In mars am doar 3500 rpm

Salut, solicit si eu un pic de ajutor din partea celor care se pricep. Am o barca BlackSea Fishing 5.10 m echipata cu un motor in patru timpi Yamaha de 20CP. Am montat un turometru electronic prin inductie si am observat ca in mars ajunge la maxim 3600 rpm. Motorul are o elice cu trei pale cu pas de 11" (SOL 311109311). Am tot citit pe internet si cred ca ar trebui sa micsorez pasul elicei pentru a castiga ture (implicit si viteza maxima). Dar nu stiu cu cat ar trebui sa-l scad. Sa trec la o elice cu 4 pale ? Ce pas ?
 
Salut, solicit si eu un pic de ajutor din partea celor care se pricep. Am o barca BlackSea Fishing 5.10 m echipata cu un motor in patru timpi Yamaha de 20CP. Am montat un turometru electronic prin inductie si am observat ca in mars ajunge la maxim 3600 rpm. Motorul are o elice cu trei pale cu pas de 11" (SOL 311109311). Am tot citit pe internet si cred ca ar trebui sa micsorez pasul elicei pentru a castiga ture (implicit si viteza maxima). Dar nu stiu cu cat ar trebui sa-l scad. Sa trec la o elice cu 4 pale ? Ce pas ?

Salut, ramai la 3 pale cu pas 8 cu conditia ca motorul tau are toti caii cu el si ca turatia maxima de 3600 rot/min nu este o consecinta a unei defectiuni la motor. Teoretic, pentru fiecare 1 pas mai mic, castigul in turatie este cam de 250-300 de ture. Acum ai pas 11, la pas 8 turatia maxima a motorului va ajunge la 4600-5000.
 
Motorul nu este defect. In plus merg la pescuit impreuna cu un amiccare are o brca identica cu un motor Honda BF20 si o elice cu 4 pale pas de 10. Mergem umar la umar. Un pas de 8 imi e frica sa nu fie prea mic si sa merg mai incet decat el (desi daca creste turatia motorului ar trebui sa creasca si viteza).
 
Elicea cu pas de 11 este echiparea standard la motoarele yamaha 20cp 4t. Daca motorul este asejat bine barca trebuie sa mearga bine dar nu cu mai mult de 2 persoane si ceva bagaje. O elice cu pas de10 este deajuns (merg si motoarele de 15) Incearca sa ridici motorul din trim putin si vei vedea ca motorul se tureaza mai mult dar intra in glisare un pic mai greu. Mai poate fi o problema. Verifica daca turometrul este reglat pentru motor in 4 timpi sau pentru 2 timpi. Daca este reglat pentru 2 timpi arata jumate din turatia motorului in 4 timpi.
 
Numai incercand diverse elicii vei putea vedea care este cea mai buna. Eu am tot Yamaha F20B si la barca mea care are 120 kg am elice cu pas 12 si se tureaza la 5300 rot/min maxim. Cu o elice anterioara cu pas de 11 (cea cu care vine echipat motorul ) se tura la 5700 rot/min. La 5700 cu elicea de 11 aveam 41 km/h, acum cu asta de 12 am 36 km/h dar nu ma deranjeaza ca oricum nu merg cu motorul turat la maxim. In regim de 4800-4900 merg cu 31-32 km la ora. Pentru fiecare pas in plus viteza de deplasare nu creste decat cu 3 KM/h asa ca mai important este sa ajungi la turatia maxima in regim de mers decat un pas mare dar la care pierzi turatie. Daca pui elicea care trebuie si trim-ul este reglat corect, la un plus de 1400-1500 rot/min poti castiga 10-12 km/h si cu consum de combustibil mai mic. Eu la turatia aia consum 4l/h. La 5300 rot/min consumul sare la 5,5 l/h. Eu zic sa incerci 8 sau 9 pas dar, inca o data, daca motorul este OK, daca acceleratia deschide clapeta de la carburator la maxim si daca trim-ul este corect reglat. Placa antiventilatie de la motor trebuie sa fie intre 0 si 3 cm mai jos de linia chilei.
 
Mai poate fi o problema. Verifica daca turometrul este reglat pentru motor in 4 timpi sau pentru 2 timpi. Daca este reglat pentru 2 timpi arata jumate din turatia motorului in 4 timpi.
La aceeasi chestie m-am gandit si eu ...verificati setarile turometrului dar si infasurarile de pe fisa bujiei, eventual refaceti infasurarile ...si inca ceva:refaceti infasurarile pe fisa celeilalte bujii ! Un acelasi model de turometru folosesc si am intampinat cam aceleasi "probleme". Am un Yamaha de 25 CP (2016 ,carburatie) si la 3500 turatii pe minut ,am o viteza de aproximativ 38 km/h ...
 
Daca arata 3600 rot/min si este setat pe 2T ar trebui ca acel motor sa ajunga la 7200 rot/min. Yamaha are limitator de turatie la 6100 rot/min. Dar poate ne spune si cu ce viteza se deplaseaza la 3600 rot/min si asa intelegem mai bine de unde vine problema.
 
Turometrul este setat corect. Viteza maxima atinsa, masurata cu gps-ul telefonului mobil, este de 31 km/h. Ce ma deranjeaza este ca amicul meu cu Honda merge cu ~1 km/h mai mult decat mine, in conditiile in care greutatea totala este mai mare la el.
 
Daca turatia afisata de 3600 este corecta nu va ramane decat sa incercati alta/alte elicii cu pasi mai mici pana veti ajunge undeva la 5000 rot/min.
 

Back
Sus