Samothraki

Salut

Am fost pe 27 iunie '19 în Samo, portul Therma este închis de un banc de nisip. S-ar putea să îl sape din nou, erau vreo două movile de pietriş cu nisip şi dispăruse o parte din bancul de nisip din interior, dar deocamdată trebuie scos de pe hartă.

În Kamariotissa: curent nema (au doar pescarii), iar pentru apă e cişmeaua din staţia de ferry (clădirea de lemn de pe cheu). Dacă îl sunaţi pe nenea care "se ocupă" vă cere 15€, dacă mergeţi când nu e ferry-ul la cheu şi aveţi furtun şi cuplă e gratis. Există o toaletă curată şi funcţională, fără duşuri, în capul digului.

Paza de coastă greacă trece dimineaţa şi solicită verbal datele ambarcaţiunilor.


Am urcat dinspre Gokceada spre Samo pe vânt de 40nd cu perioade de 50nd şi mare de 6, iar surpriza a fost că insula nu ne-a oferit protecţie la vânt şi val decât foarte târziu, cam în dreptul Pachia Ammos.
 
Salut

Am fost pe 27 iunie '19 în Samo, portul Therma este închis de un banc de nisip. S-ar putea să îl sape din nou, erau vreo două movile de pietriş cu nisip şi dispăruse o parte din bancul de nisip din interior, dar deocamdată trebuie scos de pe hartă.

În Kamariotissa: curent nema (au doar pescarii), iar pentru apă e cişmeaua din staţia de ferry (clădirea de lemn de pe cheu). Dacă îl sunaţi pe nenea care "se ocupă" vă cere 15€, dacă mergeţi când nu e ferry-ul la cheu şi aveţi furtun şi cuplă e gratis. Există o toaletă curată şi funcţională, fără duşuri, în capul digului.

Paza de coastă greacă trece dimineaţa şi solicită verbal datele ambarcaţiunilor.


Am urcat dinspre Gokceada spre Samo pe vânt de 40nd cu perioade de 50nd şi mare de 6, iar surpriza a fost că insula nu ne-a oferit protecţie la vânt şi val decât foarte târziu, cam în dreptul Pachia Ammos.

Portul Therma e dragat mai mereu, i se închide îngustul șenal de intrare de la furtunile iernii. Acum doi ani au fost viituri care au adus aluviuni până în gura portului. Iarăși dragare :) .
Am observat că vânturile se arcuiesc pe după insulă, nu prea e protecție nicăieri. Mă mir că la Pachia Ammos a mai slăbit... eu am prins acolo anul trecut un vânt de te ridica efectiv la rafală. Pare glumă, dar nu-i.
Este o șa între versanții de acolo, care concentrează curentul ca într-o pâlnie.
 
Da, l-au amplasat aiurea, e mai rău decât Eforie de la noi.

Faza tare e când te uiţi la valuri cum cotesc după capul vreunui dig mai rotund aşa. Efectul Coandă sau cum se numeşte. Incredibil.

După liniştea din zona Pachia am intrat din nou într-un fileu de vânt foarte puternic, apoi când am ajuns la capul de lângă port am prins vântul de pe coasta de nord, cu hulă mare de nu făcea faţă motorul, am mers în volte la motor.
Am prins şi eu vânt la Pachia pe plajă, stârnea praf şi nisip aşa că am plecat (avantajul automobilului).
 

Back
Sus