Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Topic: Cursul de manevra navei cu vele

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Default Cursul de manevra navei cu vele

Cateva poze de la cursul de manevra nevei cu vele, la Nautical Blue.

Dupa multe amanari si probleme de "timing" din partea mea, am ajuns in sfarsit sa fac si cursul acesta, dl. prof. Maraloi a fost ingaduitor cu programul meu haotic si in final am facut un echipaj de scoala cu o gasca de baieti faini din Brasov. Ca sa vedeti ce mica e lumea, sunt aceeasi de care Radu-SailingTours ne povestea aici.

pregatirea de volta in vant:

intrarea in Portul Tomis

foare verde barabula, vantul bate ... din jos in sus

volta in vant:
    [youtube]YeolQGbh3YU[/youtube]

Echipajul brasovean e rugat sa ma contacteze pentru restul de poze
    Last edited by Smokey; 31 Aug 2009 at 11:23 AM.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Cateva poze din practica pentru categoria B la Setsail, cu 2 barcaholici la datorie ,eu si Fleosk (Cezar).
    Au fost folosite succesiv doua barci , Aiax de 27 feet si Life de 34.7 feet timp de 3 zile si 2 nopti si s-a ajuns din portul Tomis spre platformele marine de cateva ori dus intors si in ultima etapa la Balcik.
    (din pacate eu a trebuit sa renunt la drumul spre bulgari).
    Trainer a fost Sorin Drugan .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Copy of SetSail_2010-05-24_01.jpg‎   SetSail_2010-05-24_00.jpg‎   SetSail_2010-05-25_09.jpg‎   SetSail_2010-05-26_11.jpg‎   SetSail_2010-05-26_15.jpg‎   SetSail_2010-05-26_16.jpg‎   SetSail_2010-05-27_20.jpg‎   SetSail_2010-05-27_21.jpg‎   SetSail_2010-05-27_22.jpg‎   SetSail_2010-05-27_23.jpg‎  

SetSail_2010-05-27_24.jpg‎   SetSail_2010-05-27_26.jpg‎   SetSail_2010-05-27_27.jpg‎   SetSail_2010-05-27_28.jpg‎  
    Heading south !

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Hai la cat mai multi skipperi romanesti!
    călătorului îi stă bine cu drumul

Quote Originally Posted by Rolias View Post
    Cateva poze din practica pentru categoria B la Setsail, cu 2 barcaholici la datorie ,eu si Fleosk (Cezar).
    Au fost folosite succesiv doua barci , Aiax de 27 feet si Life de 34.7 feet timp de 3 zile si 2 nopti si s-a ajuns din portul Tomis spre platformele marine de cateva ori dus intors si in ultima etapa la Balcik.
    (din pacate eu a trebuit sa renunt la drumul spre bulgari).
    Trainer a fost Sorin Drugan .
    Bravos, Geo, sa-mi povestesti cand ne intalnim !

Ati tras de balansina verde si de funga tribord ?
    dimineatza e o stare de spirit

6.  

Pe Aiax am tras de toate cele . Pe Life am preferat sa ma ocup mai mult de manevrele focului pentru ca erau niste baieti mai experimentati si mai nou veniti (printre care si coechipierul tau Ender). Si in plus , nu stiu daca de la oboseala sau nu, am simtit ca barcazul de curse imi depaseste capacitatile si afinitatile . Prefer sa lenevesc skipperind un velier mai puturos decat sa-mi zdruncin creierii cautand sa depasesc recorduri .
    Sau sa fi fost de vina noaptea magica de mai inainte in care mergeam sub cerul plin de stele cu 4-5 noduri avand vantul din pupa, pe barca nu se simtea nici o adiere, nu se auzea decat clipocitul incet al apei si din cand in cand pufaitul delfinilor care ne insoteau... Aproape toata lumea dormea , numai prietenul Cezar si cu mine stateam in cocpit ne simtind nevoia sa scoatem vreun cuvant sau alt sunet, sa nu stricam vraja marii.
    Ce sa mai...pe scurt, am cam obosit de viata si am nevoie de momente din astea. Vine o varsta
    Last edited by Rolias; 3 Jun 2010 at 06:54 PM.
    Heading south !

a fost dor o gluma, funga nu are legatura cu tribordul si balansina nu poate sa fie verde, in mod normal )
    dimineatza e o stare de spirit

got me
    asta e ca aia cu galeata de curent
    Heading south !

got me
    asta e ca aia cu galeata de curent
    Sau cum imi povestesc mie strungarii cu experienta ca ii trimiteau pe ucenici la magazie dupa ulei de pila sau subler pe dreapta si se intorceau aia cu suturi in cur.
    Revenind on topic, Rolias beneficiezi de toata invidia de care sunt eu capabil in calitate de om bun.
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Ce sa mai...pe scurt, am cam obosit de viata si am nevoie de momente din astea. Vine o varsta
    Bai Geo, m-ai spart cu treaba asta ca vine o varsta etc . Ia exemplu de la bunelu Guzi, pe zi ce trece e tot mai tanar si nelinistit, ar iesi campion la exuberantza . Nu vezi ca de atata exuberantza a inceput sa faca profetii si sa cante slujbe dedicate "religiei padelelor" .
    Apropo, mai stiu eu pe inca unu dintre noi care zice ca s-a nascut obosit si traieste ca sa se odihneasca, se stie el .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks