Results 1 to 4 of 4

Topic: August in Ionice

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    7

Default August in Ionice

Câteva poze din concediul în Ionice de anul acesta la bordul unui Beneteau Oceanis 321, o barca foarte aproape de sufletul meu.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC00506HD.jpg‎   20190828_192824_HD.jpg‎   20190831_065220_HD.jpg‎   IMG_5564_HD.jpg‎   DSC00053_HD.jpg‎   DSC00482_HD.jpg‎   20190825_185552_HD.jpg‎   20190831_065043_HD.jpg‎  

Quote Originally Posted by @adrian View Post
    Câteva poze din concediul în Ionice de anul acesta la bordul unui Beneteau Oceanis 321, o barca foarte aproape de sufletul meu.
    Frumos. O barcă excelentă pentru apele ”noastre”, din Marea Neagră în toată Mediterana. Sprintenă, potrivită ca dimensiuni pentru o familie, pescaj infim de 1,3m.
    Din punctul meu de vedere, o barcă mai bună nu mi-ar fi decât Beneteau 370 varianta wing keel.

3.  

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    7

Multumesc mult pentru apreciere. Norocul nostru (al meu si sotiei) este ca de câtiva ani avem acces la acelasi velier 5 saptamâni pe an ceea ce corespunde cu maximul de concediu ce il putem obtine fiecare de la serviciul sau. Daca e mult sau putin este de discutat dar ce pot spune cu certitudine este ca e potrivit ca balanta cost/durata. Pentru ca 5 saptamâni la bord pe an reprezinta aprox. 10% (chiar 9.61%) am stat mult pe gânduri înainte de a posta ceva pe forum în afara unor mici servicii pentru prieteni. Totusi, locuri si momente surprinse de camera merita.

5 săptămâni este foarte bine ca vacanță de mers cu vele! Destul de mult pentru a simți că mergi pe mare, destul de puțin pentru a-ți cumpăra propriul velier de dimensiuni peste 10 m.
    M-a atras de pe site-ul postat de tine, blog-ul cu jurnale. Mai ales că de peste 3 ani, eu n-am mai rememorat sau scris nimic din călătoriile anuale pe apă. N-a fost timp, vara mergem cu vele, iar iarna, la nivelul apei, cu caiacele.
    Am citit despre navigația în Egeea de Nord, mirat că aud prima dată de Nea Iraklitsa. Și aveam ideea că nimeni n-a bătut apele acelea, în amănunt ca mine .
    Mai apoi am înțeles de ce... e o mică porțiune pe care am ocolit-o voit: aceea cu Kavala.

P.S.
    Credeți sau nu, astă noapte a venit o furtună când eram chiar prin zona respectivă, într-un golf, la ancoră. O vedeam venind peste insulă și cu toate astea nu m-am trezit, visul a continuat . Și n-a fost un vis rău.
    Serios, uite ăsta e semn de prea mult stat pe uscat

Alte topicuri asemănătoare

1. Membru echipaj luna august?
    de Paradud în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21 May 2019, 03:06 PM
  2. Tura lacuri montane 13-21 august
    de romel în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 23 Nov 2016, 09:19 PM
  3. august 2014
    de tony1968 în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă