Results 1 to 1 of 1

Topic: Dacă iubești marea,sezonul nu contează.

Junior Member
    Locația
    Limanu,Jud Constanța
    Posturi
    5

Default Dacă iubești marea,sezonul nu contează.

Fiind un īmpătimit al mării,ies īn mici croaziere pe mare ori de cāte ori timpul și vremea īmi permite.Umblīnd mult prin lume ,am ajuns la concluzia că marea este frumoasă īn orice sezon(anotimp).Īmi aduc aminte de cāteva voiaje cu navele comerciale īn 2013-2014 īn Marea Nordului.Vāntul bătea extrem de tare,40-50 Nd și reprezenta o mare problemă pentru nave comerciale,dar pentru ambarcațiuni.Cu toate acestea pe mare erau ambarcațiuni,veliere.Crezānd că au probleme,le apelam să le īntrebăm dacă au probleme.Eram uimiți de răspunsuri:Lăsați-ne īn pace.Nouă așa ne place să navigăm.La partea opusă ,mergīnd prin Croația īn luna Octombrie,pe o vreme superbă pentru navigație nu am văzut nici un yacht pe mare.I-am īntrbat de ce nu ies?Răspunsul a fost:Păi dacă nu sunt turiști.Deci ,la un popor maritim cu un areal fantastic pentru yachting,totul s-a redus la activitatea comercială.Mare păcat.
    V-am spus toate acestea pentru a vă arăta că pentru oamenii care iubesc marea,se identifcă cu ea,nu există sezon.Marea este frumoasă īn toate ipostazele,iar sentimentele de liniște și libertate sunt extraordinare oricānd.La noi sezonul se yachting se reduce la perioada cānd putem sta cu burta la soare,să facem plaje și baie.Eu ,cel puțin,mă zbat din răsputeri să schimb această mentalitate.Īn sezonul rece invit pe toți ce iubesc marea să iasă cu yachturile mele(Arcturus Yachts),gratuit.Le ofer și o țuică fiartă și īmi descarc traista cu povești marinărești și bancuri.Dar,din păcate ,lumea a devenit comodă,leneșă.Nici dacă i-aș lua īn brațe să-i aduc la nave nu ar lepăda căldura și confortul din case.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC_1219.jpg‎   DSC_1225.jpg‎   DSC_1236.jpg‎   DSC_1239.jpg‎   DSC_1244.jpg‎   DSC_1248.jpg‎   DSC_1250.jpg‎   DSC_1253.jpg‎  

2.  

Alte topicuri asemănătoare

1. Cel mai incepator, planuri pentru sezonul urmator
    de bughy īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10 Jul 2013, 07:02 PM
  2. Părerea ta contează
    de bog īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13 Oct 2012, 04:47 PM
  3. Sezonul 2011 regate la Marea Neagra
    de adrian.n īn topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana