paianjenilor, prafului, insectelor de tot felul și păsărilor de baltă.
Dar cel mai mult va plânge dacă vreun pescar își va lega nițel lotca de ea, și-o zgârie cu furcheții.
Mie mi-a plâns nițel pentru a mea. După care mi-a trecut și am luat viața ca atare, cu părțile ei frumoase și mai puțin frumoase. :)
 
Felicitări pentru achiziție! Imexus e o barcă ce duce categoria ei un pic mai către lux. :)
Adică finisaje și dotări peste clasa tractabilelor cu balast amovibil.
Am urcat pe acest model de barcă, acum 4 ani, chiar într-o marină românească: Belona- Eforie.
Senzația este de barcă solidă și grea, cum spuneam, peste clasa tractabilelor.
Subiectul topicului nu pare făcut pentru această barcă, fiindcă nu este deloc una ieftină. Cu alte cuvinte, comparativ cu costurile bărcii, întreținerea și cheiajul nu sunt notabile cât să justifice o dezbatere.
Astfel, acest subiect se epuizează repede: costurile pot fi limitate la cele de marină. Și cam atât.
Având în vedere că nu se încadrează conform legislației la ”Yachturi”, neavând compartimentări distincte drept camere, impozitul o să fie pe la 500 de lei (parcă 550 am plătit eu la sectorul 4 București).
Fiind totuși tractabilă, nu există costuri de ridicare sau lansare, fiindcă acestea se fac pe și de pe trailerul propriu. Nu că macaraua ar fi fost vreun cost notabil.
Întreținerea anuală este banală: verificare motor și Z-drive, o vopsea antifouling la 3-4 ani și ...cam atât :)
În rest, bani de carburant, fiindcă un 140 cp chiar și diesel, nu poate fi foarte economic.

Felicitări încă o dată pentru barcă și să ne arăți poze! :)

*Erată posibilă: Imexus ar putea avea un alt impozit, cauzat de cilindreea mare. Nu știu, doar bănuiesc.

Multumesc pentru raspuns, Florio. Sper sa fie toate OK.
Preferinta mea a fost de un velier relativ greu cu pescaj mic( nu ca 2.5-3t ar fi greu, dar consider ca este un compromis optim pentru lungimea sa). Nu am tinut neaparat sa fie tractabil( desi era de preferat - cu ocazia asta il voi tine in afara sezonului la Tulcea), dar sa aiba pescaj maxim de 40 cm, cu apendicele ridicate. Si latimea pana in 3m. Natural, Imexus/Odin s-au incadrat aici.
Greutatea am vrut-o pentru inertia marita, deci comportamentul usor mai placut in conditii mai putin ideale ( nu ca as avea vreun motiv sa ies pe vreme nasoala, dar nu mereu alegi). Motorul ala e urias ca si putere, pentru ce imi trebuia mie, dar a venit la pachet.
Latimea am vrut-o pentru a putea intra pe unele canale din Delta.
La nevoie lasam catargul jos la Sfantu/Tulcea/Sulina si continuam exclusiv motorizat.

Barca are pavilion Polonia si voi pastra pavilionul, asa incat sa fie bine sa nu fie rau :))


Schimbatul de nume si proprietar o sa ma coste cam 300 de euro( de fapt costa cam 20 de euro taxa registrar-ului polonez iar restul e comisionul agentului din Polonia) si cu ocazia asta ar trebui sa nu am probleme sau contact cu autoritatile romane. Pavilionul polonez nu are cerinte in privinta marimii literelor sau alte restrictii.

Numai bine,
Dan
 
Ultima editare:

Back
Sus