Întrebare zone navigație barca

Salutare tuturor și bine v-am găsit. Sunt nou în acest domeniu(hobby), de aceea s-ar putea sa pun o întrebare care sa para pentru mulți dintre voi prosteasca. Dar totuși va întreb :)
Din ce am răsfoit pe forum, am înțeles ca bărcile care sunt înmatriculate pentru cai navigabile interioare nu pot fi folosite pt maritim. Se poate ca o barca sa fie înmatriculata "sa fie valabila" pt ambele variante? Nu vorbim de permisul c+d, pt ca asta știu, vorbim doar de înmatricularea barcii
Dar în cazul celor cu motor sub 20cp, la care nu este necesara înmatricularea, se poate utiliza barca în ambele cazuri?
 
Salutare tuturor și bine v-am găsit. Sunt nou în acest domeniu(hobby), de aceea s-ar putea sa pun o întrebare care sa para pentru mulți dintre voi prosteasca. Dar totuși va întreb :)
Din ce am răsfoit pe forum, am înțeles ca bărcile care sunt înmatriculate pentru cai navigabile interioare nu pot fi folosite pt maritim. Se poate ca o barca sa fie înmatriculata "sa fie valabila" pt ambele variante? Nu vorbim de permisul c+d, pt ca asta știu, vorbim doar de înmatricularea barcii
Dar în cazul celor cu motor sub 20cp, la care nu este necesara înmatricularea, se poate utiliza barca în ambele cazuri?

O barcă înmatriculată, poate fi utilizată pe ape interne și internaționale, maritim, costier sau în ape interioare (în funcție de clasa dată de fabricant).
O barcă neînmatriculabilă poate fi folosită și ea, tot în condițiile de clasă date de fabricant.
Există celebrul aviz către navigatori, care prevede că în șenal navigabil nu ai voie cu ambarcațiuni neînmatriculate. Dar acesta este un exemplu flagrant de contradicție cu restul legislației, un aviz neputând fi opozabil unei legi.
 
Din ce ştiu înmatricularea bărcii în România nu specifică zona de navigaţie admisibilă, care e reglementată exclusiv pentru permisul deţinut de căpitan. Cred că în Franţa există un asemenea sistem, au nişte zone raportate la distanţa faţă de cel mai apropiat port.
 
Am înțeles ce spuneți. Cred ca nu am pus eu întrebarea corect. Ideea e ca as vrea o barca care sa poată fi folosita atât pe ape interioare cât și pe mare. După ce ar trebui sa ma uit sa găsesc una de genul? E prevazut în actele bărcii?
 
Tocmai am trecut prin înmatricularea bărcii și pot sa va spun că e trecut în carnetul de ambarcatiune clasa si unde ai voie.
Chiar dacă barca mea e clasa C (maritim pe lângă mal) :) am preferat sa rămână D pt ca altfel aveam nevoie de o mie de alte rahaturi inutile in Delta si pe Snagov :) in barca(stație,torte...etc)
 
Ultima editare:
Băieți, nu înțeleg ce spuneți. Clasificarea ambarcațiunilor ține cont de condițiile de vânt și valuri, nu de ape interioare sau maritime, precum face permisul de conducător ambarcațiuni de agrement.
În funcție de clasificarea bărcii, ea poate face față unor condiții mai grele, care se întâlnesc maritim, la distanță mai mare de țărm. Dar asta nu înseamnă că au interdicție în ape mai liniștite, cum sunt cele interioare :)

Ca idee generală, legislația prevede:

CATEGORII DE PROIECTARE A AMBARCAȚIUNILOR
Categorie de proiectare Forța vântului
(pe scara Beaufort) Înălțimea semnificativă a valurilor
(H ⅓, metri)
A peste 8 peste 4
B până la și inclusiv 8 până la și inclusiv 4
C până la și inclusiv 6 până la și inclusiv 2
D până la și inclusiv 4 până la și inclusiv 0,3

Note explicative:
A. Se consideră că o ambarcațiune de agrement încadrată în categoria de proiectare A este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță care poate depăși 8 (pe scara Beaufort) și valuri cu o înălțime semnificativă de cel puțin 4 metri, excluzând totuși situațiile extreme cum ar fi furtunile, furtunile violente, uraganele, tornadele și condițiile extreme pe mare sau valurile gigant.
B. Se consideră că o ambarcațiune de agrement încadrată în categoria de proiectare B este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de până la 8 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 4 metri inclusiv.
C. Se consideră că o ambarcațiune încadrată în categoria de proiectare C este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de maximum 6 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 2 metri inclusiv.
D. Se consideră că o ambarcațiune încadrată în categoria de proiectare D este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de maximum 4 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 0,3 metri inclusiv, cu valuri ocazionale cu o înălțime de maximum 0,5 metri.


Textul integral, aici: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013L0053
 
Din ce ştiu înmatricularea bărcii în România nu specifică zona de navigaţie admisibilă, care e reglementată exclusiv pentru permisul deţinut de căpitan. Cred că în Franţa există un asemenea sistem, au nişte zone raportate la distanţa faţă de cel mai apropiat port.

Este specificată, Gheorghiță.
Certificatul de ambarcațiune de agrement are la pagina 3, punctul 9, unde e scrisă expres zona de navigație.
 
evident ca o barca omologata clasa C sau B poate circula fara probleme in zona D, ape interioare. nu exista un politist care sa controleze tot timpul unde circuli cu o barca dar, daca nu esti in zona ta de navigatie (ai iesit pe mare cu o barca clasa D sau mai in larg de 6 Nm cu o barca clasa C) si se intampla un incident esti principalul vinovat si, daca e cazul, ai o discutie ne-plictisitoare si cu asigurarile.
 

Back
Sus