Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Topic: Sailing Romania

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    278

Salut,
    Atentie pe Canalul Litoral se blocheaza cu plauri zona de la cherhanaua dinspre Rosulet.
    Presupunand ca treceti de acel punct, din Canalul Litoral nu poti iesi inspre Bara Sulina uneori nici cu o barca mica (sunt doua poduri joase si se mai si blocheaza cu plauri). Trebuie s-o iei la stanga pe canalul de centura al Sulinei, de unde dai in Busurca, faci dreapta si apoi ajungi in bratul Sulina pe la Mila 2.

Quote Originally Posted by Alex1958 View Post
    Salut,
    Atentie pe Canalul Litoral se blocheaza cu plauri zona de la cherhanaua dinspre Rosulet.
    Presupunand ca treceti de acel punct, din Canalul Litoral nu poti iesi inspre Bara Sulina uneori nici cu o barca mica (sunt doua poduri joase si se mai si blocheaza cu plauri). Trebuie s-o iei la stanga pe canalul de centura al Sulinei, de unde dai in Busurca, faci dreapta si apoi ajungi in bratul Sulina pe la Mila 2.
    Traseul pe care l-am utilizat mereu e în poza de mai jos (cu roșu).
    Într-adevăr, în zonele de tangență cu lacurile Roșu-Roșuleț am auzit de plaur care s-a deplasat în canal. Asta e delta, mai cade un copac, se mai mută un plaur, se mai blochează o trecere .
    Partea bună e că fiind canal foarte uzitat, nu rămâne blocat: pun oamenii umărul și rezolvă problema.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Sulina-canal.jpg‎  

Canalul Litoral era blocat vara trecuta in jur de Sf. Maria (15 august). A fost deblocat dupa cateva zile si se putea trece doar cu ambarcatiune cu latime maxima de 2m. Nu stiu daca a fost spart plaurul total intre timp.
    Eu cu o salupita de 4.7m L si 1.7m l si pescaj 30cm am trecut relativ usor, cu motor ridicat total (oprit) si impins la mana cu o vasla.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
    Last edited by cristih; 6 Jul 2019 at 09:20 PM.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    "Mai spuneam că unele intrări spre lagună se mai obturează sau se deschid, în funcție de furtunile de iarnă ale Mării Negre. Aici, 2 exemple: Periboina și mai recent Carmacic"
    Florio, Periboina este inchisa de multi ani si probabil definitiv. de pe plaja pina la fostul canal sint aprox. 100m. s-a incercat saparea canalului cu excavatorul acum citiva ani dar n-au reusit decit sa lase in urma un sant adinc.

Quote Originally Posted by x_petrolist View Post
    Florio, Periboina este inchisa de multi ani si probabil definitiv. de pe plaja pina la fostul canal sint aprox. 100m. s-a incercat saparea canalului cu excavatorul acum citiva ani dar n-au reusit decit sa lase in urma un sant adinc.
    Așa este. Dacă nu se va proceda la deschiderea canalului, lacul Sinoe va fi sortit pieirii. Deja s-a colmatat în cea mai mare proporție.
    Pe de altă parte, zona litorală suferă în ultimii ani o eroziune extrem de accelerată a plajelor.
    La Portița de exemplu, prin 2010 marea era la cca 15m de stâlpul metalic meteo. Acum stâlpul este 15 m în mare!
    La Perișor, la fel, marea a distrus într-o proporție, pensiunea care se afla tot la vreo 15m de țărm.
    Pozele pe care le-am făcut în călătoriile anilor anteriori, vor rămâne o mărturie greu credibilă pentru cei ce vizitează azi zona.
    Chiar astăzi discutam cu Ștefan (Eos), la târgul de turism, unde promovează Jurilovca: Ștefane, marea va veni din nou la Capul Doloșman, cum a fost în antichitate
    O să ai deschidere directă la litoral, ca grecii antici care ți-au populat curtea de azi

6.  

Sinoe va rezista un pic, jumatatea de Nord, datorita Canalului 5 si in mica masura a Canalului 2 si a deschiderii de la Edighiol.
    Efectele eroziunii plajelor si colmatarea canalelor din Dunare spre marile Lacuri sint foarte greu de prezis.
    Last edited by x_petrolist; acum 4 săptămâni at 04:45 AM.

Quote Originally Posted by x_petrolist View Post
    Sinoe va rezista un pic, jumatatea de Nord, datorita Canalului 5 si in mica masura a Canalului 2 si a deschiderii de la Edighiol.
    Efectele eroziunii plajelor si colmatarea canalelor din Dunare spre marile Lacuri sint foarte greu de prezis.
    Ștefan a mers astă vară, în Sinoe, la 1 km de țărm, cu apa până la genunchi. Fluxul micșorat al apelor în lac, dă un avans fantastic vegetației și depunerilor.
    Colmatarea înceată dar persistentă din anii precedenți e un indiciu că alimentarea prin Canalul 5 nu este suficientă pentru a rezista acest lac.
    Dacă ar fi deschisă Gura Portiței, adio Sinoe.
    Toată zona este într-o schimbare vizibilă. Golful Sahalin mai are puțin și va fi închis de limba de nisip a peninsulei, ce tot înaintează.
    Nici nu mă pot pronunța dacă e rău sau bine.
    Noi, oamenii, tânjim după stabilitate. Ori natura e departe de a asigura așa ceva

P.S.
    Inclusiv dispariția unor specii era tratată cu umor, de George Carlin: ”Peste 90% din speciile care au trăit vreodată pe Terra, au dispărut! Asta face natura! Nu le-am ucis noi pe toate

am strabatut si eu Sinoe de la un capat la altul, si longitudinal si transversal. mai mult de jumatate din lac are adancimea de aproximativ 40 cm

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Din Olanda in Romania
    de takeabit în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 11 Jul 2019, 07:26 PM
  2. insule in Romania
    de mihaio07 în topicul Lacuri şi râuri din România
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 17 Oct 2017, 06:12 PM
  3. Un loc din Romania
    de ovidiu66 în topicul Lacuri şi râuri din România