Results 1 to 3 of 3

Topic: Samothraki

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    370

Default Samothraki

Salut

Am fost pe 27 iunie '19 īn Samo, portul Therma este īnchis de un banc de nisip. S-ar putea să īl sape din nou, erau vreo două movile de pietriş cu nisip şi dispăruse o parte din bancul de nisip din interior, dar deocamdată trebuie scos de pe hartă.

Īn Kamariotissa: curent nema (au doar pescarii), iar pentru apă e cişmeaua din staţia de ferry (clădirea de lemn de pe cheu). Dacă īl sunaţi pe nenea care "se ocupă" vă cere 15€, dacă mergeţi cānd nu e ferry-ul la cheu şi aveţi furtun şi cuplă e gratis. Există o toaletă curată şi funcţională, fără duşuri, īn capul digului.

Paza de coastă greacă trece dimineaţa şi solicită verbal datele ambarcaţiunilor.

Am urcat dinspre Gokceada spre Samo pe vānt de 40nd cu perioade de 50nd şi mare de 6, iar surpriza a fost că insula nu ne-a oferit protecţie la vānt şi val decāt foarte tārziu, cam īn dreptul Pachia Ammos.

2.  

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Salut

Am fost pe 27 iunie '19 īn Samo, portul Therma este īnchis de un banc de nisip. S-ar putea să īl sape din nou, erau vreo două movile de pietriş cu nisip şi dispăruse o parte din bancul de nisip din interior, dar deocamdată trebuie scos de pe hartă.

Īn Kamariotissa: curent nema (au doar pescarii), iar pentru apă e cişmeaua din staţia de ferry (clădirea de lemn de pe cheu). Dacă īl sunaţi pe nenea care "se ocupă" vă cere 15€, dacă mergeţi cānd nu e ferry-ul la cheu şi aveţi furtun şi cuplă e gratis. Există o toaletă curată şi funcţională, fără duşuri, īn capul digului.

Paza de coastă greacă trece dimineaţa şi solicită verbal datele ambarcaţiunilor.

Am urcat dinspre Gokceada spre Samo pe vānt de 40nd cu perioade de 50nd şi mare de 6, iar surpriza a fost că insula nu ne-a oferit protecţie la vānt şi val decāt foarte tārziu, cam īn dreptul Pachia Ammos.
    Portul Therma e dragat mai mereu, i se īnchide īngustul șenal de intrare de la furtunile iernii. Acum doi ani au fost viituri care au adus aluviuni pānă īn gura portului. Iarăși dragare .
    Am observat că vānturile se arcuiesc pe după insulă, nu prea e protecție nicăieri. Mă mir că la Pachia Ammos a mai slăbit... eu am prins acolo anul trecut un vānt de te ridica efectiv la rafală. Pare glumă, dar nu-i.
    Este o șa īntre versanții de acolo, care concentrează curentul ca īntr-o pālnie.

4.  

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    370

Da, l-au amplasat aiurea, e mai rău decāt Eforie de la noi.

Faza tare e cānd te uiţi la valuri cum cotesc după capul vreunui dig mai rotund aşa. Efectul Coandă sau cum se numeşte. Incredibil.

După liniştea din zona Pachia am intrat din nou īntr-un fileu de vānt foarte puternic, apoi cānd am ajuns la capul de lāngă port am prins vāntul de pe coasta de nord, cu hulă mare de nu făcea faţă motorul, am mers īn volte la motor.
    Am prins şi eu vānt la Pachia pe plajă, stārnea praf şi nisip aşa că am plecat (avantajul automobilului).

Alte topicuri asemănătoare

1. Sailing Kavala-Thassos-Samothraki per 1-5 Iunie 2017
    de Doru578 īn topicul Organizări īntālniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 25 Mar 2017, 04:32 PM

Bookmarks