Reparatie ponton plutitor

Buna ziua,

Am achizitionat de curand un ponton plutitor cu 4 flotoare metalice, din care unul are gauri (nu crapaturi) in el.
Nu am pus sublerul pentru a observa grosimea metalului flotoarelor insa in mod cert este intre 5 si 8 mm grosime.
Va rog frumos sa imi recomandati solutii pentru reparatia acestui flotor, sudura este oportuna sau credeti ca in procesul de sudare s-ar putea "impusca" materialul?
O alta solutie despre care am citit ar fi folosirea unui epoxi bi-component ca lipitura a unei placi metalice peste gaura respectiva.
De la altcivena am auzit ca ar trebui imbracat flotorul in tabla..

Orice solutie este binevenita.
Multumesc !
 
Salut,
E foarte important sa stii ce a cauzat gaurirea flotorului (Coroziune, lovire, eroziune, etc!)
Daca e coroziune s-ar putea sa fie nevoie de inlocuirea unei intregi portiuni. De aceea te sfatuiesc sa faci rost de un Ultrasonic Tester /Ultrasonic Thickness Gauge si sa masori grosimile peretelui in zona gaurilor.
Apoi stabilesti ce trebuie facut. Daca sunt gauri singulare sudura e de baza. Daca e o zona afectata, trebuie inlocuita toata pana la material sanatos.
Dupa sudare, trebuie curatata bine zona, pasivata si apoi acoperita cu vopseaua potrivita. O protectie catodica ar fi ideala ca sa uiti de coroziune.
Bafta!
 

Back
Sus