Black sea navigation char (west)

portul tomis

Nu cred ca e asa o mare aventura sa intrii in portul Tomis noaptea. Nu stiu daca neaparat sunt eu atat de familiarizat cu el, dar nu cred ca e dificil. Am intrat in porturi cu bucile stranse prin insulitze prin grecia, pana si in Eforie Nord e mai greu, ca sa nu mai vorbim de intrarea pe bratzul Sf Gheorghe.
 
home

l-am vazut pe traian, acum multzi ani, cand era dupa o reparatzie capitala. Tatal tau, poate, era tare mandru de el, cred ca e vb de vre-o 8 ani :)
 
Dupa cum se vede pe map24, Navteq a progresat foarte mult, cel putin pe partea de navigatie rutiera, oricum au lucrat enorm fata de ce e in City Navigator. E buna concurenta!
Aaa, si chiar daca vanzarile de bluechart in Ro nu-s grozave, eu sunt de parere ca intai trebuie sa ai ce vinde, un produs performant, sa arati ca poti sustine acest produs, s-apoi sa ceri volum. Chiar daca nu se imbogateste din asta, nici gaura in cer nu e sa ai o echipa care sa faca update la digul ala, cu tot cu luminile mutate daca or fi. Sunt informatii capitale, cine are curaj sa intre in Tomis sau pe-aiurea in zona noaptea, pe ceata, pe baza bluechartului daca are lacune din astea? Faci barca zob in dig cu mult suces!

Nu am pretentia ca as cunoaste politica Garmin in amanunt, o mai dau si ei in bara. La urma urmei nu romanii ar trebui sa fie principalii clienti ai Bluechartului.
Problema volumelor in vanzari din cate stiu eu nu a fost numai la nivelul numarului de harti vandute ci si a produselor de marina in general. Aici exista 2 factori, piata romaneasca unde ma abtin la comentarii si cei care reprezinta Garmin Romania iar aici stim bine despre cine vorbim.
Mai asteptam cativa ani sa ne maturizam iar pe urma se vor vedea schimbari, cel putin asa sper.
 
Ultima editare:
Harta asta e editata de Directia Hidrografica. O poti cumpara de la sediul lor, langa academia navala (str. Fulgerului nr. 1). Nu am idee cat costa, si care e ultima editie.
Exista si o varianta editata de British Admiralty pe care o poti comanda pe net de la diverse situri, dar preturile sunt cam mari.
 
Nu am pretentia ca as cunoaste politica Garmin in amanunt, o mai dau si ei in bara. La urma urmei nu romanii ar trebui sa fie principalii clienti ai Bluechartului.
Problema volumelor in vanzari din cate stiu eu nu a fost numai la nivelul numarului de harti vandute ci si a produselor de marina in general. Aici exista 2 factori, piata romaneasca unde ma abtin la comentarii si cei care reprezinta Garmin Romania iar aici stim bine despre cine vorbim.
Mai asteptam cativa ani sa ne maturizam iar pe urma se vor vedea schimbari, cel putin asa sper.

Navele comerciale cu ce harti/soft lucreaza?
 
De unde pot lua astfel de harti (legal) ?

Lege nr. 395 din 11/10/2004 (Lege 395/2004) privind activitatea hidrografica maritima
Art. 5. -
(2) Directia hidrografica maritima desfasoara, in principal, urmatoarele activitati: ...
i) distributia si vanzarea hartilor de navigatie si a documentelor nautice romanesti, a caror utilizare este obligatorie pentru siguranta navigatiei.

Art. 10. - Navele care navigheaza in apele din zona de competenta nationala a Romaniei sunt obligate sa aiba la bord hartile oficiale si documentele nautice actualizate pentru aceasta zona, publicate de Directia hidrografica maritima.


Preturile sant pe romaneste, Cartea Pilot in doua volume era 9 euro asta-iarna.
Alt avantaj e ca hartile lor sant aduse la zi, chiar la zi! Cand am fost la ei sa cumpar harti mi-au spus sa vin a doua zi ca sa aiba timp plutonierul sa le actualizeze!
 
preturi harti si servicii

Art. 1. - Tarifele pentru datele publice obţinute din activitatea hidrografică maritimă, oferite spre valorificare de către Direcţia hidrografică maritimă, sunt următoarele:
A. Preţuri de vânzare pentru hărţi şi documente de navigaţie:

1. harta de navigaţie scara de la 1:5.000 până la 1:25.000 = 12 Euro
2. harta de navigaţie scara de la 1:50.000 până la 1:150.000 = 10 Euro
3. harta de navigaţie scara de la 1:200.000 până la 1:500.000 = 9 Euro
4. harta de navigaţie scara de la 1:750.000 în sus = 12 Euro
5. avizul pentru navigatori:
a) abonament anual (conţine 12 avize lunare şi suplimentul anual cu anexa) = 122 Euro
b) suplimentul anual = 21 Euro
c) anexa la suplimentul anual = 20 Euro
d) avizul lunar = 14 Euro
6. Cartea farurilor = 5 Euro
7. Cartea-pilot a Mării Negre = 4,5 Euro
8. table nautice (tip D.H.) = 6 Euro
9. Catalogul hărţilor editate de Direcţia hidrografică maritimă = 2 Euro
B. Preţuri de vânzare pentru hărţile electronice de navigaţie şi hărţile raster:

1. hărţi generale (Ro 2) = 17 Euro
2. hărţi costiere (Ro 3) = 16 Euro
3. hărţi de apropiere (Ro 4) = 18 Euro
4. hărţi portuare (Ro 5) = 18 Euro
5. hărţi de acostare (planuri Ro 6) = 15 Euro
6. abonamentul anual pentru actualizarea unui set complet de hărţi
electronice = 300 Euro
7. abonamentul anual pentru actualizarea unei singure hărţi = 30 Euro

Art. 2. - (1) Tarifele pentru activităţile hidrografice, cartografice şi de publicare desfăşurate de către Direcţia hidrografică maritimă, la solicitarea instituţiilor, organismelor sau organizaţiilor publice ori private, prevăzute la art. 6 alin. (1) din Legea nr. 395/2004 privind activitatea hidrografică maritimă, sunt următoarele:


1. cercetare hidrografică
a) raion costier cu legare topogeodezică la uscat = 400 Euro/km2
b) raion costier în zonă greu accesibilă = 500 Euro/km2
c) ape interioare = 400 Euro/km2
d) raion de larg = 800 Euro/km2
2. ridicări topografice:
a) teren fără accidentări = 200 Euro/km2
b) teren accidentat = 300 Euro/km2
3. întocmirea de hărţi speciale = 0,5 Euro/cm2 de hartă
4. elaborarea de planuri = 1 Euro/cm2 de plan
5. executarea compensărilor şi etalonărilor la aparatura de
navigaţie:
a) Hcompas magnetic = 33 Euro
b) girocompas = 35 Euro
c) loch-uri = 30 Euro
d) sonde = 15 Euro
e) radiogoniometre = 30 Euro
f) asistenţă tehnică de specialitate = 5 Euro/h/om
6. plata serviciului de semnalizare maritimă prin faruri pentru
navele străine şi româneşti care intră în porturi:
a) nave maritime = 0,03 Euro/UTB
b) nave pescadoare = 0,02 Euro/UTB
 
Navele comerciale cu ce harti/soft lucreaza?

In principiu navele comerciale lucreaza cu portofolii de harti emise de British Admiralty. Preturile mari se justifica aici pentru ca harta e document juridic acceptat in instanta (pe romaneste, daca faci o tampenie si dovedesti ca harta nu era conforma cu realitatea intalnita, esti exonerat de vina). De aici si toate corectiile pentru harti ce vin zilnic prin radio, navtex, saptamanal sunt editate avize scrise cu toate corectiile aparute in saptamana precedenta, etc. In principiu o astfel de harta ar trebuie sa fie conforma cu realitatea la milimetru (in realitate nu e chiar asa, dar e foarte aproape).
Din cate stiu British Admiralty emite si cateva portofolii "laisure" pentru yacht-uri, care sunt mai ieftine, dar acopera doar Grecia, Croatia, Caraibe, UK, si cam atat.

In ce priveste softuri, am intalnit multe ECDIS-uri produse de Transas, si pot sa spun ca sunt foarte bune. Hartile lor sunt vectoriale, aprobate de B.A. si au acelasi regim ca si hartile de hartie (corectiile vin destul de des prin email, sau cd-uri). Au si o varianta de soft pentru yacht-uri, nu am lucrat prea mult pe ea, dar poti afla mai multe detalii la www.transasnavigator.com

Sper ca te-am lamurit :)
Numai bine!
 
Haideti ca tot rusii ne scot la liman!
Aici este un fisier .rar cuprinzand doua harti complete ale Marii Negre si Azov: un ca .jpg si alta ca .map calibrata pt OziExplorer.
 
Harta Marea Neagra Garmin

Buna ziua. Ma numesc AURELIAN BOTEZATU si sunt nou inscris. Am un chartplotter garmin 3010 si am nevoie de Harta Marii Negre. Din cite am vazut la Garmin numai acopera aceasta zona. Inainte aveau EU 504 care au abandonat-o. Ma puteti ajuta cu un sfatsau altfe?
 

Back
Sus