de ce numai rasini EPOXY?

De ce se vorbeste numai de rasini EPOXY, inteleg ca au caracteristici fizico-mecanice mai bune, rezistente chimic etc.... dar si pretul 9,2Eu/Kg ... fata de 2Eu/Kg pentru vinilice sau poliesterice este ceva.
Majoritatea celor care lucreaza cu fibra nu folosesc epoxy, este foarte pretentioasa (nu merge cu orice fibra,gelcot, demulant... etc)
Toata saptamana am umblat pe la mai multi constructori, am cerut pareri, am vazut ce si cum.... am cumparat materiale.
 
Epoxy are o permeabilitate foarte redusa, in plus este elastic dupa intarire. Poliuretanul este mult mai permeabil si crapa mai usor.
 
Vinylester sau poliuretanul au in specificatii absorbtie apa 0,55%/28zile aplicata in "clar" iar in laminat aceasta specificatie nu mai exista deci teoretic este 0%.
 
[ Majoritatea celor care lucreaza cu fibra nu folosesc epoxy, este foarte pretentioasa (nu merge cu orice fibra,gelcot, demulant... etc)

Taman invers.Epoxi merge cu orice fibra in comparatie cu poliesterul.In plus se poate aplica si pe suprafete "uscate" atat pe epoxi cat si pe poliester.
"Majoritatea" adica cei ce fabrica barci in romania folosesc poliesterul ca e mai ieftin.
 
Ultima editare:
Salut gonzy, de obicei in constructia de amatori si uneori la barcile custom se folosesc placajul, lemnul sau spumele sintetice ca structura, peste care se aplica fibra cu epoxy, datorita aderentei excelente a rasinii epoxidice la lemn sau spuma (s-a mai discutat pe forum). In cazul laminarii numai din fibra, este preferabil de lucrat cu poliester sau vinilester, din ratiuni economice si tehnice. Epoxy in plus mai e folosit la tratarea corpului la barcile mai vechi din fibra care sufera de osmoza, fiindca se impregneaza bine in fibra ramasa dupa slefuirea corpului, si nu mai permite infiltratia apei.
 

Back
Sus