Barcile Golf Major de la Bratesul

Salutare tuturor.
Cred ca am citit minim jumatate din topicurile acestui forum in ultimele 4 luni de cand ma documentez sa cumpar o barca.
E greu de ales ceva intrucat nu prea am testat barci si nu stiu ce sa urmaresc la ele.

In prima faza am vrut AN510 dar nu am reusit sa il contactez pe d-l Vali si am inteles ca ar fi si o lunga lista de asteptare, apoi am vrut Black Sea Fishing 510 dar timpul mare de asteptare care am observat ca deseori se prelungeste m-a descurajat.

Recent am vazut barca Golf Major de la Bratesul, am fost si la fabrica lor din Galati si am vazut cum le construiesc. In opinia mea de necunoscator mi s-a parut ok Golful major de 5.65m si timpul de livrare este acceptabil.


Eu o cumpar pentru iesiri in Delta Dunarii si pe Razim, 2-3 iesiri pe luna, impreuna cu 2-3 persoane pentru pescuit sportiv (spinning, clonc, stationar)
Pretul este in jur de 2700 EUR barca cu consola centrala.

Pentru motor m-am gandit la Evinrude E-Tec 40CP, nou.

Este cineva pe forum care a avut experiente cu Golf Major? As fi foarte bucuros sa primesc niste pareri inainte de a da banii pe ea.

Multumesc anticipat.
 
Salut,
N-am avut Golf Major ci o lotca de la Bratesul. Chiar si cu aia, care era mult mai ingusta nu te poti duce pe lacul Razelm montat decat cu valul sau contra valului.
Si pe alte lacuri din delta (L. Puiu este cel mai bun exemplu!) nu te poti duce cu o barca ca Golf Major pe vant. Din cauza latimii mari nu taie valul ci il sare pe jumatate si valul urmator, care te prinde cu prova in coborare, iti baga apa. Pe apa calma totul e OK. Parerea mea este sa te dai cu asa o barca inainte de a o achizitiona.
Multa bafta!
 
Da, inteleg ca latimea este un dezavantaj la valuri. Incerc totusi sa caut un compromis de comportament bun la valuri medii (clar nu ies cand este montat Razlem ul) si stabilitate buna in stationare + spatiu suficient.
Altfel, ce recomandare aveti? Cu ce barci ati avut experiente bune pentru agremement, pescuit sportiv.
Am avut in plan si Black Sea Fishing 510 dar diferenta de latime e mica.
Recent am gasit o barca Temerar 575, imi pare ca are prova inaltata destul dar nu am gasit nici o informatie despre Temerar si nu stiu ce sa aleg.
 
Salut,
N-am avut Golf Major ci o lotca de la Bratesul. Chiar si cu aia, care era mult mai ingusta nu te poti duce pe lacul Razelm montat decat cu valul sau contra valului.
Si pe alte lacuri din delta (L. Puiu este cel mai bun exemplu!) nu te poti duce cu o barca ca Golf Major pe vant. Din cauza latimii mari nu taie valul ci il sare pe jumatate si valul urmator, care te prinde cu prova in coborare, iti baga apa. Pe apa calma totul e OK. Parerea mea este sa te dai cu asa o barca inainte de a o achizitiona.
Multa bafta!

Lacul Puiu nu stiu ce face, nu l-am vizitat, in schimb stiu ce poate face Razlem. Nu cred ca este vreo barca de agrement din gama aceasta cu care as avea curaj sa il traversez cand e montat.
 
Salut,
Nenea inginerul asta cu Temerar nu prea le are cu marketingul.
N-am vazut nicaieri o prezentare tehnica, cred ca este tot cu dublu fund. Oricum trei banchete intermediare sunt multe, dupa parerea mea si la lungimea asta merita consola centrala. Cred ca este tot Categoria C. Si conform articolului din adevarul si la Temerar ai de asteptat.
Daca nu iesi pe vant si Black Sea 510 e OK, desi ar trebui umblat putin la nervurile dintre corpuri pentru rigidizare.
Imi repet sfatul: date cu fiecare din barcile pe care ai pus ochii! Odata luata nu prea mai poti face multe lucruri!
Multa bafta!
 

Back
Sus