Inmatriculare barca - lipsa inspectie

Va salut!

a venit momentul in care reusesc sa iau o barca - cabinata, metalica - cu care sa ies pe apa cu familia. Visez la ea de 26 de ani, de cand la 12 ani mergeam cu tata prin delta si vedeam micile salupe metalice care brazdau valurile.

Am gasit-o, e pe masura buzunaului meu si se potriveste cu ideea mea romantica de vas de calatorit pe apa. Nu are insa inspectia periodica.

Barca este la Giurgiu iar capitania la care este inregistrata este la Macin.

Pot inmatricula/ transcrie barca pe numele meu fara inspectie? Daca nu, care ar fi solutiile sa efectuez inspectia tehnica?
Am tot citit ca actul de vanzare cumparare trebuie facut la notar, proprietarul insa sustine ca un act de vanzare cumparare auto este suficient. Care-i adevarul anului 2019?


(Daca postarea nu isi are locul aici imi cer scuze si rog un admin sa o mute unde-i este locul)

Va multumesc pentru raspunsuri, sfaturi si bunavointa,
Cosmin.
 
Ultima editare:
Va salut!

a venit momentul in care reusesc sa iau o barca - cabinata, metalica - cu care sa ies pe apa cu familia. Visez la ea de 26 de ani, de cand la 12 ani mergeam cu tata prin delta si vedeam micile salupe metalice care brazdau valurile.

Am gasit-o, e pe masura buzunaului meu si se potriveste cu ideea mea romantica de vas de calatorit pe apa. Nu are insa inspectia periodica.

Barca este la Giurgiu iar capitania la care este inregistrata este la Macin.

Pot inmatricula/ transcrie barca pe numele meu fara inspectie? Daca nu, care ar fi solutiile sa efectuez inspectia tehnica?
Am tot citit ca actul de vanzare cumparare trebuie facut la notar, proprietarul insa sustine ca un act de vanzare cumparare auto este suficient. Care-i adevarul anului 2019?


(Daca postarea nu isi are locul aici imi cer scuze si rog un admin sa o mute unde-i este locul)

Va multumesc pentru raspunsuri, sfaturi si bunavointa,
Cosmin.
Salut,
Cauta la administratiile financiare un formular tip de vanzare cumparare (Model 2016 ITL 054), se completeaza in 4 originale si o copie si nu mai e nevoie de notar.
Inspectia ti-o poate face si un inspector de la Giurgiu daca vrei s-o tii inregistrata la Macin. Dar poti s-o inregistrezi si la Giurgiu! Oricum o dai cei de la capitanie te taxeaza...iar inspectia e basca!
Multa bafta si sa te bucuri de achizitia facuta!
 

Back
Sus