Rampa lansare Braila - Gropeni

Am citit de curand despre Insula mica a Brailei si as vrea sa fac o plimbare prin zona, in special zona amonte Gropeni.
M-ar interesa o rampa de lansare sau o zona unde as putea sa las barca la apa si sa parchez masina cu peridocul peste zi fara sa imi fac probleme sau sa incurc.
Probabil voi incerca si ceva pescuit. Stiu ca era vestita zona pentru metodele neortodoxe de pescuit, s-a schimbat ceva?
Orice sfat/parere sunt binevenite. In special de la cei care au informatii recente. Pe google maps vad ca rampa bacului de la gropeni a fost mutata putin, nu am mai fost pe acolo de 4-5 ani. Ma gandeam sa o folosesc pentru lansare si sa las masina in zona.
O fi nevoie de aviz de la PF daca am permis de pescuit ANPA pentru Dunare?
 
Atentie, zona e vestita si pentru altceva. Cativa oameni de pe acolo au o iuteala de mana de neimaginat. Nu lasa motorul si nici chiar lansetele nesupravegheate. Barca de pe peridoc am lansat-o din Braila, probleme cand sunt ape mici. de langa bacul Gropeni am pus la apa barca usoara, car topper. Oricum, desi suna banal, zona e foarte frumoasa.
 
Am folosit pana la urma rampa in octombrie anul trecut. Era in stare buna, nu am avut nici cea mai mica problema.
Erau mai multe masini lasate acolo cu peridocul cand am ajuns. Seara cand am plecat era cam pustiu.
 

Back
Sus