Results 1 to 2 of 2

Topic: Inmatriculare barca - lipsa inspectie

Junior Member
    Locația
    Izvoarele, Prahova
    Posturi
    1

Default Inmatriculare barca - lipsa inspectie

Va salut!

a venit momentul in care reusesc sa iau o barca - cabinata, metalica - cu care sa ies pe apa cu familia. Visez la ea de 26 de ani, de cand la 12 ani mergeam cu tata prin delta si vedeam micile salupe metalice care brazdau valurile.

Am gasit-o, e pe masura buzunaului meu si se potriveste cu ideea mea romantica de vas de calatorit pe apa. Nu are insa inspectia periodica.

Barca este la Giurgiu iar capitania la care este inregistrata este la Macin.

Pot inmatricula/ transcrie barca pe numele meu fara inspectie? Daca nu, care ar fi solutiile sa efectuez inspectia tehnica?
    Am tot citit ca actul de vanzare cumparare trebuie facut la notar, proprietarul insa sustine ca un act de vanzare cumparare auto este suficient. Care-i adevarul anului 2019?

(Daca postarea nu isi are locul aici imi cer scuze si rog un admin sa o mute unde-i este locul)

Va multumesc pentru raspunsuri, sfaturi si bunavointa,
    Cosmin.
    Last edited by miniteknikus; 17 Oct 2019 at 08:35 PM. Reason: completare

2.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    268

Quote Originally Posted by miniteknikus View Post
    Va salut!

a venit momentul in care reusesc sa iau o barca - cabinata, metalica - cu care sa ies pe apa cu familia. Visez la ea de 26 de ani, de cand la 12 ani mergeam cu tata prin delta si vedeam micile salupe metalice care brazdau valurile.

Am gasit-o, e pe masura buzunaului meu si se potriveste cu ideea mea romantica de vas de calatorit pe apa. Nu are insa inspectia periodica.

Barca este la Giurgiu iar capitania la care este inregistrata este la Macin.

Pot inmatricula/ transcrie barca pe numele meu fara inspectie? Daca nu, care ar fi solutiile sa efectuez inspectia tehnica?
    Am tot citit ca actul de vanzare cumparare trebuie facut la notar, proprietarul insa sustine ca un act de vanzare cumparare auto este suficient. Care-i adevarul anului 2019?

(Daca postarea nu isi are locul aici imi cer scuze si rog un admin sa o mute unde-i este locul)

Va multumesc pentru raspunsuri, sfaturi si bunavointa,
    Cosmin.
    Salut,
    Cauta la administratiile financiare un formular tip de vanzare cumparare (Model 2016 ITL 054), se completeaza in 4 originale si o copie si nu mai e nevoie de notar.
    Inspectia ti-o poate face si un inspector de la Giurgiu daca vrei s-o tii inregistrata la Macin. Dar poti s-o inregistrezi si la Giurgiu! Oricum o dai cei de la capitanie te taxeaza...iar inspectia e basca!
    Multa bafta si sa te bucuri de achizitia facuta!

4.  

Alte topicuri asemănătoare

1. calculare taxa de inspectie tehnica barca de agrment
    de pubert īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 10 Feb 2016, 07:53 PM
  2. Inmatriculare Barca
    de LRadu īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 5 Feb 2016, 11:14 AM
  3. inspectie tehnica ambarcatiune agrement
    de manole40iulian īn topicul Probleme legislative