Velier pe lacul Izvorul Muntelui

Va salut!
Ca multi altii, mi-am indeplinit visul de a achizitiona un velier de 5.8m lungime dotat cu motor diesel 2 stroke de 3hp. Sunt atat de confuz pt ca am citit zeci de pareri si nu stiu defapt ce ar trebui sa fac sa nu ma lipesc de amenzi. In conditiile prezente (ambarcatiune de cca 6m si 3hp) as vrea sa navighez pe Bicaz, (motorizat ) si nu stiu incotro sa apuc,ce aprobari sa caut pentru a putea poposi pe apa cate un weekend. Orice sfat va valora evident mult pt mine!
Multumesc!
 
Va salut!
Ca multi altii, mi-am indeplinit visul de a achizitiona un velier de 5.8m lungime dotat cu motor diesel 2 stroke de 3hp. Sunt atat de confuz pt ca am citit zeci de pareri si nu stiu defapt ce ar trebui sa fac sa nu ma lipesc de amenzi. In conditiile prezente (ambarcatiune de cca 6m si 3hp) as vrea sa navighez pe Bicaz, (motorizat ) si nu stiu incotro sa apuc,ce aprobari sa caut pentru a putea poposi pe apa cate un weekend. Orice sfat va valora evident mult pt mine!
Multumesc!

Bună, Codruț. Demersul firesc e să te adresezi Apelor Române, într-un mail sau prin poștă; astfel vei ști cu certitudine care este regimul juridic al lacului și vei avea totodată un răspuns oficial de arătat oricui te va întreba ulterior (fiindcă e posibil ca un polițist local să nu știe corect legislația pe care o apără).
Un alt sfat de la noi nu ar face altceva decât să sporească lista zecilor de păreri deja citite de tine :)

În paralel cu aceasta, poți citi regimul de utilizare a apelor și albiilor, legea din 1996: https://lege5.ro/Gratuit/ge3demru/r...-si-a-albiilor-lege-107-1996?dp=geydcmzuha4ts
Articolul 15 este foarte general și restrictiv. Dar depinde cum îl aplică autoritățile:
Art. 15. -
(1) Poluarea în orice mod a resurselor de apă este interzisă.
 
Ultima editare:
Lacul Izvorul Muntelui este navigabil, este si oficiu de capitanie acolo.
Loc de dat la apa este in capatul de vest al barajului.

Port Control: 0372 362381
OFICIUL DE CĂPITĂNIE BICAZ
Sediu: Incintă Port Bicaz, Jud. Neamt,
Persoană de contact: Alexe Nichifor
Tel/Fax: 0233/253.339, 0728.282.253
E-mail: ocp-bicaz@rna.ro

Urmeaza in perioada urmatoare explozia pomilor infloriti pe versantii inconjuratori, este o splendoare vazuta de pe apa!
 

Back
Sus