Reconditionare barca fibra de sticla veche

Va salut,

Am sa incep direct cu scopul acestui topic si anume:

Am o barca veche din fibra de sticla ce are mici crapaturi si necesita o reconditionare mai drastica din punctul meu de vedere...
Are pe ea "n" straturi de vopsea scorojite si batute de soare si din ce imi amintesc are o fisura pe chila, pe unde si lua apa, ca de'aia am scos-o din uz acum mai bine de 7-8 ani...!
A venit momentul sa ii acord ceva timp ca sa o fac utilizabila, in lipsa de alta barca... .

Intentionez sa o iau la smirgheluit toata, interior si exterior pana ajung la fibra ( nu se pune problema de existenta vre-unui topcoat/gelcoat), iar dupa, pe exterior vreau sa ii aplic un nou strat de stratimat de fibra de 300 cu rasina, iar apoi ( aici e marea mea dilema) oare sa slefuiesc pentru a-i da o fata cat de cat neteda si dupa sa vin cu un chit cu fibra de sticla, sau sa vin direct peste fibra pusa cu chitul respectiv, apoi sa netezesc cu smirghel si dupa sa aplic gel coat-ul ( pot pune gel coat-ul direct peste chitul de fibra?)

Ma gandeam ca pentru vopseaua uscata sa folosesc flexul cu o perie de sarma, apoi sa sa incep cu smirghel de 120 si la final cu 240 granulatie!

Mentionez ca barca este destul de veche..- in jur de 30- 35 de ani, de'aia intentionez sa ii pun un nou strat de fibra!

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi despre pasii care trebuie sa ii urmez, pentru a putea a putea finaliza (cu bine :) ) acest proiect!

Va multumesc anticipat!
 
Salut,
Cum stai cu lucrările la barcă?
Mi-am cumpărat și eu o bătrânică (nu stiu exact cât de bătrână - nu am acte la ea) și vreau să o recondiționez.
Mă interesează cu ce chituiești fibra de sticlă.
 
depinde cum arata fibra. nu am foarte mare experienta dar iti pot spune ce am facut la copaia mea. este si ea batrana -e de prin anii 80- si am avut noroc ca fibra a fost protejata la interior si exterior cu gelcoat. la reconditionare am folosit stratimat si tesatura. stratimat 300g , tesatura 500g, 280g , 180g si 90g. acum cat de bine vrei sa arate. de chituit grosier am folosit chit poliesteric din ala verde cu fibra de sticla si pentru fin am facut din rasina si faina de grau . pt slefuit am folosit granulatie de 100 si 180 pe uscat si 240, 400, 600 si apoi 1500 pe umed (cu apa) . apoi gelcoat si din nou 400, 800 si 1500 umed si pe urma polis. e multa migala daca vrei sa arate bine. si mai ales mult praf. daca pui ceva poze se gaseste cineva sa te ajute sigur cu un sfat ceva. mai sunt postari pe aceasta tema
 

Back
Sus