Stand up paddle pe lacurile din Bucuresti

Pentru ca simt cum ma atrofiez total, ma tenteaza sa-mi cumpar un Stand Up Paddle si sa ma dau cu el pe lacul morii (stau la vreo 200 de metri de lac), iar ulterior sa ies si prin alte parti.

Din ce am cautat pe barcoholic, prin 2014 a luat cineva o amenda ca s-a dat pe IOR

are cineva experienta (legislativa) sau empirica referitoare la lacul morii?

risc sa iau o amenda mai mare decat cea a ordonantei militare?


Multumesc,
M
 
Pentru ca simt cum ma atrofiez total, ma tenteaza sa-mi cumpar un Stand Up Paddle si sa ma dau cu el pe lacul morii (stau la vreo 200 de metri de lac), iar ulterior sa ies si prin alte parti.

Din ce am cautat pe barcoholic, prin 2014 a luat cineva o amenda ca s-a dat pe IOR

are cineva experienta (legislativa) sau empirica referitoare la lacul morii?

risc sa iau o amenda mai mare decat cea a ordonantei militare?


Multumesc,
M

Din câte știu până în momentul de față, Lacul Morii era în administrarea Apelor Române, având funcțiunea proiectată de a fi un rezervor-tampon, împotriva inundațiilor.
Pentru a putea face amenajări cu destinație turistică sau de plăcere, relaxare, intalnire, sport, antrenament in aer liber, pe perimetrul (și luciul apei) acestui lac, a trebuit rezolvată situația juridică. Astfel Primăria Sectorului 6 care a programat investiții cu acest scop, a făcut un agrement cu Apele Române, anul trecut.
În momentul de față, singurul club care a reușit să desfășoare activități nautice cu vele pe apa lacului, este clubul Fapt, condus de Alex Mihăiță. Iar aceasta, cu multe greutăți întâmpinate de prietenul nostru.
Pentru a fi sigur de regimul juridic, sfatul meu este să scrii o adresă Apelor Române, pentru a-ți pune la dispoziție legislația care reglementează regimul lacului, în acest moment.
E mai bine decât să întrebi punctual dacă ai voie să desfășori activități sportive, fiindcă la această întrebare se poate ca un funcționar plictisit, să răspundă din comoditate, NU și basta :)
 
Salut Mihai,
Locuiesc relativ aproape de lacul Morii si am un caine mare amator de baie -golden retriever.
Toti medicii veterinari m-au sfatuit sa nu cumva sa-l las sa faca baie in lacurile din jurul Bucurestiului. Insa eu (Batman!) am zis ca lacul Morii fiind primul pe Dambovita, poate ca nu.... M-am dus pe acolo si chiar facea un tip baie, mai sa intru si eu! Pe scurt dupa cateva bai a facut potaia o infectie de piele cu stafilococ de numai noi stim ce am tras cu el.
Deci... ai de grija!
 
Mergi pe Snagov. Sunt multi care fac Stand Up paddle... inclusiv cu cainii dupa ei ;) Nu ai nevoie de nici o aprobare, nu sunt taxe... Este un lac public destinat agrementului de orice tip.
 

Back
Sus