Glisante barca

Va salut. Tocmai am achiziționat o barca de la fibromarine care are 4,5 m și o greutate de 180kg. Vreau sa.mi dați și mie un sfat cu privire la motorul pe care trebuie sa,l cumpăr , și anume de câți cp sa fie pt a glisa barca. 180 cu 120 ai mei plus încă o persoana de 100 și câteva bagaje sar lejer de 400. Inițial am luat un calcul un motor de 20cp ceea ce cred ca e mic. Am luat in calcul și un 25 cp Mercury sau Suzuki sau evinrude efi 30cp, asta pt ca e la același preț. Aici vorbesc de motoare noi. Voi ce ma sfătuiți? Atașez și o poza cu barca
 
Salut,
Recomandarile sunt de 20kg/cal pentru glisare.
Personal cred ca 30 CP e cam mult.
Dupa cat vad pe site producatorul nu recomanda nici un fel de motorizare ceea ce ma face sa cred ca nu este un producator serios.
Masoara distanta pana la linia chilei sa vezi ce lungime de cisma se potriveste.
Bafta!
 
Tot personal, cred ca 30 CP sunt ideali.
In mers normal cred ca veti folosi 20-25 CP undeva la 4500-4800 rot/min. Nu este rau sa ramana si o rezerva de putere.
 
Îți mulțumesc pt răspuns! Oglinda are 50 cm. Ca și fabricant , este o firma mică dar cel care le produce este un om deosebit și foarte profesionist in ceea ce face. Ca și motor merge între 15-30cp scrie pe “emblema” bărcii.
 
Am o filmare cu aceasta barca cu un motor de 20 cp , doua persoane. Nu spun ca a glisat greu dar se vede ca este forțat la maxim. Pe filmare erau doua persoane fără bagaje. Ce ma sfătuiți sa cumpăr ca și motor , Suzuki , Mercury sau evinrude 2tp. Astea fiind noi
 
Mulțumesc pentru răspunsul dvs! Evinrude e în 2 tp. Dvs utilizați jn evinrude? Am nevoie de mai multe detalii asa ca o sa va rog dacă doriți sa ma sunați 0727299701. Va mulțumesc anticipat!
 

Back
Sus