Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Topic: Limnos si Lesbos

Default Limnos si Lesbos

Salutari tuturor. N-am mai fost de foarte mult timp pe aici!
    Si acum la treaba.
    Intentionam, ERMIS, Vali (sefa de echipaj, timonierul, bucatareasa si sefa mea !!!) si eu, sa ne schimbam destinatia pentru vara care urmeaza catre Limnos si Lesbos. Plecarea va fi undeva in a doua treime din mai, de la Salonik. Vom sta acolo pina in prima saptamana din iulie dupa care Sporade, pana prin septembrie.
    Ideea este ca, sau eu nu ma descurc cu cautatul, sau nu prea sunt informatii, pe forum, despre zona aceea. Asa ca, daca sunt cunoscatori, orice informatie mi-ar fi utila.
    Cineva tre' sa si spele vasele pe barca!

Am fost in insula Limnos, portul Myrina (port municipal si pescaresc cu acostare gratuita) in luna iulie cand nu gaseai nici un loc la cheu. Portul se afla intr-un golf bine protejat, cu adancimi care nu pun probleme de pescaj pentru nici o ambarcatioune si aici stateau la ancora zeci de veliere. Accesul pe uscat se facea cu dinghy la o bucata de cheu in trepte de cativa metri, lasata special libera pentru treaba asta. Trebuie sa ramana permanent cineva la bord care sa stie sa manuiasca dinghy-ul si sa poata fi contactat prin telefon de cei care pleaca sau vin de pe uscat. Se mai putea sta foarte putin, pentru inbarcat/debarcat persoane de pe uscat in dreptul pompei de combustibil. Localitatea frumoasa, tipic greceasca, taverne, tot tacamul, ruinele unui castel italian, etc. Plaja dar, ciudat, in iulie, in Grecia, apa foarte rece, cred ca avea sub 17 grade

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Default Myrna

Myrna , cand am fost cu Lindor, am platit 8 euro pe zi la autoritatea portuara, la poltia de frontiera poti face toate documentele, au fost de treaba, motorina vine la cheu cu cisterna, card pentru apa si curent cu 5 euro de la receptia hotelului din capul danei. in rest port linistit caprioare, aeroprt, mancare buna, nu te asista nimeni la acostare.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20160518_135018.jpg‎   IMG_20160519_073004.jpg‎   IMG_20160524_071302.jpg‎   IMG_20160524_071403.jpg‎   IMG_20160524_071421.jpg‎   20160720_171511.jpg‎   20160720_171527.jpg‎   20160720_171613.jpg‎   20160720_171735.jpg‎  

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Default Mitilini Lesbos,

Mitilini cand am fost eu in 2011-2012 era un port linistit, nu erau emigranti si am lasat-o pe Lindor la iernat acostata in port in fata capitaniei, dupa 8 luni era in perfecta stare, la intrarea in port trebuie sa opresti la punctul de control al politiei de frontiera, si mergi cu actele la capitanie pt verificare, dupa cre primesti acceptul de intrare in port, toate facilitatile, marina pe vremea aceea era scumpa si goala, portul gratis , cartele pt apa si curent de la agentiile turistice din port, in golful de linga Mitilini este o cala rudimentara , dar care isi face treaba pentru andocare costa 300 euro pt urcat coborat si o saptamana de stationare, au si restaurant acceptabil.Sper sa-ti fie de folos
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG141.jpg‎   IMG149.jpg‎   IMG150.jpg‎   IMG156.jpg‎   IMG159.jpg‎   IMG160.jpg‎   IMG168.jpg‎  

Quote Originally Posted by bustanson View Post
    Salutari tuturor. N-am mai fost de foarte mult timp pe aici!
    Si acum la treaba.
    Intentionam, ERMIS, Vali (sefa de echipaj, timonierul, bucatareasa si sefa mea !!!) si eu, sa ne schimbam destinatia pentru vara care urmeaza catre Limnos si Lesbos. Plecarea va fi undeva in a doua treime din mai, de la Salonik. Vom sta acolo pina in prima saptamana din iulie dupa care Sporade, pana prin septembrie.
    Ideea este ca, sau eu nu ma descurc cu cautatul, sau nu prea sunt informatii, pe forum, despre zona aceea. Asa ca, daca sunt cunoscatori, orice informatie mi-ar fi utila.
    Prea multe detalii utile nu am, īn Myrina deja a spus Lindor, găsești tot ce trebuie . N-am apucat să bat īmprejurimile.
    Am mai acostat īn Moudros, localitate ok, port foarte bine protejat de Meltemi, că pe acolo bate bine. Trebuie să fii atent la intrare, după ce se termină digul de beton, este o prelungire din piatră. Portul e bine protejat, dar adāncimile sunt mici, tu ai barcă de 40 picioare. Adāncime pentru tine ar fi la cele două diguri din fața intrării īn port.
    Supermarket, restaurante, rampă (n-ai tu nevoie, dar eu le notez pe unde le văd ). Nu mi-a cerut nimeni nici o taxă... dar cine știe cum o fi acum, căci lucrurile se mai schimbă.
    Despre Lesbos nu știu nimic din experiență personală. N-am ajuns acolo.
    Dacă faci o vacanță īn Limnos și Lesbos, poate pui aici cāteva detalii, să rămānă ca reper.
    Și īncă un lucru: noi facem săptămānal īntālniri aici īn București. Păi nu vii īn mijlocul colectivului? E o invitație

L.E.
    Ia uite, īntre timp a postat nea Sandu informații și despre Lesbos. Păi cāt a navigat Lindor, e normal să știe toate insulele

6.  

Multumesc tuturor pentru informatii.
    Desi ma cam ingrijoreaza problema refugiatilor, inca nu mi-am schimbat intentiile pentru vara aceasta. Cand ajung la Salonic, unde ierneaza ERMIS, voi mai lua detalii si de la greci.
    In alta ordine de idei, anul acesta, din pacate, nu o mai scot pe uscat pentru intretinerea curenta (antifouling, inspectie si alte cele). Motivul? Accident auto cu costuri uriase pentru a repune pe roti masina. Deci, pentru ERMIS, anul acesta buget de austeritate!!!
    Bineinteles ca, daca ajung in zona, voi de toate detaliile.
    Si o intrebare: cand si unde are loc intalnirea? Poate ma invrednicesc sa vin si eu!
    Toate bune.
    Cineva tre' sa si spele vasele pe barca!

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

Atenţie că apele greceşti costiere Lesbos, Chios şi Samos sunt īnchise de autorităţi, pānă la noi ordine. Mesajul este disponibil pe NAVTEX.

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Atenţie că apele greceşti costiere Lesbos, Chios şi Samos sunt īnchise de autorităţi, pānă la noi ordine. Mesajul este disponibil pe NAVTEX.
    Mesajul e antivirus, sau antiemigranți?

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

ZCZC LA50
    020910 UTC MAR 20
    LIMNOS RADIO NAVWARN 58/20
    NORTH AEGEAN SEA
    LESVOS-CHIOS ISLANDS
    RESTRICTED NAVIGATION
    SEA AREAS ARE ESTABLISHED WITHIN THE GREEK
    TERRITORIAL SEA TO CONFRONT ILLEGAL MIGRATION FLOWS
    AROUND LESVOS-CHIOS ISLANDS FROM 02 UNTIL 12 MAR DURING 24 HOURS
    IN ACCORDANCE WITH THE BELOW AREAS:

Imigraţie.

Īmi īncurcă teribil planurile, planificasem un Volos - Alonissos - Lesbos - Chios - Evia - Volos īn iunie.

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Imigraţie.

Īmi īncurcă teribil planurile, planificasem un Volos - Alonissos - Lesbos - Chios - Evia - Volos īn iunie.
    Mai vedem, pānă īn iunie.
    Pe mine riscă să mă īncurce pandemia Corona... peste 3 săptămāni am programat un traseu īn Sporade.
    Și nebunia abia acum pare să se extindă mai abitir.
    Last edited by Florio; acum 2 săptămāni at 12:20 AM.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks