Dacă iubești marea,sezonul nu contează.

Fiind un împătimit al mării,ies în mici croaziere pe mare ori de câte ori timpul și vremea îmi permite.Umblînd mult prin lume ,am ajuns la concluzia că marea este frumoasă în orice sezon(anotimp).Îmi aduc aminte de câteva voiaje cu navele comerciale în 2013-2014 în Marea Nordului.Vântul bătea extrem de tare,40-50 Nd și reprezenta o mare problemă pentru nave comerciale,dar pentru ambarcațiuni.Cu toate acestea pe mare erau ambarcațiuni,veliere.Crezând că au probleme,le apelam să le întrebăm dacă au probleme.Eram uimiți de răspunsuri:Lăsați-ne în pace.Nouă așa ne place să navigăm.La partea opusă ,mergînd prin Croația în luna Octombrie,pe o vreme superbă pentru navigație nu am văzut nici un yacht pe mare.I-am întrbat de ce nu ies?Răspunsul a fost:păi dacă nu sunt turiști.Deci ,la un popor maritim cu un areal fantastic pentru yachting,totul s-a redus la activitatea comercială.Mare păcat.
V-am spus toate acestea pentru a vă arăta că pentru oamenii care iubesc marea,se identifcă cu ea,nu există sezon.Marea este frumoasă în toate ipostazele,iar sentimentele de liniște și libertate sunt extraordinare oricând.La noi sezonul se yachting se reduce la perioada când putem sta cu burta la soare,să facem plaje și baie.Eu ,cel puțin,mă zbat din răsputeri să schimb această mentalitate.În sezonul rece invit pe toți ce iubesc marea să iasă cu yachturile mele(Arcturus Yachts),gratuit.Le ofer și o țuică fiartă și îmi descarc traista cu povești marinărești și bancuri.Dar,din păcate ,lumea a devenit comodă,leneșă.Nici dacă i-aș lua în brațe să-i aduc la nave nu ar lepăda căldura și confortul din case.
 

Atașamente

  • DSC_1219.jpg
    DSC_1219.jpg
    38.9 KB · Vizualizări: 35
  • DSC_1225.jpg
    DSC_1225.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 37
  • DSC_1236.jpg
    DSC_1236.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 30
  • DSC_1239.jpg
    DSC_1239.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 26
  • DSC_1244.jpg
    DSC_1244.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 26
  • DSC_1248.jpg
    DSC_1248.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 28
  • DSC_1250.jpg
    DSC_1250.jpg
    59.5 KB · Vizualizări: 27
  • DSC_1253.jpg
    DSC_1253.jpg
    51.4 KB · Vizualizări: 24

Back
Sus