Barca pneumatica Sillinger (Franta)

Salutare la toata lumea! Sunt pescar, dar novice in ceea ce priveste barcile cu motor, experienta mea limitandu-se la transferuri/iesiri de pescuit de o zi pe Dunare. In primul rand, felicitari pt forum, il citesc cu interes de cateva saptamani si e f interesant. In al doilea rand, am mai postat o data intr-un alt thread - as vrea un sfat cu privire la o pneumatica 2nd hand.

Am in plan sa fac cursurile pt Categ D toamna asta la Buc, sa iau examenul de permis la Capitania Giurgiu & sa cumpar si eu o barca pneumatica (3.20-3.80m)& motor (15-20CP, 4t). Maxim 3 persoane la pescuit sau 2 cu ceva bagaje, poate excursii de 1 zi pe Dunare pana la Sulina.
Am vazut un post f laudativ mai vechi pe forum, pt o barca Achilles hypalon, am verificat si cateva siteuri din strainatate & recomandarile sunt f bune, dar barcile cam scumpe& greu de gasit, o sa ma mai straduiesc
Acum am gasit o alta optiune cu o barca pneumatica sh, Sillinger hypalon (marca frantuzeasca de care n-am auzit). Sillinger 375 din anii’80 (o sa intreb caracteristici exacte). Am inteles ca hypalonul e f bun, daca a fost intretinut, dar totusi durata medie de viata 25 ani.
Daca aveti sfaturi, va multumesc anticipat!
 
peste 5 cp trebuie permis. in al doilea rand, chiar daca e hypalon, o barca pneumatica veche e ,,batrana,, probabilitatea e mare sa piarda aer. din anii 80 inseamna aproape 40 de ani, hypalonul e garantat 20 de ani.
 
Multumesc @Don Basilio. Am gasit Achilles din anii '90, Hypalon, lipiturile arata impecabil. 3.35m, am facut si o proba, f stabila.
 

Back
Sus