barca cu motor electric 220v

salut
Sunt incepator in ceea ce priveste constructia barcilor(si de aceea vreau sa nu radeti de mine).as vre sa construiesc o barca de 4-5 metri pentru plimbari si pescuit.barca vreau sa o fac din osb de exterior invelit cu fibra de sticla,planurile am sa le expun mai tarziu si o sa le dezbatem.
Mai intai as vrea sa discutam despre motorizare.as vrrea sa fie un motor electric la 220v,sa mai facut asa ceva?postez o schita cu schema motorizarii ....ce parere aveti?
Mo==motor 12v cc care prin o curea sa angreneze A==alternator(care sa incarce bateria) si M1 care o sa se comporte ca un dinam(sper:confused:) esind prin bornele lui 220 v si 50 Hz.la cabluri se conecteaza un motor de 220v care va fi controlat de un montaj electronic variator de turatie si inversor.astept comentarii.
 

Atașamente

  • schema.jpg
    schema.jpg
    32.1 KB · Vizualizări: 500
salut ,
ai nimerit bine situl.
de ce sa te chinui la 220 cand sunt destule motoare tifazice la 380v?:iupi::noroc:
 
Foarte pe scurt:

Puterea [output-ul] o consideram fixa. Sa zicem 2 hp, adica aproximativ 1500 W la elice. Deci M2 trebuie sa fie 1.5 KW. M1 trebuie sa fie M2 + 20% pierderi = 1800 W. Mo trebuie sa produca 1800 W + Alternatorul [asta nu stiu ce rol are asa ca l-am numarat 0]+ 2x20% pierderi: 1800 + 720 = 2520W.

Acum 2520 W la 12V face 210 Amperi care pleaca din baterie. Deci pentru o ora de functionare iti trebuie o baterie de 220 A/h care costa cit un motor de 2HP.

Sau cu o pereche de visle obtii 2.5 HP :).

Edit: H2O & 220V don't mix well.

PS: bine ai venit pe forum!
 
Salut gandacule, si bine (c-)ai venit :). La motorul de curent alternativ nu prea ai cum regla turatia si schimba sensul cu un montaj electronic, decat daca modifici frecventa. Are dreptate colegul Jan, e preferabil un motor trifazat, fiindca poti schimba sensul elicei doar prin inversarea a 2 faze, nu-ti mai trebuie montaje electronice. Plus ca la nevoie poti alimenta si o triodina, si mai scoti un ban sudand gabarele si barjele din Galati sau Braila :).

Mai bine arata-ne planurile barcii sa vedem cum te-ai gandit s-o faci, si partea de propulsie o s-o rezolvam noi cumva, fiindca Svejk are dreptate, vei avea randament foarte scazut. Si in plus nu-i bine sa te joci cu tensiuni mari langa lichide, ca sa nu patesti ca un fost coleg de munca de-al meu, care beat turta fiind, a confundat usa de la buda cu cea de la camera de redresori, si cand s-a pishat pe redresor, s-a curentat asa bine ca s-a trezit instantaneu din betie :p.
 
re: alternator

Daca ai un motor de un cal putere, cu care invirti un alternator, puterea obtinuta din alternator este, daca treaba asta se intimpla foarte eficient, cam 60%, adica 0.6 caluti. Fa o proba: ia doua motorase de 3V, unul il alimentezi de la o baterie care il invirte pe celalalt. Masoara citi amperi iti ia primul din baterie si vezi citi scoti din al doilea.

Daca te-ai gindit sa incarci bateria cu alternatorul si sa obtii output pentru miscare fara sa fie nevoie de o alta sursa de putere mai gindeste odata. Nu uita ca nu poti scoate dintr-un sistem mai multa putere decit pui.

Pe de alta parte motoare electrice pentru propulsia barcilor nu e un lucru nou, s-a mai facut. Dar folosesc un diesel generator care produce puterea necesara motorului. Foarte eficiente am citit undeva pe net. Pentru o barca de 5 m nu cred ca merita efortul.
 
Salut Gandacule,
Dupa cum a spus si Svejk, nu poti sa antrenezi cu un motor de 12 V un alt motor de 12 V sau alternator fara sa ai pierderi. Pe deasupra, in schita ta mai ai inca un motor (de 220 V), care sa produca electricitate (cu un motor cu curent alternativ cred nu se poate genera electricitate prin rotirea axului - fara sa fiu 100% sigur) pentru un al doilea motor de 220. Pur si simplu NU MERGE. Ar insemna sa fi inventat un perpetuum mobile.
Acest lucru nu este posibil, daca tin minte cele spuse la orele de fizica.
Dintr-o cantitate data de energie (acumulatorul de 12 V) nu poti obtine mai multa energie, pentru ca ai pierderi la fiecare transformare dintr-o forma de energie in alta.
 
Hai baieti, ca din 4 motoare si o baterie tre' sa iasa suficient curent ca sa poti suda si cateva gabare la nevoie :p. Acum serios gandacule, daca esti incepator in barci, cred totusi ca pe la orele de fizica ai trecut, fiindca ce propui tu aici e ca si cum ai scoate un butoi de rachiu din distilarea unei galeti de boasca :). Daca vrei sa lucrezi dupa carte, ia caracteristicile de functionare ale motoarelor de c.c. si c.a. si alternatorului, si vezi daca gasesti vreo turatie la care sa se pupe datele, ceea ce e imposibil. La barcuta de care spui, ia-ti un Minn-Kota electric de 5 bulioane si o baterie, o pereche de vasle si un cearsaf de vela, si lasa inventiile electrice, mai ales cu 220 V, sau daca insisti, arunca-te direct la 380 trifazat ;). Succes si mai uita-te prin cartea de fizica de a 8-a :p.
 
Misto barcuta, e varianta self-built cea mai apropiata de tipul Lagunei. Nu cred ca ai ce imbunatatiri sa-i aduci, din descriere si din forme rezulta o barca performanta, usor si ieftin de facut. Singura problema e dimensionarea in tzoli, care iti va lua ceva timp la conversie. Uitandu-ma mai bine, ma gandesc ce barca perfecta pentru braconieri ar iesi :D, fundu' ala plat si dimensiunea si greutatea mici o fac de neprins de salupele burduhanoase ale ecologistilor, te ascunzi imediat cu ea :p.
 
Mo==motor 12v cc care prin o curea sa angreneze A==alternator(care sa incarce bateria) si M1 care o sa se comporte ca un dinam(sper:confused:) esind prin bornele lui 220 v si 50 Hz.la cabluri se conecteaza un motor de 220v care va fi controlat de un montaj electronic variator de turatie si inversor.astept comentarii.

Ceea ce propui tu suna a perpetuum-mobile. Alternatorul n-are sens, cine sa il antreneze?

Cum au spus si altii pe aici, 220 V este periculos pe barca.

Ar fi 2 solutii viabile:

1. Motor la 12 V, alimentat direct de la acumulator. Se gasesc solutii comerciale de motor outboard la 12 V (Minn Kota). Este probabil cea mai simpla solutie. Dezavantajul este puterea limitata.

2. Motor la 42 V. Aceasta tensiune incepe sa fie din ce in ce mai folosita in industria auto deoarece este mai eficienta decat 12 V. Exista motoare la 42 V, invertoare, etc. Daca ai de unde face rost de componente este varianta cea mai eficienta. In plus, curentii nu sunt asa de mari ca la 12 V. Poti lua motorul si invertorul de la un motostivuitor electric.

Daca vrei sa bricolezi varianta la 12 V, vei avea nevoie de un variator de tensiune (chopper), care este relativ simplu de construit, si poti folosi un motor de curent continuu.

Daca ai nelamuriri de ordin tehnic, esti binevenit sa intrebi!
 
sal

pt Vali
am un convertor de unitati asa ca nu ar fi o problema asta.nelamurirea mea este daca o pot face din osb sau alt placaj la pret scazut pt ca o placa de tego este cam 200ron.alta nelamurire este cum se indoaie osb-ul ca in poze.

pt norbih
intrebarea cu motorul de 220v la barca a venit de la ideia ca un motor de 25 cp in 2 timpi consuma cam 10l la ora(din auzite) si am intrebat in speranta ca pot face ceva sa merg cu barca la costuri cat mai reduse sau aproape de zero :)sail: in afara de vasle:) )

for all
mai am planuri daca va intereseaza pt niste barcute cu vele si niste ghiduri de navigare
 
Costuri de exploatare la 0 sau pe aproape se obtin numai prin investitii mari in materiale si tehnologie hi-tec.
Iti dau totusi o solutie "la cheie" expresie care ma enerveaza de obicei la culme:) cand e uzitata de firme din romania.Cheia e chinezeasca dar merge in regim de amator.
Motor electric 1000W,36V-166€
Regulator electronic pt. motor-136€
Releu de inversare a polaritatii pentru mers inainte-inapoi-25€
3 Acumulatori de 12V-60A aproxim.-200€
Costuri de transport Germania aprox.-25€
Total-652€ fara barca cu barca cu tot cam 1000€ toata distractia.
 

Atașamente

  • M1Kw.jpg
    M1Kw.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 102
  • C1Kw.jpg
    C1Kw.jpg
    37 KB · Vizualizări: 80
  • R1Kw.jpg
    R1Kw.jpg
    36.9 KB · Vizualizări: 66
Salut gandacule, si eu care eram convins ca iti pui 220 pe barcaz ca sa curentezi tot pestele de la Braila :D. Mai glumim si noi, sper sa nu te superi :). OSB-u' e intr-adevar cam greu de indoit la curbura aia, dar daca e de 6 mm cred ca se aseaza, si daca ii bati si destula fibra la exterior, iese un barcaz destul de solid. N-are rost sa iei tego, daca ai bani de dat mai bine iei placaj marin de la Holver, dar am inteles ca bugetul alocat va fi mic.

Daca barca nu va sta permanent pe apa, poti s-o faci si din placaj simplu acoperit cu fibra, dar trebuie protejat interioru' de apa, sa nu se coscoveasca placajul. Si sa stii ca n-ai nevoie neaparat de motor de 25 de cai, barca se misca bine si cu 10-15 cai. Un motor electric insa are putere si autonomie mici tare, potrivite pentru o zi la pescuit, dar in nici un caz pentru o excursie mai lunga. Daca mai ai planuri si documentatie, fa-le upload aici: http://s6.transfer.ro/ , pui linkul pe forum, si cei interesati le descarca.

Gura pacatosului...

Chiar daca n-am avut vreodata ocazia, acum ma simt ca un scolar obraznic scos de profesor la careu, ca exemplu negativ :D.
 
...
Chiar daca n-am avut vreodata ocazia, acum ma simt ca un scolar obraznic scos de profesor la careu, ca exemplu negativ :D.

Au contraire, ca exemplu pozitiv: uitati cine si-a dat seama imediat cam la ce-ar fi buna barca asta cu perpetuum mobile! :pb:
 
hy

deci prin urmare as putea folosi osb de 6(oare va putea fi indoit?)ce alt tip de placaj ar merge(bineinteles mai ieftin)?cum as putea proteja interiorul,prin vopsire ar fi de ajuns?cat consuma un motor de 15 cp in 2timpi?
 
Fa o proba cu o buca'de osb si vezi daca se curbeaza cum ai nevoie. Daca barca va fi de plimbare si e la apa doar cand te plimbi, fa-o din placaj ordinar cu fibra la exterior, da-i cu ulei de in si apoi vopsea inauntru, si cand n-o folosesti las-o cu fundu-n sus. Daca barca va fi de pescuit la setci sau ave, nu poti folosi placaj, ca apa in barca ti-l coscoveste. Daca folosesti osb cu fibra, da-i doar vopsea inauntru, fara ulei de in.

Consumu' la 2 timpi depinde mult de starea motorului, cele rusesti consuma de noi mult, iar unu' de 15 cai de firma in stare buna ia cam 5-6 litri/ora in medie. Pana la urma nu ne-ai spus la ce vei folosi barcazu' (plimbare, excursii, pescuit la undita, sau la ave+setci), ca sa stim cum sa te sfatuim.
 

Back
Sus