Results 1 to 5 of 5

Topic: Īntrebare de incepator

Default Īntrebare de incepator

Buna ziua. Intenționez să merg in Halkidiky cu un dinghy de 3.4 m cu vela mare și jib pentru a face navigație costiera. Ce probleme as putea īntāmpina!?
    Mulțumesc

unde in Halkidiki, in golfurile adapostite sau mai in larg ? barca a fost construita velier din start sau e home made ? ce suprafata velica are si daca sunt posibilitati de a o reduce, ex. tertarole. si nu in ultimul rand ce experienta ai ?

Quote Originally Posted by Lucianpaul View Post
    Buna ziua. Intenționez să merg in Halkidiky cu un dinghy de 3.4 m cu vela mare și jib pentru a face navigație costiera. Ce probleme as putea īntāmpina!?
    Mulțumesc
    Īn principiu cānd ieși cu o barcă așa mică, o faci cu atenție față de meteo și cu grijă față de posibilitatea de īntoarcere.
    Īn Halkidiki (Sithonia și Kassandra, că Athos nu e turistic) ai cāteva zone plăcute, iar vāntul este īn general unul de relief. Se ridică după ora 10 și crește treptat pānă spre orele 18. Pe la orele 19 se potolește.
    Acesta este tiparul general. Că poate fi o zi foarte vāntoasă de care să te ferești, sau poate fi una fără vānt. Bate cu precădere ori N-E, ori S.
    Ar fi bine să ai un motor termic cāt de mic, īn caz că nu te ajută vāntul pentru īntoarcere, sau īn caz că el devine prea tare.
    Costier, cu o gonflabilă, nu riști prea multe; īn caz de mare ridicată, ieși ușor la țărm, oriunde nu e faleză. Important e să nu pleci departe, cum ar fi Vourvourou-Ammouliani, dacă nu ai un motor suficient cāt să te scoată din probleme.
    Grijă mare trebuie să ai īn capetele ambelor peninsule, fiindcă vāntul și valul pot deveni periculoase pentru barca ta. Dacă e o zi potolită și īți evaluezi viteza de croazieră corect, poți trece. Dacă nu ești sigur, mai bine nu treci.
    Cam asta e.

Mulțumesc mult pentru sfat. Bărcuța mea este un SailAway produsa de Pearson Brothers in UK, 3.4 m lungime și 1.4 latime. Experiența mea este doar de navigație cu vele pe lac. Este absolut necesar un motor sau ar fi suficiente vāslele pentru mici plimbări costiere?

Quote Originally Posted by Lucianpaul View Post
    Mulțumesc mult pentru sfat. Bărcuța mea este un SailAway produsa de Pearson Brothers in UK, 3.4 m lungime și 1.4 latime. Experiența mea este doar de navigație cu vele pe lac. Este absolut necesar un motor sau ar fi suficiente vāslele pentru mici plimbări costiere?
    Sigur că te poți deplasa cu vāsle, fără probleme.
    Situația se schimbă dacă se ridică vānt susținut, frontal față de direcția ta. Atunci vei avea mari dificultăți să īnaintezi și riști să fii purtat īn larg, după ce īți epuizezi forțele.
    De aceea este foarte sănătos să ai un motor termic cu tine. Oricāt de mic, dar să fie.
    Pentru un lac, nu era bai, ieșeai pe celălalt mal. Pe mare, se schimbă socoteala

6.  

Alte topicuri asemănătoare

1. Intrebare .....de incepator
    de Ronic īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 7 Mar 2019, 09:53 AM
  2. incepator!!!
    de testo īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 9 Jan 2015, 10:54 AM
  3. INTREBARE
    de tony1968 īn topicul Probleme legislative