Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Neclaritati despre zgomotul motorului

Salutare,

Multumesc mult de raspuns, dar m-am hotarat sa iau un mecanic sa imi schimbe, macar sa vad cum se schimba sa nu ma apuc eu ... o dau un profesionalism si nu e cazul
    Din pacate trebuie scoasa din apa , nici un mecanic nu vrea sa imi schimbe fara sa o scot...Ma costa 200 doar ca sa o scot din apa.. probabil mai mult decat revizia in sine. Nu am apucat inca sa verific uleiul cum arata, dar ce m-a speriat e ca am vazut filtrul de ulei pe care scrie QuickSilver , ceea ce ma duce cu gandul ca mecanicul care mi-a facut revizia trecuta nici macar nu mi-a schimbat filtrul ( banuiesc ca filtrul pe care-l am acum e cel original ). Incep sa-mi scot par alb pana marti cand fac revizia...dar cand esti lasator asa patesti.

O alta intrebare...pe motor mai am niste zgarieturi ba de-ale mele , ba de-ale clientilor si as vrea sa stiu daca exista vreo vopsea cu care le-as putea acoperi. La polish nu s-au acoperit. Motorul e negru.

Multumesc mult.

Are cineva vreo solutie cu vopsitul motorului ? As vrea sa ma pregatesc pentru cand o s-o scot din apa.
    Multumesc

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    263

Eu am revopsit motorul Honda
    In afara de capac pe care il scoti si il vopsesti mai sunt niste cochilii din plastic care la fel au fost scoase si duse la vopsit. Cisma n-am vopsit-o.
    Motorul a ramas pe barca. Cred ca la toate motoarele mari se intampla la fel!
    Abtibild-urile le iei de la firma - costa o carca de bani - sau rogi pe cineva care se ocupa de colantare si ti le face.

Se pare ca a fost o decizie foarte buna de a face revizia...Uleiul era in stare ok, dar de ceva timp mergeam in 2 pistoane...2 bujii erau duse, probabil de aici si zgomotul pe care-l auzeam...
    Am vopsit si la motor cateva bucati ( elicea si o parte din cizma ) si vreau sa spun ca au iesit perfecte, ca din fabrica . Am aplicat primer-ul in 2-3 straturi, dupa care am dat vreo 3 straturi de vopsea...ca nou!
    Multumesc tuturor de sfaturi!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. greseala la montarea motorului...
    de adytimofte īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 4 Aug 2019, 10:00 PM
  2. montarea motorului pe barca
    de teo pes īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 19 Feb 2017, 02:05 PM
  3. Conservarea pentru iarna a motorului inboard