Caiac sit on top cu vela si stabilizatoare

Salut.
Sunt posesor de caiac sit on top (galaxy cruz) si intentionez sa-i montez vela si stabilizatoate pana la vara.
Am deja o vela de windsurf (5.2). Cred ca e cam mare si o sa o micsorez.
Am văzut filmele de pe Youtube, dar dacă e cineva care a mai făcut aceste modificari l-aș ruga sa-mi dea ceva sfaturi.
Va multumesc.
 
Ultima editare:
Salut! Aș vrea să-mi cumpăr un caiac ITIWIT, m-ai putea ajuta cu niște păreri? Nu am reusit să-ti trimit un PM, de aceea am scris aici.
 
Salut. Caiacul gonflabil Itiwit este super stabil si lent. E ca un autobuz cu care esti in siguranta si in care iți poti transporta familia si bagajele.
 
Am montat vela. Nu prea am avut vânt dar am reusit sa-i făc un test:
https://m.youtube.com/watch?v=AquQmhbM8v0

Bună. E drăguț filmulețul și văd că au fost câteva secvențe în care a bătut totuși vântul :)
Între noi au fost câțiva care și-au făcut vele la caiac. IMI a făcut un mecanism incredibil de elaborat pe care l-a adus la TID 2010 parcă, Bogdan Buciu a construit un Shearwater, cu două(!) vele, randă și foc, ambele construcții reușite și utilizabile. Sunt și prieteni care au caiace cu vele, de serie, cumpărate. Modelele Pouch sau Klepper. Alții au cumpărat doar velă de tipul acela rotund care funcționează la vânt purtător.
Ideea generală a velelor este că ori le utilizezi când e vânt purtător (care te împinge), ori dacă vrei să fie funcționale și la vânt travers sau dinaintea traversului, va trebui o suprafață antiderivă împărțită în două: cârmă și derivor.
Vela pe care o ai, poate funcționa foarte bine la vânt purtător doar, fiindcă nu ai antideriva necesară, fără de care vei aluneca lateral.
Așadar, dacă se navighează cu vânt purtător, aș avea două sugestii:
1. Se poate monta țeava catargului mai în față, pentru a nu mai sta sub velă.
2. Astfel se mai poate coborî poziția velei și caiacul devine mai stabil la rafalele de vânt.

Coborârea velei este bună, indiferent de poziția catargului. O să observi că barca devine foarte ușor instabilă dacă bate vântul o idee mai tăricel :)

Succese!
 
Salut! Aș vrea să-mi cumpăr un caiac ITIWIT, m-ai putea ajuta cu niște păreri? Nu am reusit să-ti trimit un PM, de aceea am scris aici.

Satut.

Sunt posesor de caiac ITIWIT 3, de 5 ani.
Subscriu la punctul de vedere al lui One piston.
As adauga urmatoarele:
- stabilitatea este foarte buna- viteza relativ mica; am traversat de la Uranopoli pe I. Ammouliani iar seara la intoarcere am prins marea usor montata(valuri de 0.7-1.0 m); caiacul s-a comportat peste asteptari.
- intretinerea este relativ greoaie; dupa utilizare trebuie demontat complet si uscat, altfel face mucegai intre podea si coca.
- eu l-am folosit numai la dublu;
- nu am facut ture mai lungi de 12 km( pe lac ).
 
Bună. E drăguț filmulețul și văd că au fost câteva secvențe în care a bătut totuși vântul :)
Între noi au fost câțiva care și-au făcut vele la caiac. IMI a făcut un mecanism incredibil de elaborat pe care l-a adus la TID 2010 parcă, Bogdan Buciu a construit un Shearwater, cu două(!) vele, randă și foc, ambele construcții reușite și utilizabile. Sunt și prieteni care au caiace cu vele, de serie, cumpărate. Modelele Pouch sau Klepper. Alții au cumpărat doar velă de tipul acela rotund care funcționează la vânt purtător.
Ideea generală a velelor este că ori le utilizezi când e vânt purtător (care te împinge), ori dacă vrei să fie funcționale și la vânt travers sau dinaintea traversului, va trebui o suprafață antiderivă împărțită în două: cârmă și derivor.
Vela pe care o ai, poate funcționa foarte bine la vânt purtător doar, fiindcă nu ai antideriva necesară, fără de care vei aluneca lateral.
Așadar, dacă se navighează cu vânt purtător, aș avea două sugestii:
1. Se poate monta țeava catargului mai în față, pentru a nu mai sta sub velă.
2. Astfel se mai poate coborî poziția velei și caiacul devine mai stabil la rafalele de vânt.

Coborârea velei este bună, indiferent de poziția catargului. O să observi că barca devine foarte ușor instabilă dacă bate vântul o idee mai tăricel :)

Succese!

Si zi asa, se poate pune o vela la kayak?... :) Starnesti amintiri...
 
Ar fi cazul să mai puneți la treabă U-boat-ul, că nu-i place praful din debara, ci apa din sălbăticie :)

Nu elaborez sa nu poluez topic-ul omului, dar mentionez ca 2020 este un an imposibil in care toate s-au intors invers, de la servici la libertatea de a calatori si securitatea personala in afara casei. Este anul in care ramanem condamnati la izolare pe langa casa. Nici gand de iesire cu U-Boat-ul sau orice altceva. Asta e...
 
@ Florio, multumesc de sfaturi. E mai lumina in mintea mea acum.

Intre timp mi-am dat seama (cred ca prin pasii astia au trecut multi) ca un caiac ON TOP nu ma satisface. Si mi-am luat un SIT IN (Feelfree Aventura 110 - https://www.youtube.com/watch?v=kcxGiCX9BRk).
Mi-am comandat de pe Joom o vela circulara si astept sa-mi ajunga in Septembrie.
Carma imi vine in august.

@ DoiNomazi - nu poluezi cu nimic topicul. Avand in vedere experienta voastra cu U-Boat (si nu numai), cred ca am multe de invatat de la voi. Prin urmare orice sfat e binevenit.
 
@ Florio, multumesc de sfaturi. E mai lumina in mintea mea acum.

Intre timp mi-am dat seama (cred ca prin pasii astia au trecut multi) ca un caiac ON TOP nu ma satisface. Si mi-am luat un SIT IN (Feelfree Aventura 110 - https://www.youtube.com/watch?v=kcxGiCX9BRk).
Mi-am comandat de pe Joom o vela circulara si astept sa-mi ajunga in Septembrie.
Carma imi vine in august.

@ DoiNomazi - nu poluezi cu nimic topicul. Avand in vedere experienta voastra cu U-Boat (si nu numai), cred ca am multe de invatat de la voi. Prin urmare orice sfat e binevenit.

Prietene, nu sunt omul potrivit pentru sfaturi... :) Nici eu nu mai ascult parerile altora si nu vad de ce ar asculta altii parerile mele.

Nu stiu ce astepti de la un caiac cu vele. Unde vrei sa te duci cu el si cat vrei sa cari? Mentionand ca fiecare tip de iesire pe apa are farmecul ei aparte, as aborda intr-un fel o expeditie de cateva zile si in alt fel o iesire de o zi.

Care este preferinta? Cum crezi ca vei iesi cel mai mult cu caiac-ul? Vor fi compromisuri si de-o parte si de alta.

Daca vrei expeditie, iti va trebui un caiac incapator si stabil si o vela/carma/derivor pe masura care sa-ti permita sa navigi cu mai multe tipuri de vant, nu numai vant de pupa.

Daca anticipezi ca te vei bucura de caiac in iesiri de o zi, ai o libertate mai mare sa-ti alegi ceva usor si o vela mai mica.

Indiferent de optiune, nu uita ca vela atasata oricarui tip de caiac este un compromis. Caiacul “original” asa cum il definim, nu a fost conceput pentru vela. In primul rand nu are stabilitatea potrivita si trebuie sa gasesti metode de compensare. Daca esti hotarat pe vela, iti trebuie un derivor. Dar banuiesc ca stii deja toate astea si risc sa te plictisesc.

Pana la urma bucuria e mare. Ia-ti ce ti se potriveste si, indiferent de parerile altora, bucura-te de el.

LE: Cred ca e bine ca ai renuntat la sit-on-top. In afara de pescuit, fotografie si scufundari, in functie de cat poate cara, nu prea sunt bune la nimic...
 
Imi doresc expeditii de o saptamana pe coasta marii, insa reusesc sa fac doar ture pe lacuri & rauri de 2-3 ore.
Dar sunt la inceput si simt ca fac pasi (mici) in directia care trebuie. Ma bucur de fiecare moment petrecut in caiac si o sa ma bucur si mai tare de experinta cu vela, abia astept sa o testez.
Multumesc de sugestii, ascultand parerile oamenilor si suprapunandu-le peste experientele mele personale o sa-mi gasesc pana la urma vantul potrivit.
 

Back
Sus