PETREL 28

Smokey

Mic barcaholic
Ce spuneti de PETREL 28, cruiser construit stitch&glue radius chine:

20090831_211817_DSC02117.jpg


20090831_212322_DSC02115.jpg


20090831_214749_DSC02199.jpg


Mai multe poze sunt aici: http://www.nautikit.com/newforum/forum_posts.asp?TID=766

si renderuri: http://www.nautikit.com/newforum/forum_posts.asp?TID=550
 
parere

Pataratzina pupa parca e la misto pusa, nu are cursor la ghiu ceea ce va duce la inclinare mare pe vanturi mai tari si implicit la pierderea din viteza, nu are niciun fel de palanc, cabestanele din borduri mi se par prea in fatza, le folosesti cu greu la spin,statia radio nu are extensie afara, acolo unde ai nevoie de ea, treptele sunt drepte si deci dificil de coborat cand barca e inclinata, sa mai zic ??????
 
Frumos barcazu' din poze. Petrel 28 e cam de-o seama cu cruiserele minimaliste Multichine 26, Samoa 28, Vagabond 26, Natali 850, toate astea avand lungimea minima care permite standing headroom in cabina.
- Ce-mi place la Petrel: standing headroom, constructia din placaj radius chine, rezultand o barca rotunda si usoara, estetica oarecum reusita (mai putin tavanul plat al roofului).
- Ce nu-mi place: 1. s-a fortat standing headroom-ul prin forma in V a fundului la chila, asa ca barca va fi cam instabila in stationare sau la vant de pupa; 2. pretul mare al planurilor si materialelor necesare; 3. dimensiunea la limita inferioara si amenajarile saracacioase; 4. greementul fractionat 7/8 si minimalist.
Petrel mi se pare o barca minimala pentru vestici, si cred ca daca avea dimensiunea lui Caribbea 30 sau Multichine 28, era excelenta, fiindca se simte lipsa unor planuri radius chine la dimensiunea asta. Daca ar fi sa aleg o barca din clasa asta, prioritatea ar fi: Samoa 28, Multichine 26, Natali 850, Petrel 28, Vagabond 26, sau eventual ciudatenia Randonneur 800.
 
Frumoasa lucrare aceasta barca !
Din pacate in afara de estetica nu pot sa ma pronunt din lipsa totala de experienta, desi de obicei la mine primeaza utilitatea.:eek:
 
Vali,
de ce a ajuns Vagabond 26 ( un velier care mi-ar placea sa-l construiesc la un moment dat) mai la urma pe lista ta?
 
Salut kcsali, si mie imi place Vagabond 26, e foarte usor de construit, relativ spatios, si chiar simpatic ca estetica. Prin 2002 i-am urmarit conceptia interactiva in direct pe bateau.com, si Mertens ne-a aratat de unde s-a inspirat. Motivele principale pt care l-as lasa mai la urma ca alegere sunt lestul "shallow" si derivorul rabatabil, nepotrivite pt croaziere lungi, plus faptul ca e un concept neverificat in practica, spre deosebire de barcile lui Barros, care impanzesc oceanele.

Cred ca de la o anume dimensiune constructia stitch&glue nu mai e fezabila, mai ales pentru barci de larg. Toate celelalte barci au osatura sanatoasa (minus Samoa 28, dar barca asta e deosebita), iar Pizicato si Corto ale lui Villenave, din care deriva VG26, chiar au coaste si stringheri supradimensionati, in spiritul traditiei franceze de barci din placaj sanatoase (Harle, Herbulot, Veys, Villenave, Lombard).

N-am sa ma pronunt vreodata despre calitatea Vagabondului, cred ca e o barca destul de buna, dar eu prefer ceva in genul vestitului Allegro, adica un corp cat mai solid, chila fixa si greement robust. Cele mai asemanatoare barci ar fi tocmai Caribbea 30 si Multichine 28, iar diferenta de 2 picioare se simte la spatiul interior si cel de pe punte. Daca bugetul ar fi minimal, o Samoa 28 din lemn de rasinoase invelit in fibra cu nestrapol, daca ar fi bani mai multi, o Caribbea 30 cold molded din blinduri si epoxy :rolleyes:.
 
Acum doar un scurt: Multumesc !

Raspunsul tau contine atatea informatii, ca trebuie sa le rumeg un pic (necesita putin timp pe care nu-l am momentan), revin cu eventuale intrebari.
 
prea multa barca deasupra apei si nici forma nu mi se pare gratioasa. seamana mai mult cu o garsoniera plutitoare. interiorul este perfect. cam asa mi-as dori sa arate cabana de ski din Alpi. si daca nu ma insel, avem de-a face cu un "cabin stepped" mast. sint de acord cu comentariile facute de Adi si multe nu le vazusem pina nu le-a mentionat el (comentariul despre spin il iau pe incredere ca n-am fost expus la asa lucru diavolesc). oglinda pupa nu pare a avea robustetea necesara pentru a sustine pataratina. il rog pe Vali sa ne spuna de ce greementul fractionat 7/8 este pe lista lui de "negative".
daca as avea de ales intre barca de salvare de pe Amerigo Vespucci sau Petrel .... hmmmm ... May Day ... in fiecare zi a saptaminii si de doua ori Duminica ....
 
comentarii

Ar mai fi, dar poate ca nu sunt instalate toate manevrele. De ex, nu am vazut niciun scripete care sa tzina contrabalansina tangonului, nu stiu cum se regleaza cursorul focului, nu are manevra, nu este niciun vinci la lantul de la ancora, datorita formei, cam burtoasa, nu poti sa urci prea tare in vant. Eu ma amuzam dupa ce am vazut comentariile mele si ale lui Vali, eu am comentat despre grement si manevre, Vali despre constrructzia barcii, de unde se si vede ca unul e pasionat de constructie altul de mers :)))
 
bompres

Ma tot intreb, de ce nu proiecteaza nimeni barcutzele astea cu un mic bompres, 1 m acolo, nu cred ca e asa complicat, dar asa de util este la mers.....
 
il rog pe Vali sa ne spuna de ce greementul fractionat 7/8 este pe lista lui de "negative"....

Baieti, mai uitati-va odata pe prezentarea barcii: "Un cruiser comodo con linee d'acqua equilibrate, per essere portato con piacere in tutte le condizioni". Cred ca ganditi prea mult in termeni de regata, iar eu in termeni de croaziera oceanica :). Barcuta isi face bine treaba pt care a fost conceputa: "Un cabinato da crociera familiare per girare il mediterraneo con un buon livello di comfort con 4 comode cuccette".

Eu am vazut intotdeauna la barcile de larg serioase greement masthead si nu fractionat, si sincer eforturile in zona superioara a catargului sunt distribuite mult mai uniform la masthead. Singurele barci oceanice cu greement fractionat pe care le stiu sunt Didi 34 si 38, dar fractionarea e 15/16, si e folosita pentru incovoierea catargului, barcile fiind aproape racere. Ancorarea cu 3 perechi de sarturi, plus strai prova si 2 pataratine e cam standard la barcile oceanice, pe cand greementul Petrelului e mai mult de tip barca de charter. Dupa cum spuneam, e parerea mea subiectiva, nu inseamna ca e cea mai buna.

Ce nu-mi place cu adevarat e V-ul fundului, fiindca o barca pretinsa de croaziera ar trebui sa aiba si ceva stabilitate de forma, pentru confort in stationare in marina sau la ancora, timpul de escala fiind de obicei mai mare decat cel de mars. Asta imi arata ca broscaletii s-au inspirat din creatiile lui Dix si au scos un compromis radius chine minimal, au tras de el cat s-a putut, l-au facut fatzos, si a rezultat o barca frumusica si relativ accesibila pentru burghezul vestic, pe care oricum n-o va folosi decat in balaceli scurte pe vreme buna in ligheanul mediteranean. Faceti si voi o comparatie cu barcile franceze self-built, e ca si cum ai pune un scuter Vespa alaturi de o Yammy XT ;).
 
Ma tot intreb, de ce nu proiecteaza nimeni barcutzele astea cu un mic bompres, 1 m acolo, nu cred ca e asa complicat, dar asa de util este la mers.....

Exista asa ceva Adi, e "retractable pole", adica tangonul retractabil pt spin, pe care cred ca-l stii de la barcile mai "race", si cred ca e retractabil pt usurinta acostarii etc. Bompres fix au barcile greate in cutter, pentru marirea suprafetei triunghiului prova, si este folosit atat pt spin sau gennaker, cat si pt straiul permanent al focului anterior. Eu am o slabiciune pt bijuteria numita Flicka, cel mai mic si in opinia mea cel mai elegant cutter produs vreodata (scuze de offtopic, dar permanent imi revine barcuta asta in minte :)):
n_a4.jpg
 
bompres

Stiam asta Vali, constatam ca mai la toate barcutzele care leconstruiesc oamenii din zona, nimeni nu concepe si bompresul. Am vazut o barcutza in Bourgas cu bompres retractabil si ORIENTABIL. Am dat pe spate cat de ingenios era.
 
E o solutie care a inceput sa se raspandeasca, pentru orientarea optima a coltului de mura al spinului, in functie de bordul de unde e vantul. Nu mai retin unde l-am vazut prima oara, dar e o idee foarte buna, si nici nu e greu de aplicat. E mai greu la o barca de fabrica, iar la una self-built poate s-ar customiza asa ceva din constructie. Din pacate, eu vorbesc deocamdata din imaginatie, fiindca inca n-am aplicat tangonul retractabil si rotativ la vreun barcaz :eek:.

Pana la urma a terminat cineva Vagabond26? Vagabond 23 stiu ca e unul intr-o faza avansata aici:http://www.andrewlucking.com/archives/category/boat/

E un singur Vagabond 26 in constructie in faza avansata, al lui Matthias, prezentat la galerii, si uitandu-ma la executia lui Matthias, imi amintesc cat de mult mi-a placut (si) barca asta, in care Mertens a incercat sa condenseze tot ce a fost mai bun de la cele mai de succes barci self-built si chiar de serie. Aici gasiti povestea conceptiei online interactive a barcii, care pentru un animal tehnic ca mine a fost de-a dreptul fascinanta. Cred ca pe mine m-au influentat mult si revistele de pe vremuri, care contineau majoritar planuri de tipul asta, si cand am vazut VG26, a fost "a dream come true" :rolleyes::rolleyes:. Barca mai are unele bube, dar gandindu-ma mai bine, cred ca e preferabila totusi lui Petrel, pentru croaziere mai scurte.
 
bompres retractabil

Bompres retractabil are si Surprise un cutter de 22 picioare proiectat si construit de Paul Garside, un englez stabilit in British Columbia, care ne-a atras atntia lui Mihai si mie si despre care am vorbit putin pe forum (pe desupra are si greement gaff) http://www.gartsideboats.com/catsail3.php#surprise . Unul din motivele pentru care a fost proiectata asa este ca sa micsoreze taxele de cheiaj. Un detaliu interesant este ca bompresul este echipat si cu un sistem de scripeti pentru manevrarea coltului de mura al focului si a evita astfel necesitatea de a te catara pe el.
Si acum despre "talieni". Daca vrei un costum de Nash (opinie personala), mergi la ei cu incredere. Daca doresti barci (tot opinie personala) mergi la scandinavi, olandezi, englezi (inclusiv Commonwealth-ul), francezi sau yankei. Pe nemti si rulmentii lor i-as include la categoria nordici dar cu anumite rezerve. Pe spanioli si portughezi i-am omis din lipsa de date referitoare la constructia de nave si nu a "Arte de Navegar".
Cit despre Flika, este una din cele 20 de barci mici care te pot duce oriunde despre care povesteste John Vigor. Nu suporta comparatie cu Petrel.
 
Orientabil

Am gasit 2 poze de la o barcutza ce am vazut-o in Bourgas cu bompres retractabil si orientabil.
 

Atașamente

  • 2009-07-28 19.54.03.jpg
    2009-07-28 19.54.03.jpg
    56.6 KB · Vizualizări: 79
  • 2009-07-28 19.54.21.jpg
    2009-07-28 19.54.21.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 77

Back
Sus