Achizitie peridoc, barca, motor din Olanda

A achizitionat cineva pachet complet peridoc, barca , motor din Olanda? Daca da sau aveti informatii temeinice despre speta, imi puteti preciza, va rog, care este procedura legata de documentele/ demersurile necesare a fi facute la dealer ? Sunt , recunosc, un pic in ceata datorita reglementarii diferite in ceea ce priveste circulatia in NL a peridocurilor ( poarta acelasi nr de inmatriculare ca si masina) si cele de la noi, unde, tb sa omolghez la RAR si inmatriculez cu nr diferit . Ce documente sunt necesare pt a nu avea pb in RO? Pot obtine in NL nr provizorii de inmatriculare pt peridoc a aduce in tara barca si motorul? Precizez ca merg incolo cu masina inmatriculata RO si intentionez sa iau barca si motor pe care sa le inregistrez cf legislatiei noastre ( ex. o barca open + un motor de 60 HP) . La ce alte detalii (acte) ar tb sa fiu atent. Va multumesc anticipat
 
Aduci in Romania pe o platforma sau pe TIR si aici RAR, carte, primarie, DRPCIV si gata. La barca; act de achizitie, primarie, ANR, inspectie, inscrie capitanie, carnet de la ANR si gata
Daca la el se supune inmatricularii ... ai nevoie si de actul de scoatere din portul lui.
Nici Anglia nu foloseste numere la peridoc si incurcamputin lucrurile.
Se poate inmatricula si la ei dar numai daca proprietarul iese de la ei.Loco nu au nevoie de nimic
 
Aduci in Romania pe o platforma sau pe TIR si aici RAR, carte, primarie, DRPCIV si gata. La barca; act de achizitie, primarie, ANR, inspectie, inscrie capitanie, carnet de la ANR si gata
Daca la el se supune inmatricularii ... ai nevoie si de actul de scoatere din portul lui.
Nici Anglia nu foloseste numere la peridoc si incurcamputin lucrurile.
Se poate inmatricula si la ei dar numai daca proprietarul iese de la ei.Loco nu au nevoie de nimic

Mulțumesc pt raspuns. Am precizat că merg încolo cu mașina RO și vreau să mă pot întoarce legal cu barca și peridoc. Nu platforma, nu TIR. Tb sa o existe o soluție ...
 
am vazut abia acum acest post si din cauza asta raspund asa de tarziu. am fost confruntat anul trecut cu aceeasi problema in olanda. am incercat sa cumpar barca cu peridoc tot din olanda. inainte de a achizitiona am facut ceva sapaturi in legislatie . atat olandeza cat si cea romaneasca. sunt 2 situatii distincte. peridocul este cu masa maxima admisa sub 750 kg si cu masa peste 750kg. ce pui pe el este treaba ta dar sa nu depaseasca acesta greutate. prima situatie sub 750 kg: nimeni dar absolut nimeni nu iti va face talon sau certificat de export pt peridoc. am fost si la rar-ul lor si degeaba. se pune doar numarul masinii pe fond alb si circuli cu el pana la granita cu romania. pe urma e mai complicat.mai exista posibilitatea de a veni cu el in romania daca aveti masina cu nr de olanda chiar daca sunt de export. situatia 2 peste 750 kg: faci actele cu proprietarul o radiaza el acolo si faci acte export si vii cu ea daca ai si E pe carnet. cat despre barca s-a mentionat deja.
la capitolul inmatriculare peridoc cu actele de vanzare cumparare , acte de export pt cele peste 750kg mergeti la politie pt nr provizorii si apoi la rar etc. aveti grija ca pe actele de vanzare sa fie specificata suma de achizitie.acum astept si eu sa treaca situatia sa pot inmatricula remorca
 
Salut,
Eu am achizitionat recent, dar din Germania, barca 1.2 tone si peridoc de max 1.7 tone masa incarcare. Fiind peste 750kg masa de incarcare a trebuit sa merg la RAR. Desi a fost inmatriculat pe numele meu in Germania, am avut nevoie de contractul de vanzare cumparare si certificatul de inmatriculare. Eu nu am avut cartea de identitate cand m-am prezentat la RAR (briful mare cum se zice), intrucat avea regim special in Germania.
Asa cum spune Pete daca sare de 750kg trebuie verificat la RAR. Noile tarife pentru RAR sunt in jur de 1200 ron iar asigurarea in jurul a 60 ron pe an. Nu stiu inca ce impozit se plateste la primarie intrucat anul acesta la mine a fost zero. Nu se plateste taxa de parcare in oras pentru peridoc.
 
Salut,
Eu am achizitionat recent, dar din Germania, barca 1.2 tone si peridoc de max 1.7 tone masa incarcare. Fiind peste 750kg masa de incarcare a trebuit sa merg la RAR. Desi a fost inmatriculat pe numele meu in Germania, am avut nevoie de contractul de vanzare cumparare si certificatul de inmatriculare. Eu nu am avut cartea de identitate cand m-am prezentat la RAR (briful mare cum se zice), intrucat avea regim special in Germania.
Asa cum spune Pete daca sare de 750kg trebuie verificat la RAR. Noile tarife pentru RAR sunt in jur de 1200 ron iar asigurarea in jurul a 60 ron pe an. Nu stiu inca ce impozit se plateste la primarie intrucat anul acesta la mine a fost zero. Nu se plateste taxa de parcare in oras pentru peridoc.
 

Back
Sus