Inmatriculare peridoc adus din America fara acte

M-ar interesa daca cineva are cunostinte cum pot inmatricula un peridoc adus din America. Problema e ca nu am nici un act la el si nici dovada ca a fost platita taxa vamala.
 
M-ar interesa daca cineva are cunostinte cum pot inmatricula un peridoc adus din America. Problema e ca nu am nici un act la el si nici dovada ca a fost platita taxa vamala.

Nu văd nici o soluție în a introduce ceva fără documente de proveniență, în cadru legal.
Poate doar dacă un atelier își asumă construirea peridocului și îi furnizează astfel o proveniență. Dar asta e una fictivă, ceea ce înseamnă o ilegalitate. Fiind un forum public susținut de oameni onești, nu putem da asemenea sfaturi :) .
Firesc este să se ia legătura în SUA și să se aducă un document de proveniență, care va fi tradus și utilizat la înmatriculare.
 
Din cate am inteles de la un prieten, il declari ca peridoc artizanal (ca si cum l-ai facut tu).
Iti trebuie un proiect pentru la RAR, dar am inteles ca tot pe acolo gasesti si cine sa ti-l faca.
Bine, depinde si de localitate probabil.
Parerea mea este sa mergi mai intai la RAR sa te interesezi.
Anunta-ma daca ai rezolvat. Daca nu, sa ma interesez mai amanuntit aici, la noi. (Galati)
 

Back
Sus