Sfaturi achizitionare barca

Va salut barcaholicii sunt nou venit in grupul vostru și mă bucur

În vară trecută după 2 escapade cu barca Zodiac 330 si motor 8cp yamaha la un pescuit pe mare unde am fost invitat, am rămas foarte surprins si am decis sa-mi cumpar o barca pneumatica de 360-400 stk aqua storm balon 51cm si un motor 4t evinrude 15cp pt un pescuit sportiv 2 pers Delta Dunari și mare .vreau ceva sfaturi ce parere aveti cunascatorii de motoare si barcii pneumatice ce parere aveti ?
Cineva mă poate ajuta cu un sfat ?

Va salut
 
Ultima editare:
Suna bine.
Eu am STK330E cu motor Suzuki 15CP si sunt destul de multumit. Ne-am plimbat in ultimii cativa ani in familie (2 adulti + 2 copii / adolescenti, plus ceva bagaje) si gliseaza fara probleme. Deci 2 persoane in 360-400 ar trebui sa fie lejer. Au si ei pe site recomandari pt motorizare - la 360 vad ca recomanda maxim 25CP: https://aqua-storm.com/en/catalog/stk360/ dar cred ca si 15CP e suficient.
Pentru barca mea de 330 motorul e un pic supradimensionat, astfel incat pe la 27km/h incepe sa-si piarda din rigiditate - oricat de tare am incercat sa o umflu cu pompa cu care a fost livrata - si incepe sa se deformeze usor, din cauza frecarii cu apa. In rest nu am avut probleme.
 
Multumesc pt raspuns, ramane sa studiez un pic barca cum este sudată nu prea sunt multe informații despre motor aleg intre evinrude 15 sau suzuki 15 cp ,dar cum am povestit yamaha 8 cp o zi de pescuit la mare a kurikan a consumat 8 L benzina,nu cunosc cu ce viteza ne-am deplasat, mergem la pescuit o plimbare nu la concurs viteza
Cat despre deformare sa nu uităm ca este o gonflabila totuși Zodiac 330 pe mare se deformează binișor la viteza maximă cu 8 cp cu ceva valuri
M-am orientat la Aqua storm pt latime 187 cm balon 51 cm L 360 cred ca este bine proportionate pt 2 pers si bagajele aferent, ramane de vazut
Salutare și o zi buna
 

Back
Sus