Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Topic: Caiac sit on top cu vela si stabilizatoare

Default Caiac sit on top cu vela si stabilizatoare

Salut.
    Sunt posesor de caiac sit on top (galaxy cruz) si intentionez sa-i montez vela si stabilizatoate pana la vara.
    Am deja o vela de windsurf (5.2). Cred ca e cam mare si o sa o micsorez.
    Am văzut filmele de pe Youtube, dar dacă e cineva care a mai făcut aceste modificari l-aș ruga sa-mi dea ceva sfaturi.
    Va multumesc.
    Last edited by One piston; 3 Jan 2020 at 09:31 PM.

Am montat vela. Nu prea am avut vānt dar am reusit sa-i făc un test:
    https://m.youtube.com/watch?v=AquQmhbM8v0

Salut! Aș vrea să-mi cumpăr un caiac ITIWIT, m-ai putea ajuta cu niște păreri? Nu am reusit să-ti trimit un PM, de aceea am scris aici.

Salut. Caiacul gonflabil Itiwit este super stabil si lent. E ca un autobuz cu care esti in siguranta si in care iți poti transporta familia si bagajele.

Quote Originally Posted by One piston View Post
    Am montat vela. Nu prea am avut vānt dar am reusit sa-i făc un test:
    https://m.youtube.com/watch?v=AquQmhbM8v0
    Bună. E drăguț filmulețul și văd că au fost cāteva secvențe īn care a bătut totuși vāntul
    Īntre noi au fost cāțiva care și-au făcut vele la caiac. IMI a făcut un mecanism incredibil de elaborat pe care l-a adus la TID 2010 parcă, Bogdan Buciu a construit un Shearwater, cu două(!) vele, randă și foc, ambele construcții reușite și utilizabile. Sunt și prieteni care au caiace cu vele, de serie, cumpărate. Modelele Pouch sau Klepper. Alții au cumpărat doar velă de tipul acela rotund care funcționează la vānt purtător.
    Ideea generală a velelor este că ori le utilizezi cānd e vānt purtător (care te īmpinge), ori dacă vrei să fie funcționale și la vānt travers sau dinaintea traversului, va trebui o suprafață antiderivă īmpărțită īn două: cārmă și derivor.
    Vela pe care o ai, poate funcționa foarte bine la vānt purtător doar, fiindcă nu ai antideriva necesară, fără de care vei aluneca lateral.
    Așadar, dacă se navighează cu vānt purtător, aș avea două sugestii:
    1. Se poate monta țeava catargului mai īn față, pentru a nu mai sta sub velă.
    2. Astfel se mai poate coborī poziția velei și caiacul devine mai stabil la rafalele de vānt.

Coborārea velei este bună, indiferent de poziția catargului. O să observi că barca devine foarte ușor instabilă dacă bate vāntul o idee mai tăricel

Succese!

6.  

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    23

Quote Originally Posted by Geoane View Post
    Salut! Aș vrea să-mi cumpăr un caiac ITIWIT, m-ai putea ajuta cu niște păreri? Nu am reusit să-ti trimit un PM, de aceea am scris aici.
    Satut.

Sunt posesor de caiac ITIWIT 3, de 5 ani.
    Subscriu la punctul de vedere al lui One piston.
    As adauga urmatoarele:
    - stabilitatea este foarte buna- viteza relativ mica; am traversat de la Uranopoli pe I. Ammouliani iar seara la intoarcere am prins marea usor montata(valuri de 0.7-1.0 m); caiacul s-a comportat peste asteptari.
    - intretinerea este relativ greoaie; dupa utilizare trebuie demontat complet si uscat, altfel face mucegai intre podea si coca.
    - eu l-am folosit numai la dublu;
    - nu am facut ture mai lungi de 12 km( pe lac ).

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Bună. E drăguț filmulețul și văd că au fost cāteva secvențe īn care a bătut totuși vāntul
    Īntre noi au fost cāțiva care și-au făcut vele la caiac. IMI a făcut un mecanism incredibil de elaborat pe care l-a adus la TID 2010 parcă, Bogdan Buciu a construit un Shearwater, cu două(!) vele, randă și foc, ambele construcții reușite și utilizabile. Sunt și prieteni care au caiace cu vele, de serie, cumpărate. Modelele Pouch sau Klepper. Alții au cumpărat doar velă de tipul acela rotund care funcționează la vānt purtător.
    Ideea generală a velelor este că ori le utilizezi cānd e vānt purtător (care te īmpinge), ori dacă vrei să fie funcționale și la vānt travers sau dinaintea traversului, va trebui o suprafață antiderivă īmpărțită īn două: cārmă și derivor.
    Vela pe care o ai, poate funcționa foarte bine la vānt purtător doar, fiindcă nu ai antideriva necesară, fără de care vei aluneca lateral.
    Așadar, dacă se navighează cu vānt purtător, aș avea două sugestii:
    1. Se poate monta țeava catargului mai īn față, pentru a nu mai sta sub velă.
    2. Astfel se mai poate coborī poziția velei și caiacul devine mai stabil la rafalele de vānt.

Coborārea velei este bună, indiferent de poziția catargului. O să observi că barca devine foarte ușor instabilă dacă bate vāntul o idee mai tăricel

Succese!
    Si zi asa, se poate pune o vela la kayak?... Starnesti amintiri...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Si zi asa, se poate pune o vela la kayak?... Starnesti amintiri...
    Ar fi cazul să mai puneți la treabă U-boat-ul, că nu-i place praful din debara, ci apa din sălbăticie

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Ar fi cazul să mai puneți la treabă U-boat-ul, că nu-i place praful din debara, ci apa din sălbăticie
    Nu elaborez sa nu poluez topic-ul omului, dar mentionez ca 2020 este un an imposibil in care toate s-au intors invers, de la servici la libertatea de a calatori si securitatea personala in afara casei. Este anul in care ramanem condamnati la izolare pe langa casa. Nici gand de iesire cu U-Boat-ul sau orice altceva. Asta e...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

@ Florio, multumesc de sfaturi. E mai lumina in mintea mea acum.

Intre timp mi-am dat seama (cred ca prin pasii astia au trecut multi) ca un caiac ON TOP nu ma satisface. Si mi-am luat un SIT IN (Feelfree Aventura 110 - https://www.youtube.com/watch?v=kcxGiCX9BRk).
    Mi-am comandat de pe Joom o vela circulara si astept sa-mi ajunga in Septembrie.
    Carma imi vine in august.

@ DoiNomazi - nu poluezi cu nimic topicul. Avand in vedere experienta voastra cu U-Boat (si nu numai), cred ca am multe de invatat de la voi. Prin urmare orice sfat e binevenit.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Ofer plan caiac Mill Creek 16,5 din placaj maritim-schimb cu plan caiac strip tandem
    de Daniel Papuc īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17 May 2018, 12:01 AM
  2. Tura Olt (Brasov)
    de Tigly īn topicul Organizări īntālniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 24 May 2015, 07:16 AM
  3. Oferta carucior caiac si suport portbagaj caiac
    de barciinbagaje.ro īn topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18 Jul 2012, 03:02 PM
  4. lotca de brasov
    de dan dragos īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 Jun 2011, 10:22 AM
  5. BRASOV - un nou nucleu de velisti
    de RobertAmbrozie īn topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16 Nov 2008, 07:03 AM

Tags for this Thread

Bookmarks