Navigație in deltă cu caiacul folosind GPS-ul de pe Android

Sunt mult în urmă se pare si nu mă pot lămuri

Folositi o aplicație Android offline(adică neconectat la internet) cu receptorul GPS al telefonului pentru a vă cunoaste pozitia instantanee prin deltă? Harta de la Openstreetmap are detalii dar nu știu cu ce aplicație să o folosesc.
Dacă am luat-o pe un drum greșit și aveti alte sugestii, sunt binevenite.
 
Sunt mult în urmă se pare si nu mă pot lămuri

Folositi o aplicație Android offline(adică neconectat la internet) cu receptorul GPS al telefonului pentru a vă cunoaste pozitia instantanee prin deltă? Harta de la Openstreetmap are detalii dar nu știu cu ce aplicație să o folosesc.
Dacă am luat-o pe un drum greșit și aveti alte sugestii, sunt binevenite.

Noi instalam hartile local pe tableta (fara interfata telefonie celulara) dar conectam un receptor mic GPS dedicat la tableta si navigam “in real time” pe harta oriunde exista semnalul satelit GPS, adica aproape peste tot, dincolo de ce poate telefonul singur.
 
Ultima editare:
Cu Viewranger poti utiliza Openstreetmap, dar si Googlemaps.
Daca te deconectezi la traficul de date al telefonului/tabletei, poti utiliza GPS-ul deviceului, dar conectarea lui cu satelitii s-ar putea sa dureze mai mult timp. Cred ca acuratetea gps-ului telefonului /tabletei este substantial mai slaba decat a unui device dedicat, dar este probabil o diferenta de cativa metri - deci important numai daca in conditii de vizibilitate redusa cauti un punct nesemnalizat corespunzator.
Eu am folosit si telefonul (Android) si tableta (IOS) cu Navionics fara nicio problema, inclusiv la navigatia de noapte, pe mare, avad grija sa ma situez la distante destul de sigure de obstacolele figurate pe harta.
Garminul avea ROAD, o harta destul de detaliata a Romaniei (nu stiu cat de detaliata a Deltei). Acum poate fi instalat pe Android produsul ActiveCaptain de la ei, dar nu stiu daca poti folosi ROAD-ul. Daca afli poate ne zici si noua.

Le. Poate ar merita incercata si asta: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.stickler.seamapsfree&hl=en

Daca insa ai nevoie doar de un program care sa te pozitioneze pe o harta offline, cel mai simplu este chiar Googlemaps - ai in acest program optiunea de a downloada hartile pe care programul le pastreaza in memorie si le poti utiliza chiar si cand nu ai semnal GSM. Programul stie si rutare offline dar numai pe strazi.
 
Ultima editare:
Eu imi fac traseul (track gps) pe google earth inainte de tura, eventual si cu rute ocolitoare acolo unde am indoieli. Apoi il incarc in aplicatia maps.me.
Hartile pe maps.me sunt rudimentare insa ma intereseaza doar sa fiu pe traseu. Maps.me functioneaza offline si trebuie descarcata harta zonei vizate.
 
Salut oameni buni, as vrea sa iau legatura cu user_ul klimm, sunt din Dej si in vara as incerca o expeditie cu barca gonflabila pe Somes ( Dej - Satu Mare ). Eventual o adresa de email daca ma puteti ajuta, sau poate chiar klimm va vedea msj_ul. adresa mea de maill : mirceagrosan@yahoo.com. Multumesc anticipat, cu respect, Nane.
 
Salut oameni buni, as vrea sa iau legatura cu user_ul klimm, sunt din Dej si in vara as incerca o expeditie cu barca gonflabila pe Somes ( Dej - Satu Mare ). Eventual o adresa de email daca ma puteti ajuta, sau poate chiar klimm va vedea msj_ul. adresa mea de maill : mirceagrosan@yahoo.com. Multumesc anticipat, cu respect, Nane.

Dă-i un mesaj privat aici. Dacă nu, îl găsești și pe Facebook: Gelu Botezan
Un tip fain, o să ai destule de învățat de la el. :)
 
Ultima editare:
Pana anul trecut, am cam "orbecait" prin Delta, dar intamplator, am dat de o aplicatie: "MAPS.ME"
Se descarca pe telefon de pe "Magazin Play", se incarca zonele de interes (in acel moment este nevoie de net) ...dupa aceea ...GATA !
Este verificat si am fost extrem de surprins de cat de folositor mi-a fost in Delta !
Pe apa trebuie sa "setezi" mersul pe jos...la pas...perpedes ;D si cred eu ca o sa fiti uimiti.
Nu m-a "pacalit" macar odata, stiam dinainte unde urmeaza sa ajung, daca canalul respectiv se infunda, iesirile din lacuri, denumiri ale canalurilor, lacurilor etc.

Verificati si o sa vedeti ca toate lacurile si canalurile sunt la locul lor cu denumiri cu tot ...
 
Salut,
95% ai dreptate. E valabil pentru orice GPS. Iti da situatia la ora cartarii. Dar situatia in delta se poate schimba in cateva minute. Un vant starnit din senin iti baga un plaur in gura canalului si gata. Vara cu caiacul se poate rezolva mai usor pentru cei mai solizi.... dar nu m-as baza numai pe asta, mai ales la viteza de deplasare a caiacului!
Atentie mai ales la zona din jurul lacului Lumina (Vatafu, Imputita, Puiu, Puiulet, Rosu).
 
Salut,
95% ai dreptate. E valabil pentru orice GPS. Iti da situatia la ora cartarii. Dar situatia in delta se poate schimba in cateva minute. Un vant starnit din senin iti baga un plaur in gura canalului si gata. Vara cu caiacul se poate rezolva mai usor pentru cei mai solizi.... dar nu m-as baza numai pe asta, mai ales la viteza de deplasare a caiacului!
Atentie mai ales la zona din jurul lacului Lumina (Vatafu, Imputita, Puiu, Puiulet, Rosu).

Și asta poate face parte din farmecul ieșirii în sălbăticie :) . Neprevăzutul aduce probleme dar și rezolvări, stresul momentului se transformă în amuzamentul și savoarea amintirilor :)
 
Salut,
95% ai dreptate. E valabil pentru orice GPS. Iti da situatia la ora cartarii. Dar situatia in delta se poate schimba in cateva minute. Un vant starnit din senin iti baga un plaur in gura canalului si gata. Vara cu caiacul se poate rezolva mai usor pentru cei mai solizi.... dar nu m-as baza numai pe asta, mai ales la viteza de deplasare a caiacului!
Atentie mai ales la zona din jurul lacului Lumina (Vatafu, Imputita, Puiu, Puiulet, Rosu).

GPS-ul iti da pozitia in ‘real time’ in momentul conectarii cu satelitii. Harta cu care lucrezi si pe care aplici datele receptorului reflecta ‘situatia la ora cartarii’, ca sa fim mai exacti. Asta pana iti cumperi drona cu GPS si camera video care o ia inainte si iti trimite imagini ‘in real time’ conform traseului incarcat in prealabil, sau la ochi... :)

In iarna asta am incercat o metoda si mai simpla. Am avut GPS-ul dar n-am mai incarcat in prealabil nici traseul, nici POI. Am folosit GPS-ul pentru pozitionare pe harta lui preincarcata, care e mai veche decat ‘situatia reala’, in combinatie cu o harta de hartie desenata acum 21 de ani pentru confirmare si privire de ansamblu, combinata cu observatia vizuala directa. E o placere sa stii unde esti ‘pe harta, aproximativ’ in orice moment si sa adaptezi ce-ti arata aparatul la ce vede ochiul in teren... :)

E putin mai dificil noaptea in mare deschisa, cand trebuie sa nimeresti un estuar mai mititel la flux, cand se formeaza o palnie (7-8 knts) printre mangrove pe care trebuie sa intri exact pentru ca daca nu te aliniezi pe ea te imping valurile impotriva unui tarm fara intrare unde te proptesti in mangrove pana cand valurile umplu copaia, sau cand trebuie musai sa debarci pe o plaja intr-o regiune bine delimitata a unei insule unde nu exista cioate si alte surprize submarine care sa te gadile la talpi, dar te descurci cu ochiul liber si pe luna si fara. Ca asa se naviga inainte de GPS... :)

In anii trecuti imi treceam pe GPS traseul, punctele de interes, obstacole, promontorii, pietre mai mari, surse de apa potabila, etc. dar acum ca ma mai imbatranit ma stradui sa nu uit GPS-ul acasa, cine mai are timp de rute si alea, alea... :). La ultima tura berea mi-a fost mai necesara decar GPS-ul.
 

Back
Sus