Results 1 to 5 of 5

Topic: Navigație in deltă cu caiacul folosind GPS-ul de pe Android

Default Navigație in deltă cu caiacul folosind GPS-ul de pe Android

Sunt mult īn urmă se pare si nu mă pot lămuri

Folositi o aplicație Android offline(adică neconectat la internet) cu receptorul GPS al telefonului pentru a vă cunoaste pozitia instantanee prin deltă? Harta de la Openstreetmap are detalii dar nu știu cu ce aplicație să o folosesc.
    Dacă am luat-o pe un drum greșit și aveti alte sugestii, sunt binevenite.

Quote Originally Posted by klimm View Post
    Sunt mult īn urmă se pare si nu mă pot lămuri

Folositi o aplicație Android offline(adică neconectat la internet) cu receptorul GPS al telefonului pentru a vă cunoaste pozitia instantanee prin deltă? Harta de la Openstreetmap are detalii dar nu știu cu ce aplicație să o folosesc.
    Dacă am luat-o pe un drum greșit și aveti alte sugestii, sunt binevenite.
    Noi instalam hartile local pe tableta (fara interfata telefonie celulara) dar conectam un receptor mic GPS dedicat la tableta si navigam “in real time” pe harta oriunde exista semnalul satelit GPS, adica aproape peste tot, dincolo de ce poate telefonul singur.
    Last edited by DoiNomazi; 7 Jun 2019 at 02:40 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Cu Viewranger poti utiliza Openstreetmap, dar si Googlemaps.
    Daca te deconectezi la traficul de date al telefonului/tabletei, poti utiliza GPS-ul deviceului, dar conectarea lui cu satelitii s-ar putea sa dureze mai mult timp. Cred ca acuratetea gps-ului telefonului /tabletei este substantial mai slaba decat a unui device dedicat, dar este probabil o diferenta de cativa metri - deci important numai daca in conditii de vizibilitate redusa cauti un punct nesemnalizat corespunzator.
    Eu am folosit si telefonul (Android) si tableta (IOS) cu Navionics fara nicio problema, inclusiv la navigatia de noapte, pe mare, avad grija sa ma situez la distante destul de sigure de obstacolele figurate pe harta.
    Garminul avea ROAD, o harta destul de detaliata a Romaniei (nu stiu cat de detaliata a Deltei). Acum poate fi instalat pe Android produsul ActiveCaptain de la ei, dar nu stiu daca poti folosi ROAD-ul. Daca afli poate ne zici si noua.

Le. Poate ar merita incercata si asta: https://play.google.com/store/apps/d...mapsfree&hl=en

Daca insa ai nevoie doar de un program care sa te pozitioneze pe o harta offline, cel mai simplu este chiar Googlemaps - ai in acest program optiunea de a downloada hartile pe care programul le pastreaza in memorie si le poti utiliza chiar si cand nu ai semnal GSM. Programul stie si rutare offline dar numai pe strazi.
    Last edited by cristizz; 7 Jun 2019 at 09:18 AM.

Off-topic
    Salutare Gelu
    Long time no see...
    Mai știi ceva de Rumpi?
    Multumesc frumos
    Marius
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Eu imi fac traseul (track gps) pe google earth inainte de tura, eventual si cu rute ocolitoare acolo unde am indoieli. Apoi il incarc in aplicatia maps.me.
    Hartile pe maps.me sunt rudimentare insa ma intereseaza doar sa fiu pe traseu. Maps.me functioneaza offline si trebuie descarcata harta zonei vizate.

6.  

Alte topicuri asemănătoare

1. Cu caiacul, din Deltă pānă la mare
    de Barcaholic īn topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 22 Jun 2018, 03:52 PM
  2. gps pe android
    de diver īn topicul Īntrebări şi ghiduri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 11 Jun 2015, 07:43 AM
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 27 May 2013, 11:45 PM