Arcturus Yachts-o școală de navigație adevărată

Arcturus Yachts este o firmă ,cu flotă propie ,prima în România în Chartering(oficlal,nu la negru).
După ani și ani de activitate și contact cu o altă lume a navigației( cea a amatorilor),pentru care nu m-am pregătit în lungile mele peregrinări pe mările și oceanele lumii,
am ajuns la concluzia că lucrurile nu stau foarte bine.Ca și în obținerea permisului auto,în ultima perioadă,se dorește accederea la navigație,cu vele sau motor,fără o pregătire
teoretică și practică temeinică.Lumea ,tânără în general,nu mai este dispusă să acorde atenția necesară studiului,a însușirii temeinice a principiilor navigației(care au în spate vaste
cunoștințe de fizică,matematică,chimie,astronomie,meteorologie..etc) și a conducerii preventive.Văzînd la firmele dedicate Școlilor Nautice lejeritatea cu care tratează pregătirea cursanților și modul cum aceștia din urmă tratează navigația și măsurile de prevenire a abordajelor și a accidentelor nautice,am decis să mă implic.Așa a luat ființă Școala Nautică Arcturus Yachts,autorizată de Autoritatea Navală Română pentru toate categoriile A,B,C,D+S și de către ANCOM(Autoritatea de administrare și reglementare în comunicații)pentru Certificatul internațional de comunicații navale GMDSS-LRC.Sunt destul de supărat că avem cea mai bună pregătire în domeniu(printre puținii profesioniști care au și navigat pe mările și oceanele lumii),avem flota proprie cu veliere (Jeanneau 44 și Bavaria 36),ambarcațiune cu motor -Shetland 535 ,ambarcațiuni sportive(catamarane Hobi Twixxy și Wind surf-uri) dar din cauza poziției noastre,provinciale,la Mangalia cei ce doresc să învețe tainele navigației nu se arată dispuși să schimbe slaba pregătire dar comodă din București ,cu cea profesionistă și adevărată de la malul mării.Dar nu vom opri ceea ce am început.Ca niște marinari adevărați,care am realizat ce înseamnă buna pregătire teoretică și practică în procesul navigației,nu vom înclina niciodată balanța calității și satisfacției că oamenii pregătiți de noi vor naviga în siguranță,în favoarea trendului de pregătire superficială și punerea în pericol a conducătorilor de ambarcațiuni și al echipajelor conduse de acestea.
ARCTURS YACHTS-SIMTE BRIZA LIBERTĂȚII. www.arcturus-yachts.ro
 
Am studiat ofertele firmei dvs.
Copy/paste din oferta Arcturus:
Croaziere 5-7 zile - Litoral Bulgaresc (Mangalia - Balchick - Nesebar / Svieti Vlas - Sozopol-Mangalia)
Capella: 350 Eur/persoana (skipper inclus). Min-Max 9 pers.
Maestral: 350 Eur/persoana (skipper inclus). Min-Max 7 pers.
Tariful include: Skipper și combustibil pentru 48 ore. Combustibil suplimentar se va calcula separat.

Nota:Taxe cheiaj în Marine se vor calcula separat și se vor adăuga la tarif.Nu se asigură hrană la bord dar se poate prepara de către pasageri.

Deci:
O familie formata din patru persoane pentru 7 zile va achita: 9800 (noua mii opt sute) de Euro.
Restul cheltuielilor le platesc tot eu separat.
Nu prea vad dece sa apelez la oferta dvs...
Cu banii astia cumpar o barca buna...

Parerea mea...

P.S. Cu o nava de croaziera 7 nopti in insulele grecesti costa pentru patru persoane maxim 4000 Euro.
 
Ultima editare:
D-le Sico,
Sunteti malitios!
Oferta omului e in range-ul practicat de obicei. Cred ca faceti o confuzie, preturile sunt pe persoana nu persoana si zi.
Parerea mea.....
 
D-le Sico,
Sunteti malitios!
Oferta omului e in range-ul practicat de obicei. Cred ca faceti o confuzie, preturile sunt pe persoana nu persoana si zi.
Parerea mea.....

Cum ofertantul nu precizeaza, eu asa am inteles.
Deci 5 zile are acelasi cost cu 7 zile?
 
Bună Sico,
Nu știu cum ai calculat această sumă astronomică.Tariful de 350 Euro este pentru o săptămână.După un calcul simplu de aritmetică rezultatul este 1400 Euro.De altfel fac frecvent aceste călătorii în Bulgaria,chiar și la Istanbul și toată lumea este mulțumită și fericită.In ofertă este clar că numărul de persoane nu poate fi de 4 tocmai pentru ca și costurile să fie cât mai mici.Oricum mulțumesc pentru că ți-ai dedicat din puținul timp sit-ului meu.O zi bună
PS.Am uitat să clarific de ce am pus 5-7 zile.Sunt în acest bussines de aproape 7 ani .Au apărut situații când vremea nefavorabilă nu ne-a permis să ne încadrăm în cele 5 zile
min.necesar unei călătorii de Sozopol .Și în această situație am pus o marje mai largă tocmai pentru a performa călătoria în cele mai bune condiții ,fără aportul financiar suplimentar al pasagerului.Capt.N.L
 
Ultima editare:
Buna !
"Văzînd la firmele dedicate Școlilor Nautice lejeritatea cu care tratează pregătirea cursanților și modul cum aceștia din urmă tratează navigația și măsurile de prevenire a abordajelor și a accidentelor nautice,..."Pentru ca acele firme (desigur ca nu toate) in care sunt bagati (sau pe care le detin) cei din ANR au ca si scop candidati multi, foarte putini prezenti, TOTI ADMISI, castig mare si imediat ! "Masuri(le) de prevenire a abordajelor" ! O gluma, din pacate ! Vedeti lista firmelor si sediile sau punctele de lucru.
Hai, o zi buna !
 
Maestral, esti MAGISTRAL !
"...slaba pregătire dar comodă din București,..." ! Cat adevar !!!!!!!
 

Back
Sus