Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Poveste cu catamaran

De aceea am sărit sa filmez, că mai era puțin până la intrarea în port și nu știam ce valoare are la bord, jetul lăsat in spate
    E o senzație incredibila, viteza asta, sub vele. Aproape de senzația de glisare!
    Last edited by Florio; 2 Oct 2020 at 08:41 AM.

Default Alte teste

In timpul testelor pe apa a fost evidentiata o problema destul de importanta: lipsa manevrabilitatii ambarcatiunii la mersul inapoi utilizand motorul.
    Montajul motorului a inclus imobilizarea lui pe directia axiala. Probabil amplasamentul acestuia aproape in linie cu carmele dar intre ele, forta prea mare a jetului de apa produs, duceau la anularea efectului carmelor. Practic, la mersul inapoi, oricat de mult sau de putin actionam echea, barca se misca tot in directia axiala spre inapoi.
    Situatia se imbunatatea putin daca acceleram brusc imprimand barcii o oarecare inertie, dupa care treceam motorul in neutru si profitam de inertia barcii ca sa virez – totusi acest truc era anulat imediat daca exista vant (ori cu velierul …. cam vrei sa ai si vant).
    Experienta anterioara cu Macgregor m-a inspirat sa fac un test: am desfacut imobilizatorul motorului si am legat, de proba, doua corzi de motor si fiecare eche.
    Rezultatul a fost apreciat de un potential client ,,it turns on a sixpence!” :

Se pare ca merge cum trebuie. Tu esti multumit cu aceasta solutie?
    Life in colour!

In principiu acum sunt foarte multumit de manevrabilitatea ambarcatiunii.
    Sunt insa 3 aspecte la care trebuie sa mai lucrez:
    1. Siguranta in exploatare – nu as vrea sa se rupa din orice cauza vreo sfoara si sa mi-o agate elicea
    2. Am nevoie de un sistem care conecteze/deconecteze rapid si usor motorul de eche atunci cand esti doar pe vele
    3. Sa arate profesional atat estetic cat si functional

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Crăciun de poveste tuturor!
    de catakate în topicul Istorie și tradiții
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25 Dec 2014, 02:44 PM
  2. Vis de catamaran
    de MihaiR în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 17 Aug 2012, 05:52 AM
  3. O poveste frumoasa