Neclaritati despre zgomotul motorului

Salutare,
De anul trecut sunt mandrul detinator a unei barci Quicksilver 555 Cabin. Am niste neclaritati legate de zgomotoul pe care-l produce motorul de ceva timp.
Ori e in capul meu, ori chiar asa o fi, dar de vreo luna mi se pare ca la turatie mica face ceva mai tare zgomot...Aveti idee ce ar putea influenta acest zgomot ?
O alta intrebare ar fi, cam la ce numar de ore trebuie schimbat uleiul la motor ? L-am schimbat in februarie anul asta...
Multumesc!
 
In teorie in fiecare an sau la 100 de ore schimbi uleiul
De zgomot nu cred că te poate scăpa decât un mecanic sau un psiholog bun (glumesc aici...te rog nu te supăra)
 
In teorie in fiecare an sau la 100 de ore schimbi uleiul
De zgomot nu cred că te poate scăpa decât un mecanic sau un psiholog bun (glumesc aici...te rog nu te supăra)

Sincer am schimbat uleiul in februarie , dar deja am facute vreo 190 de ore de la ultimul schimb. Ce se poate intampla daca mai aman momentul schimbului de ulei pana prin decembrie ? Estimez ca o sa mai fac vreo 100 de ore pana atunci.

Multumesc ( ps : funny joke :D )
 
Se pot intampla multe, de la uzura prematura si accelerata a pistoanelor, camasilor, arborilor etc pana la griparea motorului. Uleiul se inlocuieste deoarece in functionare ai creste aciditatea si pierde calitatile pentru care este utilizat. O depasire cu 10%-15% a orelor de functionare se poate admite dar 300 de ore in loc de 100 mi se pare enorm. Intr-o ora de functionare la regim de mars, un motor de barca functioneaza echivalentul la 150 km pentru un autoturism. In 100 de ore cam 15 000 km. Trage singur concluzia!
 
Eu zic sa schimbi uleiul ASAP
Poti si singur si nu e scump comparativ cu ce se poate buli pe acolo
P.s.: și filtrul :)
P.p.s: de aia am eu ETEC ....sa am mereu ulei fresh :)
 
Se poate schimba cu barca pe apa ? Sincer nu stiu, e ceva nou pentru mine. Cand am facut revizia am scos-o din apa sa ii dau si antifouling-ul.
Niste tutoriale ceva de schimbat uleiul aveti idee unde as putea gasi ?
Cati litri intra intr-un motor ca al meu ?
Scuze de intrebarile tampite, dar dupa cum am spus sunt incepator in de-ale barcilor.
 
Salut,
Uita-te in manualul motorului si vezi cat si ce ulei trebuie sa-i pui.
Inainte sa incepi verifica, cu motorul in pozitie de mars, nivelul uleiului pe joja. Verifica si calitatea uleiului de pe joja, il iei intre degete si vezi daca e aderent si te uiti la aspect- inchis la culoare dar fara particule de carbune in suspensie.
Ai un buson pe unde dai drumul la ulei si unul pe motor pe unde il bagi. Bine ar fi sa scoti barca din apa.
Daca nu se poate, trebuie sa inclini motorul ca sa scoti busonul de evacuare ulei din apa.
Pe apa e greu si risti sa-ti cada ulei in apa, ceea ce este mare pacat!
Deschizi busonul de intrare si apoi pe cel de iesire, fara sa pierzi vreunul si avand pregatita colectarea uleiului evacuat. Motorul fiind inclinat s-ar putea sa nu-ti iasa tot uleiul din carter. Verifica calitatea uleiului evacuat dpdv al prezentei apei sau piliturii de fier- semen de probleme serioase pt care trebuie sa mergi la service. Dupa ce s-a scurs tot uleiul scoti filtrul (fara sa scapi ulei in apa, da!). Apoi pui filtrul nou, il strangi bine si pui la loc busonul de evacuare pe care il strangi bine - il bagi si il invarti cu mana si abia la sfarsitul strangerii folosesti cheia fara sa omori filetul dar nici sa pierzi ulei. Stergi cu o carpa urmele de ulei si pui motorul in apa in pozitia de utilizare. Pui 80-90% din cantitatea si caliatea de ulei recomandata de fabricant si apoi verifici la joja completand pana la nivelul maxim recomandat.
 
Salutare,

Multumesc mult de raspuns, dar m-am hotarat sa iau un mecanic sa imi schimbe, macar sa vad cum se schimba sa nu ma apuc eu ... o dau un profesionalism si nu e cazul :)
Din pacate trebuie scoasa din apa , nici un mecanic nu vrea sa imi schimbe fara sa o scot...Ma costa 200 doar ca sa o scot din apa.. probabil mai mult decat revizia in sine. Nu am apucat inca sa verific uleiul cum arata, dar ce m-a speriat e ca am vazut filtrul de ulei pe care scrie QuickSilver , ceea ce ma duce cu gandul ca mecanicul care mi-a facut revizia trecuta nici macar nu mi-a schimbat filtrul ( banuiesc ca filtrul pe care-l am acum e cel original ). Incep sa-mi scot par alb pana marti cand fac revizia...dar cand esti lasator asa patesti.

O alta intrebare...pe motor mai am niste zgarieturi ba de-ale mele , ba de-ale clientilor si as vrea sa stiu daca exista vreo vopsea cu care le-as putea acoperi. La polish nu s-au acoperit. Motorul e negru.

Multumesc mult.
 
Eu am revopsit motorul Honda
In afara de capac pe care il scoti si il vopsesti mai sunt niste cochilii din plastic care la fel au fost scoase si duse la vopsit. Cisma n-am vopsit-o.
Motorul a ramas pe barca. Cred ca la toate motoarele mari se intampla la fel!
Abtibild-urile le iei de la firma - costa o carca de bani - sau rogi pe cineva care se ocupa de colantare si ti le face.
 
Se pare ca a fost o decizie foarte buna de a face revizia...Uleiul era in stare ok, dar de ceva timp mergeam in 2 pistoane...2 bujii erau duse, probabil de aici si zgomotul pe care-l auzeam...
Am vopsit si la motor cateva bucati ( elicea si o parte din cizma ) si vreau sa spun ca au iesit perfecte, ca din fabrica . Am aplicat primer-ul in 2-3 straturi, dupa care am dat vreo 3 straturi de vopsea...ca nou! :D
Multumesc tuturor de sfaturi!
 

Back
Sus