barca cu motor electric 220v

Posibilitatile energiei solare, eoliene, hidro, sunt limitate de mama natura

"...daca nu bate vantul,nu este soare si nu aluneca barca pe apa atunci te asezi frumusel pe barca si faci plaja sau te dai jos din barca si incepi sa o impingi :D (sau pur si simplu stai acasa)"

Daca nu vrei sa stai acasa, uite, cumpara-ti o jucarie ca asta.

"Daca bate vantul,se misca barca sau este soare afara bateriile se incarca. Daca este vant sau barca se misca nu folosesti motorul,in acest timp bateriile se incarca fara probleme.Daca este numai soare poti merge ,sa spunem, 5 ore cu motorul + sa mai adaugan,sa spunem, o ora energia care se acumuleaza in acumulatori in aceste 5 ore de functionare (spun o ora pentru ca nu am facut calcule si nu am date exacte sa pot sti cat la suta se incarca acumulatorul in orele de functionare pe energia deja inmagazinata anterior ,deci poate fi mai mult sau mai putin de o ora). "


Uite lamuriri aici.


"Conspiratie exista ,deoarece compani petroliere detin drepturi asupra diferitelor tipuri de motoare electrice,astfel ele nu pot fi produse la nivel industrial.In urma cu ceva ani , am vizionat un reportaj facut de ziarele de scandal din america pe seama faptului ca anumite companii din industria petroliera au cumparat drepturile asupra unor motoare electrice si au ascuns opiniei publice existenta lor .Ce motiv ar fi ? Pai ce inseamna ca acum(sau in urma cu 10-20 de ani) sa se produca (sa se fi produs) pe scara larga motoarele electrice? Iti dai seama ca pentru industria petroliera ar fi insemnat o pierdere mare pe piata . Nu doar motorul electric sa fost ascuns, ci si motorul pe baza de apa sau cel ce se alimenta cu eter (Secretele lui Lovendal – Secrete si conspiratii, nr.1 in Romania » Blog Archive » Tesla a inventat înc ). Cei din domeniul petrolier profita in continuare de pe produsele petroliere cat le mai permite rezerva de materie prima si pana cand aceasta va disparea, vor realiza infrastructura pentru vehiculele cu motoare electrice."


Conspiratia, la clubu' conspirationistilor normal ca exista.
 
Este chiar interesant motorasul acela pentru caiac simba . Interesant este si faptul ca stie sa se opreasca atunci cand caiacul se rastoarna :D . Deci pana la urma este folositor un motor/motoras electric in anumite cazuri . Si mai ieftin decat unul pe benzina sau motorina , iar in plus este mult mai silentios. La ora actuala probabil ca unt destul de scumpe (depinde de marime) si inca neaplicabile pe toate categoriile de ambarcatiuni, dar pe costier sau flubial, la ambarcatiunile de agrement, cred ca sunt benefice .
 
Un alt top de motor electric,cam micut, dar ideal pentru o barcuta mica folosita la pescuit .
motor-electric-sm-30-baracuda-500x500.jpg


Caracteristici: Motor electric SM-30 Baracuda

Viteza: 5 inainte/3 inapoi
Baterie recomandata: 12 V-minim 50 A
Masa proprie: 7.2 kg
Elice: 2 palete
Maner: telescopic 18/30 cm
Unghi rotatie: 180 grade
Strat protector anticoroziv: da
Indicator consum baterie: da cu leduri
Putere 30 lbs (300 W)/13 kgs

Am vazut ca este in jurul sumei de 650 lei , dar depinde si de unde-l iei. Cred ca este ideal pentru o gonflabila de dimensiuni mai mici.
 
Eu cred ca propulsia electrica poate deveni in scurt timp mai eficienta decat cea clasica, cu motoare cu ardere interna.
Motorul cu ardere interna are un randament mai scazut decat cel electric, iar transmisia prin intreg lantul cinematic pana la elice ridica si mai mult pierderile, prin comparative cu ME care poate fi montat direct drive.
Un motor electric (waterproof) il poti amplasa direct sub linia de plutire si poate fi considerat si lest. Poate in viitor cineva o sa imagineze acumulatorii integrati in chila si am avea un castig si mai mare.
Ramane problema realimentarii si a duratei acesteia.
La Solutia combustibililor fosili stim. Te duci la statie si umpli repede rezervorul. Dar daca ajungi undeva unde este statia inchisa sau goala, e ca in cazul paourilor fotovoltaice si a lipsei soarelui pe cer (sau a vantului in eoliana). Daca ajungi intr-un loc cu o infrastructura functionala vei avea si curent pt realimentarea acumulatorilor.
Acumulatorii de generatie noua Li-Ion sau LiFePO4 sunt mult mai mici ca dimensiuni si greutate decat cei clasici cu Pb la aceeasi capacitate, astfel ca ar putea fi obtinuta o autonomie suficienta. Iar acesti acumulatori se incarca de la retea in 30 min la 80%. Restul pana la 100% in aprox, 3 ore. Si au cicluri de viata de peste 2000 incarcari.

Cat despre eolienele din Dobrogea sau aiurea, da, strica peisajul. Dar mai putin decat rafinariile din tara. Si nici nu polueaza cat acestea. Iar ele produc numai 3% (sau cat o fi) nu pt ca nu ar putea produce mai mult (inclusiv prin majorarea numarului lor) ci pt ca este o afacere foarte banoasa, care este monopolizata. Daca cineva face un proiect si gaseste finantare, apoi il realizeaza, isi face socoteala ca scoate banii din:
1. Vanzarea curentului produs la care se adauga
2. Vanzarea Certificatelor Verzi alocate (in cazul eolienelor la 1 MW produs si livrat in sistem primesti inca 1 MW in Certificate Verzi si le vinzi si pe astea astfel ca tu livrezi 1 MW dar primesti bani pe 2 MW)
In acest context, ai facut investitia, si vrei sa bagi in sistem curentul (legea zice ca cei care produc eco au prioritate la vanzarea curentului). Dar surpriza. Te poti trezi cu raspunsul de la Transelectrica ca ei ar prelua productia ta, dar nu au suficienta teava. Reteaua de transport nu a fost prevazuta pentru surplusul produs de tine.
Deci nu e o conspiratie, nu-i asa?

Pe la Turnu Severin este un tip din Olanda care are o afacere in domeniu. Produce barci si le vinde in general afara. Omul produce si o barca echipata cu ME si cred ca toata tehnologia e venita din China.
SphinxMarine.com sau Qselva.com - Creators of floating Art
 
Desi urmaresc de ceva vreme discutiile de pe acest forum, e prima mea postare. Prin urmare salut toti membrii acestui forum!
Am o barcuta gonflabila, careia vreau sa-i adaptez un motor electric home made. As zice ca partea cu motorul am rezolvat-o, prin modificarea unui motor de ventilator brushless. Modificarea a constat in etansarea electronicii si a bobinelor, cu rasina epoxidica. De asemenea am etansat si rulmentii, cu un simering. Astfel am putut introduce motorul in apa, avand astfel o racire foarte buna. Un test se poate vedea aici https://www.youtube.com/watch?v=16DD1GPTrPo&list=UUCPyCzQYnCnD2-3aHPcp1kg
A ramas de rezolvat problema elicii. Una de cumparat, de Minn Kota, costa peste 100 lei. Asa ca vreau sa incerc sa construiesc una. Orice sfat e binevenit, multumesc anticipat.
PS
Nu in ultimul rand, il salut pe Ciby, care m-a ajutat cu sfaturi foarte utile, pe un alt forum, unde s-a discutat despre motorul din film.
 
Vezi ca ti-am raspuns tot pe acel forum! Aplici metoda colegului cu motorul de floppy disk de pe gonflabila ruseasca. Vei munci un pic pana vei obtine cele mai bune rezultate, dar este posibil.
 
A venit iarna si cum acum am mai mult timp liber, pana in primavara intentionez sa construiesc de la zero, un motor electric de cca 1,5 Kw. Pentru o fiabilitate foarte buna si lipsa intretinerii, m-am gandit la un motor brushless, trifazat. Aceste motoare se folosesc frecvent in modelism, pentru a propulsa aero, navo, sau automodele. Desi initial am intentionat sa cumpar unul facut, n-am gasit nici-un model, conceput sa functioneze in apa. Asa ca am ajuns la concluzia ca trebuie facut de la zero. Dupa ce am cerut sfaturi despre constructia unui astfel de motor,de la cei ce folosesc asa ceva, pe un forum de modelism, ramane sa comand magnetii necesari, respectiv regulatorul ce va alimenta acest motor.
Unde am insa ceva neclaritati...
In primul rand, cam care ar fi turatia optima, pentru a obtine puterea scontata, cca 1,5 KW, adica vreo doi CP. Cum intentionez sa folosesc o elice de motor termic, de cca 2-3 CP, m-ar interesa un model de motor, ce obtine acesta putere la o turatie cat mai mare. O turatie mare ma avantajeaza, avand in vedere ca dimensiunile motorului electric, pentru aceeasi putere, scad cu cresterea turatiei. Apropo de dimensiuni, sper sa pot construi un motor de max 80mm diametru, respectiv 100 mm lungime.
PS
Cum intentionez sa cumpar si un motor termic, de mica putere, 2-2,5 CP, m-am uitat la ce turatie atinge puterea maxima, un Honda BF 2,3 CP. Motor Honda BF 2.3 D6 SCHU - Honda - PeApa.ro Turatia e de 5500 RPM, care e destul de mare sa-mi permita obtinerea unui motor electric de mici dimensiuni, asa ca elicea sa ar fi potrivita si pentru motorul electric. Daca stiti insa alte modele, care la o putere comparabila , au o turatie si mai mare, va rog sa postati.
Multumesc anticipat pentru orice sugestie !
PPS
Am gasit si un motor gata facut, de 1500W/48V/7000RPM, care cu tot cu regulator, costa sub 200 dolari. Chit ca se mai adauga si transportul, pretul e foarte tentant. Ramane insa problema etansarii motorului, care ar presupune o alta carcasa, sau macar alte scuturi.
http://www.ebay.com/itm/BRUSHLESS-M...451?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ed0250feb
 
Ultima editare:
Nu te complici prea mult? 48v ii obtii inseriind 4 acumulatori de 12v ceea ce inseamna aprox. 40 kg.. Pe urma 1500w la 48v ai undeva la 32 amperi consumati pe ora.. Dupa parerea mea cu 4 baterii incarcate a cate 60A vei merge o ora. Un motor mai vechi (volvo penta de 3,9cp 2t) are fara benzina in el aproximativ 10kg, il iei la subrat foarte usor. Cu 1l de benzina ce nu ocupa loc de loc ca are rezervor incorporat te plimbi tot o ora..... Tu hotarasti cum e mai bine
 
Da, acumulatorii sunt marea problema. Momentan dispun de 8 bucati, 12V/8Ah, pe care i-am folosit si la un scuter electric de 1000W/48V, cate doi in paralel, apoi in serie. Intentionez insa sa trec pe Lifepo4, mai usori si mai buni ca cei cu plumb, rezista pana la 2000 cicluri incarcare/descarcare, dar sunt si mai scumpi.
Cu siguranta motorul electric nu-l voi folosi des la putere maxima, dar o rezerva de putere nu strica. Pentru distante lungi, voi folosi un termic, probabil Honda amintit anterior.
 
Asa cum cauti in datasheet-ul vreunui integrat caracteristicile si particularitatile functionale (stii tu la ce ma refer) tot la fel cauta si citeste toate caracteristicile motorului de barca Honda BF 2.3:

Turaţie maximă-5000 – 6000 rpm
Putere la axul elicei-2.3 CP / 5500 rpm
Raport de transmisie 2,11:1

Am extras ce ne intereseaza in cazul acesta.

Turatia maxima la axul elicei este 5500/(2,11/1)=5500/2.11=2606 rpm

Toate calculele privind puterea maxima la elice, viteza, etc., pleaca de la aceasta turatie maxima.

Totusi, pe alt site, mult mai de incredere, avem caracteristici putin diferite, repectiv, Gear Ratio 2,42:1, si nu de 2,11/1, iar turatia la elice este de 2273 rpm.
Elicea in acest caz are diametrul de 7,5 si pasul de 4,75 inch.

Pentru cele 7000 de rotatii ale motorului electric de care spui, va trebui ori sa-i montezi un reductor si sa folosesti acea elice, ori sa-i cauti o alta elice pentru turatia si puterea motorului.

PS
Poate ar fi mai bine sa deschizi un topic nou despre realizarea unui motor electric homemade pentru barca.
 
Ultima editare:
Asa este, desi am citit..datasheet-ul de la Honda, n-am fost atent. Am crezut ca turatia ajunge nemodificata la axul elicei. Azi am studiat specificatiile mai multor motoare termice, de 2-2,5 CP, dar vestile nu-s bune. Mai toate au turatia maxima de 5500-6000 RPM, iar raportul de transmisie e cam la toate, cu mici diferente, de 2/1. Altfel spus, turatia maxima la axul elicei e cap peste tot 2500-3000 RPM. Ramane sa studiez daca e posibila constructia unui motor de mici dimensiuni, capabil de 1,5 Kw, la maxim 3000 RPM. Ar fi o solutie si un reductor, dar deja se complica realizarea mecanica, care alfel ar fi foarte simpla si fiabila. O sa pun si o schita, care sa arate cam cum vad eu realizarea practica a motorului.
PS
Cam asta ar fi tot motorul...Statorul, facut pe un miez de rotor de motor cu perii, desigur rebobinat trifazat, rotorul, un ciindru din otel pe care sunt lipiti magnetii neodyimium. Statorul, turnat in rasina, va fi racit direct de apa. Cei doi rulmenti, sau mai multi, etansati cu un simering. Spre deosebire de restul motoarelor electrice, unde, daca etansarea cedeaza, apa va distruge motorul, in cazul asta, daca se uzeaza simeringul, s-ar duce doar rulmentii. Solutia mai ofera un avantaj, racirea foarte buna a bobinelor, deci si randament bun. Dezavantajul acestei abordari, frecarea cilindrului rotorului cu apa, frecare ce va introduce probabil ceva pierderi. Desigur, ramane sa si testez, astea-s deocamdata presupuneri.
Pun si un filmulet, pe care l-am gasit, in incercarea mea de a ma inspira din realizarile altora.
https://www.youtube.com/watch?v=A-6NHM5DJYw
 

Atașamente

  • 2014-11-30_09-43-29_664.jpg
    2014-11-30_09-43-29_664.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 27
Ultima editare:
Salut, ai mai facut motorul asta?

Si eu fac acuma o conversie, am luat un motor de barca de ala rusesc ca de motocoasa, fac o adaptare, folosesc doar piciorul si elicea si pun un turnigy 6374 149kv. Nu stiu daca am ales bine motorul in ideea ca la 24v am cca 3500rpm si cu reductie de 2:1 ajung la 1750rpm max la elice. Pe de alta parte nici nu stiu daca am nevoie deoarece nu stiu sa calculez puterea necesara la elice la turatia aia. Va fi o perioada de testare si o sa vad cum se comporta, ce comsumuri are ...

Toata ideea e de fapt de a avea unpic de viteza pentru anumite situatii mai speciale, cand bate vantul mai tare, in rest un minnkota de 40lb face fata cu succes.

Anyway , ma puteti indruma spre o documentatie mai simplificata pentru alegerea elicei, poate confectionarea ei?
 

Back
Sus