Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Topic: O Vara Fierbinte

Christian, eu iti recomandam doar VooDoo bucovinean. De la un cunoascator.

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    Christian, eu iti recomandam doar VooDoo bucovinean. De la un cunoascator.
    Don Basilio, la VooDoo tre sa ai un subiect, o tinta, eu inca n-am aflat cine m-a blestemat, dar sunt de acord, ceva trebuie facut

Quote Originally Posted by Christian Tirtirau View Post
    ... Ceea ce a distrus toate yachturile in zona aia nu a fost vantul puternic ci acel numit "storm surge" adica navalirea apelor pe toate golfurile si fjordurile de acolo. Pe coasta au fost valuri de 15 metri, valuri care au urcat pe toate caile pana unde eram noi, la aproape 20 de km in interior. Cu alte cuvinte, apa a ridicat pur si simplu toate jucariile alea de barcute si le-a pus pe mal, dar cu a violenta devastatoare.
    ...
    E inevitabil să nu simt o strângere de inimă cu gândul la voi, care v-ați găsit bărcile afectate de furtună (mai ales Jim).
    Un asemenea dezastru pentru bărcile de pe coastă a fost acum un an, în Mediterana. Un prieten din Sicilia mi-a trimis poze cu dezastrul făcut în portul lângă care locuiește: valurile au aruncat bariera de stabilopozi în bazinul portuar, apoi a învălmășit bărcile pe țărmuri. La așa ceva nu ai replică, rămâne despăgubirea asiguratorului și tenacitatea proprietarului, de a o lua de la capăt.
    Un om al mării stă bine la capitolul tenacitate, așa că vă doresc să vă păstrați entuziasmul până puneți bărcile din nou la apă.

P.S.
    Nu reușesc să-mi închipui cum a dragat ancora, la 1m înfiptă în mâl. Ce forțe și ce zmucituri au fost acolo.
    Last edited by Florio; acum 4 săptămâni at 09:07 PM.

Bravo Florio, ma bucur ca ai inteles exact ce s-a intamplat acolo si cu ce forte ne-am confruntat in timpul uraganului. In Med se cheama "Medicanes" in loc de "hurricanes," cum a fost cea din Rapallo, Italia in 2018, similar cu experienta prietenului tau din Sicilia. Ai perfecta dreptate, noi la asa ceva nu avem replica. La urma urmei, ambarcatiunile noastre sunt de agrement, de placere. In conditiile alea chiar si o flota comerciala sau militara ar avea de furca sa-si mentina integritatea vaselor si a echipajului, noi cu barcutele noastre suntem ca niste jucarii in vant.
    Cat despre ancora, am pus doua snubbers facute professional, de 20mm cu chain-stoppers de otel inoxidabil. Am gasit ambele topite in interiorul furtunului de protectie. Din parama n-am mai gasit decat capatul legat de "cleat," si un praf fin ramas dupa explozia firului din fibra. De aceea se recomanda sa folosesti furtun de pompieri, pentru ca rezista la temperaturile mari la care ajunge franghia sub tensiune extrema.

Bravo Florio, ma bucur ca ai inteles exact ce s-a intamplat acolo si cu ce forte ne-am confruntat in timpul uraganului. In Med se cheama "Medicanes" in loc de "hurricanes," cum a fost cea din Rapallo, Italia in 2018, similar cu experienta prietenului tau din Sicilia. Ai perfecta dreptate, noi la asa ceva nu avem replica. La urma urmei, ambarcatiunile noastre sunt de agrement, de placere. In conditiile alea chiar si o flota comerciala sau militara ar avea de furca sa-si mentina integritatea vaselor si a echipajului, noi cu barcutele noastre suntem ca niste jucarii in vant.
    Cat despre ancora, am pus doua snubbers facute professional, de 20mm cu chain-stoppers de otel inoxidabil. Am gasit ambele topite in interiorul furtunului de protectie. Din parama n-am mai gasit decat capatul legat de "cleat," si un praf fin ramas dupa explozia firului din fibra. De aceea se recomanda sa folosesti furtun de pompieri, pentru ca rezista la temperaturile mari la care ajunge franghia sub tensiune extrema.
    Ultimele precizări conturează și mai bine dimensiunea la care s-au desfășurat evenimentele.
    Am înțeles bine, parâmele de șoc (n-avem cuvânt românesc la anchor snubber ) s-au topit? M-aș fi așteptat la piesele metalice în frecare, să aibă soarta asta. Sau piesa de îmbinare a parâmei cu lanțul.
    Foarte interesant cum funcționează logica, versus cum funcționează de fapt lucrurile în realitate. E ca în succesiunea aceea umoristică, de imagini: ce cred prietenii mei că fac, ce crede mama, ce crede iubita și ultima... ce fac eu de fapt
    Bine că a rezistat prinderea în windlass, după ce s-au distrus parâmele. Foarte posibil să fi fost afectat totuși, mecanismul.
    Acestea sunt desfășurări de forțe cărora doar la fața locului le poți aprecia concret amploarea. În rest rămâne închipuirea și ... Dumnezeu cu mila.
    Scuze că te tot bârâi cu mici aspecte, dar e imposibil să nu mă atragă să înțeleg mai bine, fenomene cu care încă nu m-am întâlnit.
    Acum niște ani, a fost o furtună în Marea Neagră, care deși nu se poate compara cu un uragan, a ciufulit puternic ambarcațiunile din micuțul port turistic Tomis. Adică s-au rupt parâme de acostare, s-au găurit bărci lovindu-se între ele, vântul înregistrat de Constantin a fost pe la 70 nd, suficient de puternic încât să ridice valuri de 1,5-2m chiar în bazinul portuar. Nici asta nu mi-o pot închipui, dar el a fost acolo și îmi spunea la telefon, că îi este imposibil să mai meargă pe pontoanele plutitoare, din cauza aceasta.
    Atunci, la bărcuța mea, una dintre parâmele de legătură la ponton, a retezat un pontil al balconului prova. Nu mi-a venit să cred că așa ceva este posibil. Parâmele erau din acelea de mooring, cu resort de amortizare la capăt, totul făcut de mine dintr-un mooring dezafectat. Rezistente la extrem, le am și astăzi. Dar când pontonul se ridică 1,5-2m și zmucește după el o barcă de 2,5 tone, orice stă în cale are de suferit. Între parâmă și inoxul pontilului, a cedat pontilul. A rămas postamentul acestuia, bine înșurubat în punte iar metalul a fost retezat de parâmă.

6.  

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Ultimele precizări conturează și mai bine dimensiunea la care s-au desfășurat evenimentele.
    Am înțeles bine, parâmele de șoc (n-avem cuvânt românesc la anchor snubber ) s-au topit? M-aș fi așteptat la piesele metalice în frecare, să aibă soarta asta. Sau piesa de îmbinare a parâmei cu lanțul.
    Foarte interesant cum funcționează logica, versus cum funcționează de fapt lucrurile în realitate. E ca în succesiunea aceea umoristică, de imagini: ce cred prietenii mei că fac, ce crede mama, ce crede iubita și ultima... ce fac eu de fapt
    Bine că a rezistat prinderea în windlass, după ce s-au distrus parâmele. Foarte posibil să fi fost afectat totuși, mecanismul.
    Acestea sunt desfășurări de forțe cărora doar la fața locului le poți aprecia concret amploarea. În rest rămâne închipuirea și ... Dumnezeu cu mila.
    Scuze că te tot bârâi cu mici aspecte, dar e imposibil să nu mă atragă să înțeleg mai bine, fenomene cu care încă nu m-am întâlnit.
    Acum niște ani, a fost o furtună în Marea Neagră, care deși nu se poate compara cu un uragan, a ciufulit puternic ambarcațiunile din micuțul port turistic Tomis. Adică s-au rupt parâme de acostare, s-au găurit bărci lovindu-se între ele, vântul înregistrat de Constantin a fost pe la 70 nd, suficient de puternic încât să ridice valuri de 1,5-2m chiar în bazinul portuar. Nici asta nu mi-o pot închipui, dar el a fost acolo și îmi spunea la telefon, că îi este imposibil să mai meargă pe pontoanele plutitoare, din cauza aceasta.
    Atunci, la bărcuța mea, una dintre parâmele de legătură la ponton, a retezat un pontil al balconului prova. Nu mi-a venit să cred că așa ceva este posibil. Parâmele erau din acelea de mooring, cu resort de amortizare la capăt, totul făcut de mine dintr-un mooring dezafectat. Rezistente la extrem, le am și astăzi. Dar când pontonul se ridică 1,5-2m și zmucește după el o barcă de 2,5 tone, orice stă în cale are de suferit. Între parâmă și inoxul pontilului, a cedat pontilul. A rămas postamentul acestuia, bine înșurubat în punte iar metalul a fost retezat de parâmă.
    Da, nici o problema Florio, o lamurim si pe asta. Deci, tehnica de ancorare pe care o recomand merge in felul urmator:

1. Te pozitionezi unde vrei si lasi 5:1 lant la adancime. Eu pentru Dorian am avut 100m la 8 m adancime, adica 12.5:1!!
    2. Pui de cafea si astepti 10 minute ca ancora sa se "lase."
    3. Pui paramele de soc, si nu la 1-2 metri cum pun majoritatea ca atunci elasticitatea e max pana la 10 cm. Aia e ok doar pentru conditii calme. Nu, se pune intre 7-10m daca astepti conditii serioase.
    4. Faci o bucla larga la lant si atasezi lantul pe un cleat (banuiesc asta este pontilul de care vorbesti.)
    5. Bagi motorul in revers si ambalezi doar la jumate pana viteza este redusa iar la zero. Dupa care maresti la trei sferturi pentru infingerea finala a ancorei. Viteza pe gps trebuie sa scada la zero, intre timp iti iei repere pe mal.
    6. Nu sari in gonflabila si fugi la bere la taverna, nu, astepti o ora si-ti bei cafeaua in cockpit ca sa vezi ca totul e in regula

Asta ca sa explic ca lantul nu ramane pe windlass niciodata. Windlass-ul se foloseste doar pentru a ridica lantul si ancora vertical, deci nu se foloseste sa-ti "tragi" barca in fata cu el cand ridici ancora, nici ca pontil. Specificatiile sunt doar pentru ridicarea vertical a lantului si a ancorei, pentru restul manevrelor se foloseste motorul si paramele de soc.

http://www.cruisersforum.com/forums/...-225290-2.html

Cat despre pontil, asta e un punct slab pe majoritatea barcilor. Multe dintre ele au doar un surub cu o piulita amarata dedesubt. In realitate, iti trebuie o placa inoxidabila care sa distribuie fortele aplicate. Daca s-a rupt metalul deasupra puntei, era ori pentru ca era metalul slabit (metal fatigue) ori pentru ca era sub-dimensionat.
    In final, cu toate astea, sunt conditii in care sistemul tot colapseaza undeva la punctele slabe si asa ajungem cu daune. Nici daca le-ai face din ciment barcile astea, marea si vantul, si anumite conditii de bombe meteo tot reusesc sa distruga munca omului.

E interesant cum plasticul a devenit atat de popular si yachturile din metal sunt doar o nisa infima fata de vanzarile totale. Eu mai degraba as crede intr-un viitor a la Waterworld: aluminium, no nonsense, ambarcatiuni utilitare pregatite pentru coliziuni cu tot felul de obiecte neidentificate sub suprafata apei, gheata, piatra, corali, piscuri vulcanice nechartate samd. Dar yachturi pentru Armageddon e o alta discutie

Despre subiectul cu echipamentul de ancorare:

https://www.youtube.com/watch?v=-x6fpDXR4_w
    E șocant, dezamăgitor, dar în primul rând e o lecție. Omul nu era un începător, a lăsat 30m de lanț în apă de doar 5m adâncime, de ținut a ținut. Cred că au fost piese în mișcare, ce s-au rupt sau desfăcut, așa cum spunea și el.
    Prost e că firma de asigurări a găsit o chichiță contractuală, cât să nu plătească.

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    335

@ Florio Prost e că firma de asigurări a găsit o chichiță contractuală, cât să nu plătească.
    Chichița a fost mare a navigat în afara zonei asigurate și doi barca nu se lasă singura decât legata la cheu în siguranța altfel apare Murphy, zic și eu , doar o bere,
    Nu e cazul când trebuie sa alegi intre siguranța ta și a bărcii cum a fost în situația lui Cristian.

Quote Originally Posted by Lindor View Post
    @ Florio Prost e că firma de asigurări a găsit o chichiță contractuală, cât să nu plătească.
    Chichița a fost mare a navigat în afara zonei asigurate și doi barca nu se lasă singura decât legata la cheu în siguranța altfel apare Murphy, zic și eu , doar o bere,
    Nu e cazul când trebuie sa alegi intre siguranța ta și a bărcii cum a fost în situația lui Cristian.
    Da, e corect. N-am nici o experiență de despăgubire cu firmele de asigurări (clar nici nu doresc ), singurele mele contacte au fost când am încheiat polițele anuale pentru navigația în Egee. O singură dată m-au întrebat care sunt zonele în care voi naviga, restul asigurărilor au fost la modul general. Sigur, pentru barca mea nu se pune problema că plec pe ocean
    De fapt discuția noastră era despre siguranța la ancorare.
    Eu, am simțit asta, deși am o barcă ușoară, de doar 2,5 tone: acum doi ani, în Kyra Panagia, a fost prima dată când a grapat ancora, după o seară și o noapte de vânt tare. Pe mare, toate velierele din câmpul meu vizual, mergeau țintă ca și noi, spre Panagia, ca refugiu, fiindcă vremea se urâțea vizibil.
    Chiar și în super-protecția golfului din nord al insulei, vântul s-a simțit puternic toată noaptea. Ancora a ținut foarte bine, am supravegheat la răstimpuri. Iar tocmai dimineață, pe lumină, s-a întâmplat neîntâmplata .
    S-a schimbat direcția vântului cu 90 grade, probabil ancora a dat să înțepe pe noua direcție și a prins doar parțial, prinzând și iarba de pe fundul golfului.
    Fără să simțim, în 30 minute am fost împinși rafală de rafală, dintr-o parte a golfului până în cealaltă. Mai aveam puțin până la stânci.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. LA VARA IN DELTA DUNARII
    de TOPOGRAF în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 2 Dec 2015, 12:05 AM
  2. Prietena mea retro din vara asta...!!!
    de modigliani în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 5 Sep 2013, 10:19 AM
  3. Ce faceti vara asta?
    de Smokey în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 40
    Ultimul post: 6 Aug 2010, 11:57 PM
  4. Vine vara!
    de Svejk în topicul Poze
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 16 Nov 2009, 09:10 PM
  5. PLANURI PENTRU VARA 2009