Limnos si Lesbos

Salutari tuturor. N-am mai fost de foarte mult timp pe aici!
Si acum la treaba.
Intentionam, ERMIS, Vali (sefa de echipaj, timonierul, bucatareasa si sefa mea :D !!!) si eu, sa ne schimbam destinatia pentru vara care urmeaza catre Limnos si Lesbos. Plecarea va fi undeva in a doua treime din mai, de la Salonik. Vom sta acolo pina in prima saptamana din iulie dupa care Sporade, pana prin septembrie.
Ideea este ca, sau eu nu ma descurc cu cautatul, sau nu prea sunt informatii, pe forum, despre zona aceea. Asa ca, daca sunt cunoscatori, orice informatie mi-ar fi utila.
 
Am fost in insula Limnos, portul Myrina (port municipal si pescaresc cu acostare gratuita) in luna iulie cand nu gaseai nici un loc la cheu. Portul se afla intr-un golf bine protejat, cu adancimi care nu pun probleme de pescaj pentru nici o ambarcatioune si aici stateau la ancora zeci de veliere. Accesul pe uscat se facea cu dinghy la o bucata de cheu in trepte de cativa metri, lasata special libera pentru treaba asta. Trebuie sa ramana permanent cineva la bord care sa stie sa manuiasca dinghy-ul si sa poata fi contactat prin telefon de cei care pleaca sau vin de pe uscat. Se mai putea sta foarte putin, pentru inbarcat/debarcat persoane de pe uscat in dreptul pompei de combustibil. Localitatea frumoasa, tipic greceasca, taverne, tot tacamul, ruinele unui castel italian, etc. Plaja dar, ciudat, in iulie, in Grecia, apa foarte rece, cred ca avea sub 17 grade
 
Myrna

Myrna , cand am fost cu Lindor, am platit 8 euro pe zi la autoritatea portuara, la poltia de frontiera poti face toate documentele, au fost de treaba, motorina vine la cheu cu cisterna, card pentru apa si curent cu 5 euro de la receptia hotelului din capul danei. in rest port linistit caprioare, aeroprt, mancare buna, nu te asista nimeni la acostare.
 

Atașamente

  • IMG_20160518_135018.jpg
    IMG_20160518_135018.jpg
    81 KB · Vizualizări: 34
  • 20160720_171735.jpg
    20160720_171735.jpg
    68 KB · Vizualizări: 19
  • 20160720_171613.jpg
    20160720_171613.jpg
    71.3 KB · Vizualizări: 21
  • 20160720_171527.jpg
    20160720_171527.jpg
    79.7 KB · Vizualizări: 20
  • 20160720_171511.jpg
    20160720_171511.jpg
    79.8 KB · Vizualizări: 27
  • IMG_20160524_071421.jpg
    IMG_20160524_071421.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 27
  • IMG_20160524_071403.jpg
    IMG_20160524_071403.jpg
    65.6 KB · Vizualizări: 26
  • IMG_20160524_071302.jpg
    IMG_20160524_071302.jpg
    57.7 KB · Vizualizări: 25
  • IMG_20160519_073004.jpg
    IMG_20160519_073004.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 28
Mitilini Lesbos,

Mitilini cand am fost eu in 2011-2012 era un port linistit, nu erau emigranti si am lasat-o pe Lindor la iernat acostata in port in fata capitaniei, dupa 8 luni era in perfecta stare, la intrarea in port trebuie sa opresti la punctul de control al politiei de frontiera, si mergi cu actele la capitanie pt verificare, dupa cre primesti acceptul de intrare in port, toate facilitatile, marina pe vremea aceea era scumpa si goala, portul gratis , cartele pt apa si curent de la agentiile turistice din port, in golful de linga Mitilini este o cala rudimentara , dar care isi face treaba pentru andocare costa 300 euro pt urcat coborat si o saptamana de stationare, au si restaurant acceptabil.Sper sa-ti fie de folos:sail::sail::sail::sail::sail::sail::sail:
 

Atașamente

  • IMG160.jpg
    IMG160.jpg
    88.8 KB · Vizualizări: 25
  • IMG159.jpg
    IMG159.jpg
    79.3 KB · Vizualizări: 23
  • IMG156.jpg
    IMG156.jpg
    67.9 KB · Vizualizări: 20
  • IMG150.jpg
    IMG150.jpg
    80.5 KB · Vizualizări: 21
  • IMG149.jpg
    IMG149.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 21
  • IMG141.jpg
    IMG141.jpg
    71.9 KB · Vizualizări: 25
  • IMG168.jpg
    IMG168.jpg
    21.9 KB · Vizualizări: 23
Salutari tuturor. N-am mai fost de foarte mult timp pe aici!
Si acum la treaba.
Intentionam, ERMIS, Vali (sefa de echipaj, timonierul, bucatareasa si sefa mea :D !!!) si eu, sa ne schimbam destinatia pentru vara care urmeaza catre Limnos si Lesbos. Plecarea va fi undeva in a doua treime din mai, de la Salonik. Vom sta acolo pina in prima saptamana din iulie dupa care Sporade, pana prin septembrie.
Ideea este ca, sau eu nu ma descurc cu cautatul, sau nu prea sunt informatii, pe forum, despre zona aceea. Asa ca, daca sunt cunoscatori, orice informatie mi-ar fi utila.

Prea multe detalii utile nu am, în Myrina deja a spus Lindor, găsești tot ce trebuie :) . N-am apucat să bat împrejurimile.
Am mai acostat în Moudros, localitate ok, port foarte bine protejat de Meltemi, că pe acolo bate bine. Trebuie să fii atent la intrare, după ce se termină digul de beton, este o prelungire din piatră. Portul e bine protejat, dar adâncimile sunt mici, tu ai barcă de 40 picioare. Adâncime pentru tine ar fi la cele două diguri din fața intrării în port.
Supermarket, restaurante, rampă (n-ai tu nevoie, dar eu le notez pe unde le văd :D ). Nu mi-a cerut nimeni nici o taxă... dar cine știe cum o fi acum, căci lucrurile se mai schimbă.
Despre Lesbos nu știu nimic din experiență personală. N-am ajuns acolo.
Dacă faci o vacanță în Limnos și Lesbos, poate pui aici câteva detalii, să rămână ca reper.
Și încă un lucru: noi facem săptămânal întâlniri aici în București. Păi nu vii în mijlocul colectivului? E o invitație :)

L.E.
Ia uite, între timp a postat nea Sandu informații și despre Lesbos. Păi cât a navigat Lindor, e normal să știe toate insulele :)
 
Multumesc tuturor pentru informatii.
Desi ma cam ingrijoreaza problema refugiatilor, inca nu mi-am schimbat intentiile pentru vara aceasta. Cand ajung la Salonic, unde ierneaza ERMIS, voi mai lua detalii si de la greci.
In alta ordine de idei, anul acesta, din pacate, nu o mai scot pe uscat pentru intretinerea curenta (antifouling, inspectie si alte cele). Motivul? Accident auto cu costuri uriase pentru a repune pe roti masina. Deci, pentru ERMIS, anul acesta buget de austeritate!!!
Bineinteles ca, daca ajung in zona, voi de toate detaliile.
Si o intrebare: cand si unde are loc intalnirea? Poate ma invrednicesc sa vin si eu!
Toate bune.
 
Atenţie că apele greceşti costiere Lesbos, Chios şi Samos sunt închise de autorităţi, până la noi ordine. Mesajul este disponibil pe NAVTEX.
 
ZCZC LA50
020910 UTC MAR 20
LIMNOS RADIO NAVWARN 58/20
NORTH AEGEAN SEA
LESVOS-CHIOS ISLANDS
RESTRICTED NAVIGATION
SEA AREAS ARE ESTABLISHED WITHIN THE GREEK
TERRITORIAL SEA TO CONFRONT ILLEGAL MIGRATION FLOWS
AROUND LESVOS-CHIOS ISLANDS FROM 02 UNTIL 12 MAR DURING 24 HOURS
IN ACCORDANCE WITH THE BELOW AREAS:


Imigraţie.

Îmi încurcă teribil planurile, planificasem un Volos - Alonissos - Lesbos - Chios - Evia - Volos în iunie.
 
Imigraţie.

Îmi încurcă teribil planurile, planificasem un Volos - Alonissos - Lesbos - Chios - Evia - Volos în iunie.

Mai vedem, până în iunie.
Pe mine riscă să mă încurce pandemia Corona... peste 3 săptămâni am programat un traseu în Sporade.
Și nebunia abia acum pare să se extindă mai abitir.
 
Ultima editare:
Da, vei prinde perioada de creştere puternică în Balcani. Nu ştiu de Grecia, Bulgaria începe uşor, iar la noi e un jump-start dat de miliţianul ăla infantil plus cei ce revin din Lombardia. De evitat cash-ul, benzinăriile şi ghişeele.

Problema e dacă te vei putea întoarce acasă sau mergi direct la 14 zile de carantină. Sau workfromyachtinGreece :))) ia-ţi laptopul ăla bun cu tine :))

Dacă Putin şi Erdogan au pupat piaţa endependenţii, poate dispare interdicţia cauzată de criza migranţilor.
 
Si eu sunt in dilema ( daca nu chiar trilema!!! ) caci nu pot sa scot barca pentru intretinerea anuala. Anti fouling-ul mai poate astepta dar am scurgerea de la chiuveta bucateriei infundata de chiriasi nedoriti si va trebui, cand voi ajunge la ERMIS, sa fac ceva diving sa scurm in iesire. Mai este si DECPA care trebuie musai vizata inainte de data la care a fost vizata anul trecut (amenda este 2000 de euroi). In plus, ca sa vizez DECPA am nevoie de actele barcii care acte sunt depuse de mine la capitania Salonic ca sa nu platesc TEPAI.
Si toate astea in momentul in care grecii au impus izolare de 14 zile pentru toti strainii care intra in tara. Deci 14 la greci si 14 acasa inseamna o luna numai drumul dus intors!
Chiar nu stiu ce voi face!
 
Barca nu ţi-o ia nimeni, iar pe partea de hârţogăraie cu siguranţă nu eşti singurul, caz în care se va găsi o rezolvare acceptabilă. Când se va găsi, că asta e problema. Dacă nebunia asta ţine până în iulie... Apoi reîncepe în toamnă...

Sfatul meu este să respiri adânc şi să te relaxezi aici, pe uscat. Îl urmez chiar eu :)))

PS: Am auzit că se va scoate DEKPA şi rămâne doar TEPAI-ul.
 

Back
Sus