Achizitie barca fara fiscal

Buna seara!As dori sa achizitionez o barca pe care am vazut-o dar are o mica problema.Proprietarul a zis ca imi poate da certificat fiscal pentru motor dar la barca nu are.A spus ca are actele ei si ca facem contract de vanzare-cumparare.Se poate inmatricula in aceste conditii? Este vorba de o barca de 4.5 m cu un motor de 25cp.
 
pune motor de 20 cp si scapi de inmatriculare, impozite, taxe, etc. fara bataie de cap (pana la 7 metri si 20 cp nu este obligatorie inmatricularea)
 
Buna seara!As dori sa achizitionez o barca pe care am vazut-o dar are o mica problema.Proprietarul a zis ca imi poate da certificat fiscal pentru motor dar la barca nu are.A spus ca are actele ei si ca facem contract de vanzare-cumparare.Se poate inmatricula in aceste conditii? Este vorba de o barca de 4.5 m cu un motor de 25cp.

Se poate înmatricula, dacă dorești. Basilio spune corect, că poți scăpa de înmatriculare dacă motorul ar avea 5 CP mai puțin.
Dar din spusele tale, dorești să o înmatriculezi, folosind motorul actual al bărcii.
La înmatriculare se eliberează carnetul ambarcațiunii, care va conține date despre modelul bărcii, clasa, dimensiuni, etc...
Pentru a ști clar cum se pune problema în cazul tău (nepostând date despre model, sfaturile noastre sunt în termeni generali), îți propun să mergi la sediul ANR sau la căpitănia zonei unde locuiești, având la tine documentele puse la dispoziție de vânzător. Căpitănia, fiind autoritatea care înregistrează aceste ambarcațiuni, îți va da direcția corectă. Corectă din punctul lor de vedere și pentru acest moment :) (fiindcă lucrurile se mai schimbă, iar autoritățile pot aplica practic legislația, ușor diferit)
Succes!
 
Daca barca nu a mai fost inmatriculata in RO si daca vanzatorul are radierea barcii din afara, atunci o poti inmatricula fara probleme. Conform legii daca detii un mijloc de transport nu mai esti obligat sa-l declari la fisc decat daca doresti sa circuli cu el inmatriculat in RO. Poti intreba la o capitanie daca barca cu seria x a fost sau este inmatriculata in RO
 

Back
Sus