Cu caiacul de la Giurgiu la Oltenita

Buna ziua, m-ar interesa sa fac o tura de 2 zile pe dunare cu caiacul de la Giurgiu la Oltenita.
Am citit ca s-ar putea dormi o noapte undeva pe o miniinsula la 1/2 din drum.
Am un caiac de tura individual Tahe Marine si sunt incepator (il am de 2 ani si am facut ceva ture pe Neajlov si Comana si pe mare in Grecia).
Caut parteneri si sunt dispus si la alte propuneri de tura scurta.
Astept cu interes orice raspuns .
Radu Marincea tel :0736640545
 
Sunt ceva i sule dar unele sunt patrimoniu Unesco ai altele sunt bulgărești....de unele nici grănicerii noștri nu știu ale cui sunt
Dar sa știi că sunt locuri superbe și pe malul românesc
Succes....dacă ești pasionat ia si o undiță la tine ca trage somotei....dar nu uita permis...il iei online
 
Buna ziua, m-ar interesa sa fac o tura de 2 zile pe dunare cu caiacul de la Giurgiu la Oltenita.
Am citit ca s-ar putea dormi o noapte undeva pe o miniinsula la 1/2 din drum.
Am un caiac de tura individual Tahe Marine si sunt incepator (il am de 2 ani si am facut ceva ture pe Neajlov si Comana si pe mare in Grecia).
Caut parteneri si sunt dispus si la alte propuneri de tura scurta.
Astept cu interes orice raspuns .
Radu Marincea tel :0736640545

Bună. Este o tură interesantă, de circa 60 km, în care poți poposi în mai multe locuri, acum, că Dunărea e scăzută.
Un prim loc bun de popas, este la km 465, pe insula Lungu. Ai ceva plajă, adică distanță față de vegetație, pentru a nu te păpa țânțarii (e cu verde în captura Navionics).
Locul bun de popas este pe partea de braț nenavigabilă. Aici am rugămintea ca dacă găsești bucăți de trunchi tăiate la cca. 1.5m numai bune de stat pe ele seara la foc, să nu mi le arzi, că mai am nevoie de ele: sunt mai utile ca banchete :) . Oricum, lemn de foc găsești din belșug.
Un alt loc bun de popas este pe la km 452, ostroavele din partea românească. Am pus un punct roșu pe captura Google de mai jos. Punctul e aproximativ, popasul depinde de cota Dunării din momentul respectiv.
Cum spunea și Marius, poți campa pe insulele românești, altfel riști probleme serioase. Insulițele nou formate, care nu sunt atribuite niciunei țări, sunt de evitat și mai și. Grănicerii sunt cu ochii pe ele abitir și te rețin ambele servicii, și românești și bulgărești.
Pune un steguleț la pupa, ca să știe frontieriștii de la distanță cu cine au de-a face și ar fi frumos să dai un telefon cu o zi înainte, să-ți anunți intenția și să dai datele de identitate, către poliția de frontieră din sectoarele vizate a fi parcurse: Giurgiu, Gostinu, Oltenița.
Așa am procedat mai mereu și a fost perfect.
Călătorie plăcută!
 

Atașamente

  • Screenshot_2019-07-25-16-29-57-267_it.navionics.singleAppMarineLakesHD.jpg
    Screenshot_2019-07-25-16-29-57-267_it.navionics.singleAppMarineLakesHD.jpg
    18.2 KB · Vizualizări: 31
  • popas 2.jpg
    popas 2.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 35
Ultima editare:
Multumesc pentru sfaturi....din pacate vad ca nu prea reusesc sa atrag eventuali parteneri pentru acest gen de tura.
Inca astept
 
Unde sunt canotorii aventurieri care fac ture pe marile fluvii ale europei ??
Haideti tovarasi .... Dunarea ne asteapte, scazuta, si linistita , doar sa poftim sa ne dam pe dansa!
Chiar nimeni...?
 
Unde sunt canotorii aventurieri care fac ture pe marile fluvii ale europei ??
Haideti tovarasi .... Dunarea ne asteapte, scazuta, si linistita , doar sa poftim sa ne dam pe dansa!
Chiar nimeni...?

N-au dispărut, ei sunt chiar acolo, pe Dunăre.
De exemplu Cosmin (fiul meu) a fost cu un prieten de la Giurgiu la Gostinu, în acest weekend: caiac, cort. De capul lor, așa :D
În același timp, eu am navigat cu vele, în amonte spre Kama-Dinu, și desigur, în aval, a doua zi. Pe un vânt foarte bun.
Acolo au mai fost încă 4 bărci, dintre amicii noștri.
Săptămâna trecută, un alt prieten, Bogdan, a plecat Giurgiu-Oltenița și retur, dar nu cu un caiac, ci cu un velier.

Voi să zic, activitate există :) . Doar că nu s-a pupat ca ”timing”, cu dorințele tale.
 
Ma bucur sa aud,si astept in continuare pe altii care sa initieze ceva ture de plimbareala cu caiacul
pentru a putea eventual sa particip si eu.
Daca il mai auziti pe Cosmin ca mai are vre-o iesire, as veni si eu daca nu deranjez.
 

Back
Sus