Motor recomandat 10CP- barca pneumatica 3.75x1.6m

Salutare la toata lumea
Am cumparat o barca pneumatica Achilles second hand, Hypalon, 3.75 x 1.6m (specificatie producator: max 35CP, greutate aprox 70 kg). Am incercat un motor Mercury de 5CP dar nu e suficient, la 3 pers deja era depasit. Acum am luat permisul D - ma uit la 3 tipuri de motoare de 10CP: Tohatsu, Mercury (care inteleg ca are cam aceleasi caracteristici ca Tohatsu) si Honda [max 10-15 ani vechime, ideal vreo 5].
M-ar interesa sa-mi spuneti va rog daca
- puterea de 10 CP ar fi suficienta pentru iesiri Delta (pescuit & plimbari)
- consumul la 10 CP ar fi ok
- cam care ar fi limita de autonomie/ km cu un rezervor de benzina - 2 oameni cu bagaje in barca?
Multumesc & numai bine
 
10 CP sunt la fel ca si 5CP ....tot in deplasament vei merge dar vei consuma mai mult la aceasi viteza....minim 20CP si si aia daca o încarci prea tare e mic si ala
 
Daca inteleg bine: 10CP sunt la fel ca si 5CP in sensul in care nu planeaza, ci barca merge in deplasament cu ambele. Dar viteza e mai mare la 10CP [chiar daca nu planeaza cu 2 pers la bord]. 20 CP nu e potrivit pt mine, nu am peridoc si totul se transporta cu masina - deja un motor de 15 CP la aprox 50 kg e prea greu de manipulat...
 
La Suzuki motorul de 15 CP e identic cu cel de 10 CP, diferă doar carburatorul. Greutatea la ambele motoare este de vreo 45 kg. Vorbesc de cele în patru timpi.
Consumul la cel de 10 CP patru timpi este de aproximativ 3 l/ora. La Honda și la Tohatsu nu știu cum stă treaba.
Pentru glisare e necesar un motor care sa-ți asigure cel puțin 1 CP la fiecare 20 de kg greutate (barca + motor + benzină + pasageri + bagaje), cu condiția ca și barca să aibă o formă adecvată. Pneumatica ar trebui să aibă cel puțin o chilă gonflabilă de mare presiune sau o chilă rigidă, altfel va glisa foarte greu.
 
La Suzuki motorul de 15 CP e identic cu cel de 10 CP, diferă doar carburatorul. Greutatea la ambele motoare este de vreo 45 kg. Vorbesc de cele în patru timpi.
Consumul la cel de 10 CP patru timpi este de aproximativ 3 l/ora. La Honda și la Tohatsu nu știu cum stă treaba.
Pentru glisare e necesar un motor care sa-ți asigure cel puțin 1 CP la fiecare 20 de kg greutate (barca + motor + benzină + pasageri + bagaje), cu condiția ca și barca să aibă o formă adecvată. Pneumatica ar trebui să aibă cel puțin o chilă gonflabilă de mare presiune sau o chilă rigidă, altfel va glisa foarte greu.

Daca inteleg bine: 10CP sunt la fel ca si 5CP in sensul in care nu planeaza, ci barca merge in deplasament cu ambele. Dar viteza e mai mare la 10CP [chiar daca nu planeaza cu 2 pers la bord]. 20 CP nu e potrivit pt mine, nu am peridoc si totul se transporta cu masina - deja un motor de 15 CP la aprox 50 kg e prea greu de manipulat...

Barca are rigiditatea potrivită, fiind din Hypalon. Am mers cu așa ceva, glisează bine, nu are torsiunile și ondulările unei gonflabile obișnuite.
Dar așa cum spune Pelicanul, ai nevoie de puterea potrivită, în funcție de greutatea pe care vrei s-o glisezi. Aici socotelile le poți face singur, după modul de folosire al bărcii.
Dacă un motor în 4 timpi este prea greu de manipulat, ar mai fi varianta unuia în 2 timpi, cu avantajul lui de greutate redusă și cuplu mare, la pachet cu dezavantajul unui consum ceva mai ridicat și grija amestecului la carburant.
Cred că metoda simplă, firească, aceea care nu dă greș, este de a împrumuta un motor pentru teste.
 
@Pelicanul @Florio: multumesc mult, am notat: 1CP/20kg. Cu 1 persoana la bord fara bagaje, ar putea sa gliseze cu 10 CP si poate la limita cu 2. As incerca sa imprumut un motor pt teste, dar din pacate n-o sa am timp si nici de la cine :(
Planul e de a face 1-2 teste si de a face in vara o excursie de 1 sapt in Delta Murighiol - Mila 23 si cateva iesiri de pescuit. Din forumurile pe care le-am citit cele mai bune motoare (calitate - pret) de 10 CP ar fi Mercury si Tohatsu 4tp. Avantajul ar fi ca sunt mai usoare decat Yamaha/Honda (37kg vs. 42-45kg). Deja la 15CP greutatea e prea mare.
Am vazut cateva pe internet motoare 2nd hand, intre 1200-1600 EUR (vechime intre 5 si 10 ani), mai compar sa ma mai lamuresc si spre primavara o sa decid :)
Toate cele bune
 

Back
Sus