Scoala Nautical Blue

Smokey

Mic barcaholic
Recomand cu caldura scoala Nautical Blue - dl. prof. Maraloi!

Am facut acolo cursul de GMDSS (, si am dat examenul tot acolo in aceeasi zi, scoala fiind autorizata si pentru examinare, deci fara drum suplimentar la ANRC!

Am facut si cursul de manevrare a navei cu vele, teorie si practica. Daca inainte de curs ma gandeam la un "supliment" cu RYA pe dincolo, dupa cursul practic ma simt muuult mai ok - bineinteles totul trebuie aprofundat prin practicta individuala.

Dupa o discutie cu dl. prof. Maraloi voi continua cat de curand si cu pachetul de cursuri pentru cat. B :rock:
 
Felicitari Smokey!

Cat te-a costat cursul?
Daca am inteles bine, cursul a constat din teorie+practica, si a fost si examenul inclus?
Te rog precizeaza.
Multumesc.
 
Avem asa:

Curs GMDSS LRC:
- cost 150 Euro, 1 zi
- curs teoretic
- practica pe simulatoare (laptop individual la fiecare cursant - dar in sala sunt si variantele "reale": radio VHF DSC mobil, statie VHF portabila, EPIRB, SART, Navtex, etc - atata doar ca n-ai voie sa dai mayday-uri "live")
- in aceeasi zi, tot acolo, dai asa si examenul, dosarul se trimite la Bucuresti la ANRC dupa care iti ridici carnetul (sau aranjezi trimisul prin posta, ... al meu va ajunge in cateva zile la mine, prin amabilitatea unui coleg cursant :happy-banana: )

Curs practic de manevra navei cu vele
- cost 250 Euro
- teorie despre vant, vele, etc
- practica pe mare, inveti manevrarea velelor, volte, om la apa, acostare, etc
- la final dai un examen intern si primesti un certificat care atesta faptul ca ai absolvit cursul
- o copie dupa certificat o anexezi la dosar cand dai examen pentru C sau D, si dupa examen vei primi si categoria "S" in permis (examenul asta e a ala pe care il dai la capitania din zona ta)

Hai ca nu e greu!
 
In mod normal grupele sunt de 5. Noi in prima zi am fost 4 cursanti + 2 oaspeti care plecau pe mare si vroiau sa-si reaminteasca cateva manevre.
 

Back
Sus