Results 1 to 10 of 10

Topic: Yamaha f25 g pareri

Default Yamaha f25 g pareri

Buna ziua grup! Vreau sa achiziționez un yamaha F25 G nou. Īmi poate spune și mie cineva dacă merita investiția? Este un motor bun? Se aud vorbe sa ultima generație de 25 īn doua pistoane au probleme? Aștept sfaturi/răspunsuri! Va mulțumesc!

Eu am incredere in ,,tripleta de aur,, a motoarelor japoneze - Yamaha, Honda, Suzuki. Exista pareri ca ar fi mici diferente intre ele, unul e mai silentios, altul consuma mai putin, etc. In Romania, Yamaha par cele mai raspandite ceea ce s-ar traduce in avanteje precum: mai multi mecanici sau chiar barcagii care se pricep la ele, un acces mai usor la piese de schimb si consumabile, etc. Eu as lua un Yamaha; totusi asteapta putin si alte pareri. Acum lumea sufera de indigestia sau mahmureala specifica sarbatorilor de iarna la romani.

Lipsa răspunsurilor nu e neapărat din cauza exceselor de sărbători, cāt din cauza faptului că īntrebarea e dificilă. Pentru cineva poate să merite investiția īntr-un motor nou, pentru altcineva, nu.
    Depinde la ce tip de ieșiri pe apă īl folosește, cāte și cāt timp pe an, depinde de multe lucruri. Pentru cine folosește barca la trei ieșiri de pescuit, poate merită mai mult un second hand.
    Dacă īntrebarea are īn vedere doar fiabilitatea, atunci e destul de clar că motoarele Yamaha sunt niște motoare foarte bune. Ca toate motoarele japoneze, după cum spunea Basilio.
    Am avut ocazia să caut multe opinii pe net, acum 13 ani cānd īmi căutam barcă. Unii spuneau că Suzuki au consum mai mic, alții că Honda sunt mai silențioase, părerea unanimă fiind că aceste diferențe sunt atāt de mici īncāt nu se simt īn regimul normal de utilizare.
    Eu aș lua un motor la care partea de reprezentare service să fie cāt mai prezentă.
    Acum niște ani, motoarele Honda, foarte bune ca preț și performanțe, nu erau deloc preferate din cauza lipsei de ”service”.

Acest Yamaha F25 este lăudat a avea o greutate redusă comparativ cu cele din clasa lui.
    Dacă ideea de a avea 2 cilindri nu este reconfortantă, poți lua un Suzuki 25, care are aceeași fiabilitate, greutate aproximativ la fel și 3 cilindri.

P.S.
    Eu am Yamaha, un High Thrust de 50 cp, care pare nemuritor. Cu un minimum de īntreținere, funcționează de 20 ani, impecabil, ducānd o barcă de 2,5-2,8 tone. Yamaha e o firmă respectabilă.
    Se vede la minutul 1:48

Last edited by Florio; acum 3 săptămāni at 10:06 AM.

O barca deosebita ! Dar și mai deosebit sunteți Dvs și familia Dvs. Sunteți niște oameni frumoși ! Va stimez ! cāt despre motor....am obosit cāte păreri și niciun răspuns concret. Merg pe Yamaha f25g. Dumnezeu cu mila !

Va mulțumesc pt răspunsul Dvs! Merg pe Yamaha

6.  

In general nu depășesc 20-30 ore pe an. Dar vreau nou pt ca nu știu ce pot găsi la māna a doua. Īmi este frica sa nu,mi iau vreo teapa. Și nici nu am găsit pe net.. 25’30 cp

Quote Originally Posted by Gabi giurgiu View Post
    In general nu depășesc 20-30 ore pe an. Dar vreau nou pt ca nu știu ce pot găsi la māna a doua. Īmi este frica sa nu,mi iau vreo teapa. Și nici nu am găsit pe net.. 25’30 cp
    Este cea mai inteligentă mișcare. Un motor bun, ține de siguranță, pe apă.
    Mai ales că la o barcă cu motor, este singura opțiune de a avea guvernare. La mine, o eventuală bālbă a motorului, este imediat secondată de ridicarea velelor (și așa mergem 90% cu vele).
    Īn călătoria de acum doi ani, am mai văzut īn regiunea Mării Traciei, aproape toate bărcile cu motor avānd și un auxiliar mic; probabil s-au mai īntāmplat cazuri de bālbe la motorul de bază, iar oamenii s-au īnvățat minte.
    Dacă ai motor nou, ai o siguranță mult mai mare.
    Succese!

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    18

Cand cautam sa imi iau, tot am gasit destule probleme cu noua generatie de la suzuki - lean burn.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    18

Ba ca suzuki si mercury infasoare cuzineti, ba ca de la mersul in regim saracit de benzina topesc pistoane suzuki, ba ca, ba ca...Asa ca una peste alta am luat mercury.

E-TEC!Punct!
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Alte topicuri asemănătoare

1. Pareri alegere RIB
    de ozenel īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 24 Nov 2018, 02:15 AM
  2. PARERI VA ROG!!
    de fafa116 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 6 Mar 2013, 07:40 PM
  3. Pareri montaj comanda Yamaha 703 la motor Yamaha 2 Stroke 40 Hp
    de Danillo īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 20 May 2012, 06:02 PM
  4. Pareri Starcraft SL 350
    de Krasnik īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 7 Nov 2011, 02:53 AM
  5. Astept pareri
    de Laur īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 2 Mar 2009, 12:13 AM

Bookmarks