Results 1 to 4 of 4

Topic: Achizitie peridoc, barca, motor din Olanda

Junior Member
    Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    2

Default Achizitie peridoc, barca, motor din Olanda

A achizitionat cineva pachet complet peridoc, barca , motor din Olanda? Daca da sau aveti informatii temeinice despre speta, imi puteti preciza, va rog, care este procedura legata de documentele/ demersurile necesare a fi facute la dealer ? Sunt , recunosc, un pic in ceata datorita reglementarii diferite in ceea ce priveste circulatia in NL a peridocurilor ( poarta acelasi nr de inmatriculare ca si masina) si cele de la noi, unde, tb sa omolghez la RAR si inmatriculez cu nr diferit . Ce documente sunt necesare pt a nu avea pb in RO? Pot obtine in NL nr provizorii de inmatriculare pt peridoc a aduce in tara barca si motorul? Precizez ca merg incolo cu masina inmatriculata RO si intentionez sa iau barca si motor pe care sa le inregistrez cf legislatiei noastre ( ex. o barca open + un motor de 60 HP) . La ce alte detalii (acte) ar tb sa fiu atent. Va multumesc anticipat

Aduci in Romania pe o platforma sau pe TIR si aici RAR, carte, primarie, DRPCIV si gata. La barca; act de achizitie, primarie, ANR, inspectie, inscrie capitanie, carnet de la ANR si gata
    Daca la el se supune inmatricularii ... ai nevoie si de actul de scoatere din portul lui.
    Nici Anglia nu foloseste numere la peridoc si incurcamputin lucrurile.
    Se poate inmatricula si la ei dar numai daca proprietarul iese de la ei.Loco nu au nevoie de nimic

3.  

Junior Member
    Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    2

Quote Originally Posted by dell_ser View Post
    Aduci in Romania pe o platforma sau pe TIR si aici RAR, carte, primarie, DRPCIV si gata. La barca; act de achizitie, primarie, ANR, inspectie, inscrie capitanie, carnet de la ANR si gata
    Daca la el se supune inmatricularii ... ai nevoie si de actul de scoatere din portul lui.
    Nici Anglia nu foloseste numere la peridoc si incurcamputin lucrurile.
    Se poate inmatricula si la ei dar numai daca proprietarul iese de la ei.Loco nu au nevoie de nimic
    Mulțumesc pt raspuns. Am precizat că merg īncolo cu mașina RO și vreau să mă pot īntoarce legal cu barca și peridoc. Nu platforma, nu TIR. Tb sa o existe o soluție ...

inmatriculeaza la ei peridocul si tu aduci pe drum cu numere cu timp limiat

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30 May 2019, 12:05 PM
  2. achizitie motor sh 200cp + reparatie capitala barca
    de cod3 īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10 Aug 2017, 01:47 AM
  3. Sfat achizitie motor barca
    de andrei152000 īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 17 Aug 2014, 10:13 AM