Povestea navei M/V SMR Sulina

Povestea navei M/V SMR Sulina

La 29 Mai 1942 cargoul mixt M/V SMR Sulina (3495 TRB) închiriat de Kriegsmarine, aflat sub conducerea căpitanului Victor Mihu făcea parte dintr-un convoi de nave plecat din Constanţa cu destinaţia Nicolaev – Ucraina cu o încărcătură de armament şi muniţie.
La ora 21,30 nava este lovită de o torpilă şi se scufundă la 7 mile Est de Odesa. Trei mecanici au murit. Au fost salvaţi 31 de membri ai echipajului şi 56 militari germani.
72 de ani mai târziu o echipă de scafandri ruşi au găsit şi explorat epava navei Sulina care se găsea la o adâncime de 70 metri. Spre surprinderea lor, după atâţi ani epava navei arăta destul de bine. La bordul ei au găsit o sticlă de un litru de culoare verde, închisă bine cu un dop. Când au deschis sticla au constatat că conţine boabe de cafea.
La propunerea scafandrului şi fotografului Andrei Nekrasov, au măcinat câteva boabe de cafea şi le-au fiert constatând că după 72 de ani, cafeaua avea un miros şi gust plăcut, cu o foarte uşoara nuanţă de vechime. Oricum, perfect băubilă…
Au mai fost aduse la suprafaţă mai multe becuri, care după curăţire au fost conectate la curent şi funcţionau perfect.
(După un articol scris de Ted Thornhill în DailyMail din 22.09.2014)

Notă: Cargoul mixt Sulina a fost dat la apă în anul 1939 la Şantierele Navale din Palermo, pentru Serviciul Maritim Român.

La 20.10.1941 opt nave comerciale proprietatea Serviciului Maritim Român au fost închiriate de statul german prin MarineGruppenKommando Sud din Kriegsmarine cu clauze clare de despăgubiri în caz de avariere sau scufundare.
Pentru nici-una din navele închiriate de Kriegsmarine avariate sau scufundate, statul german NU a plătit despăgubiri aşa cum prevedea contractul nr. 11011 din 20.10.1941!
 

Atașamente

  • M-V-Sulina-A.jpg
    M-V-Sulina-A.jpg
    75.8 KB · Vizualizări: 43
  • M-V-Sulina.jpg
    M-V-Sulina.jpg
    60.5 KB · Vizualizări: 39
  • M-V-Sulina-1.jpg
    M-V-Sulina-1.jpg
    92.3 KB · Vizualizări: 38
@sico
Foarte interesant articol! Ne poți indica sursa unde putem găsi contractul de închiriere între SMR și Kriegsmarine? Am tot auzit de chestia asta, dar nu am reușit să găsesc detalii. Știu că navele de pasageri "Transilvania" și "Basarabia" au fost adăpostite la Istanbul pe toată durata războiului. Dintre navele SMR din Marea Neagră știu că au mai supraviețuit doar "Ardealul" și încă una, nu îmi mai amintesc numele acum.
 

Back
Sus